Trifid

Trifid je elektronický časopis o masožravých rostlinách. K dispozici je také jeho původní verze, ve které se však již nové články neobjevují. Dříve vycházel v papírové podobě a všechna čísla jsou k dispozici ke stažení v sekci Soubory ke stažení.

Poslední dobou jsem se setkával u některých čidel s výpadky naměřených hodnot. Po nějaké době jsem zjistil, že souvisí s okolní teplotou. Jakmile začalo být chladněji, kolem 14 °C, čidlo teploty, vlhkosti a tlaku posílalo jen nuly. Zřejmě se jedná o jinou sérii čidel, protože stará měřila správně. Nějakou dobu jsem přemýšlel, kde je chyba a co s tím. Pak mě napadlo čidla startovat o něco déle, abych jim dal více času na stabilní naběhnutí a hle, začalo to fungovat. Nová čidla teď měří i v mrazáku při -18 °C.

DarwiKuk je malá meteorologická stanice vymyšlená zvláště pro pěstitele masožravek.

Téměř po roce jsem tedy vydal novou verzi programu pro DarwiKuk. Součástí jsou nové ovladače všech destiček a zvýšení tolerance na nízké teploty. Také jsem si připravil možnost poslat update jen na některé DarwiKuky, například kvůli testování.

Ve vývoji mám čidlo CO2, po kterém mnozí z vás už dlouho volají. Kdy a zda vůbec bude k dispozici vám teď říct neumím.

 

Už léta spolupracujeme s CHKO Kokořínsko na údržbě lokality, které pracovně říkáme Kosiště. Je to jedna ze dvou původních lokalit na světě, kde roste tučnice česká, lokalita s její nevětší genetickou různorodostí. Tentokrát se nám povedlo zajistit malý bagřík.

→ Číst dále...

 

V roce 2016 nebo 2017, to jediné si přesně už nepamatuji, jsem si pořídil Cephalotus folicularis, láčkovici australskou. A oproti všem doporučením a radám a blamážím ohledně okamžité nutnosti ihned přesadit zakoupené rostliny, zvláště ty původem z Holandska, jsem ho nechal jak byl a prostě ho jen tu a tam zalil destilovanou vodou a kochal se, jak si to pod umělým osvětlením pomalu, ale dává.

→ Číst dále...

 

Po loňském šestnáctém ročníku tradiční výstavy masožravek, kterou jsme završili Euroburzou masožravých rostlin – European Exchange and Exhibition (zkráceně EEE), jsme letos počítali s návratem do zaběhaných kolejí. Nicméně veškerá naše očekávaní vzala v březnu za své a až do poslední chvíle jsme byli na vážkách, zda je smysluplné akci pořádat. A zda ji v atmosféře obav z koronaviru, povinnosti nosit roušky v uzavřených prostorech a omezení na počet návštěvníků budeme vůbec schopni uspořádat / a mít co vystavovat. Vlastně i prodávat. Oproti předešlým ročníkům se počet prodejců mj. i kvůli pandemii zúžil jen na tři. Navíc Pražská muzejní noc, jíž jsme v posledních letech součástí, přeložila termín konání na podzim. A následně definitivně ročník 2020 zcela odpískali.

Jak se však naštěstí ukázalo, naše obavy byly zcela liché. Členská základna se opět pevně semkla, pomahači i vystavovatelé ze sebe vydali jako vždy maximum a hlad lidí po společenských akcích po dvouměsíční karanténě byl obrovský. Nutno jedním dechem dodat, že takřka polovinu všech exponátů poskytl jediný pěstitel. Zdeněk Abrahám prostě na deset dní přestěhoval svůj skleník do Prahy. Počet vystavených exponátů ve výsledku pokořil i loňský rekord z EEE a poprvé v historii se v expozici sešlo více než 700 výpěstků.

→ Číst dále...

Zveme všechny milovníky masožravek do Botanické zahrady Střední zemědělské školy v Rakovníku, kde se v sobotu 5.9. a v neděli 6.9. uskuteční již 16. ročník výstavy pod názvem Tajemný svět masožravých rostlin. Otevřeno bude od 9 do 17 hodin.

V Rakovníku tou dobou bude Posvícení a s ním spojený bohatý program.

Rostliny Roridula gorgonias a Roridula dentata jsou atraktivní rostliny rostoucí v jižní části Jižní Afriky v botanických formacích „fynboss“.

→ Číst dále...

 

V sobotu 25.7.2020 jsme po předchozí dohodě s AOPK vyrazili louku u České Lípy, které přezdíváme Kosiště. Už léta se o ní staráme, protože to je téměř poslední lokalita, kde roste pro nás ikonická masožravka – tučnice česká.

→ Číst dále...

 

Kousek od České Lípy je louka, kde roste tučnice česká. Aby tato její poslední perspektivní lokalita perspektivní zůstala, musíme se o ní starat. v sobotu 25. 7. plánujeme vykopat nějaké drny bezkolence a vyhrabat stařinu, aby tučnice měla příští rok kde růst. Budeme potřebovat každou ruku, každé hrábě, každý rýč.

Nebudeme jen pracovat, ale také se bavit, projdeme si celou lokalitu, kde rostou i další masožravky jako rosnatka okrouhlolistá nebo bublinatka menší. Možná navštívíme ještě jiné lokality, to podle času a počasí.

Je to dobrá příležitost udělat si výlet do přírody nejen za masožravkami, ale i poznat další pěstitele a udělat něco pro zachování naší ikonické masožravky - tučnice české. Louka je dobře přístupná autem. Pokud nemáte vlastní odvoz, někde vás nabereme, případně přijedeme na autobus nebo vlak. Nejbližší zastávky jsou třeba v Jestřebí.

Přihlásit se můžete v události na Facebooku, nebo na info@darwiniana.cz.

 

Letošní výstava byla zcela jiná než ostatní. Příprava na ní však začala stejně jako u všech předchozích. Patrik domluvil termín Výstavy už dlouho dopředu, vystavovatelé o něm věděli a byli připravení jako vždy, pomocníci také. Co by se mohlo stát? Prostě další výstava, tentokrát s pořadovým číslem 17.

→ Číst dále...

 

16. ročník naší tradiční výstavy masožravek jsme obzvláštnili Euroburzou masožravých rostlin – European Exchange and Exhibition (zkráceně EEE), kterou jsme podruhé přivedli do České republiky. Ač od historicky prvního mezinárodního setkání mezitím uplynulo dlouhých čtrnáct let, některé tváře z řad aktivních skalních členů Darwiniany – byť samozřejmě starší (korektněji zralejší) – mezi pořadateli zůstaly. A samozřejmě přibyly nové.

Pořádání EEE je pro pro spolek masožravkářů v každé zemi primárně prestižní záležitost, na kterou se pěstitelé připravují s velkým předstihem a se kterou se přirozeně kvůli výrazně náročnější organizaci pojí také vyšší výdaje. Nicméně vynaloženého času, energie a peněz rozhodně nelitujeme. Akce je to jedinečná a vzpomínky / a také nové kontakty / přetrvají roky, ne-li po celý život.

→ Číst dále...

<< Novější zápisky | Starší zápisky >>

Aby vám nic neuniklo, doporučujeme odebírat články RSS čtečkou: RSS.

K dispozici je též Archiv Trifida.

Další možnost je odebírat nové články emailem. V nastavení pak zatrhněte volbu blog:*.