Trifid

Trifid je elektronický časopis o masožravých rostlinách. K dispozici je také jeho původní verze, ve které se však již nové články neobjevují. Dříve vycházel v papírové podobě a všechna čísla jsou k dispozici ke stažení v sekci Soubory ke stažení.

Jelikož vrcholí přípravy na Výstavu a správce Obchodu Patrik Hudec teď nemá čas běhat na poštu, do 28. června nebude možné si nechat poslat objednávku poštou. Můžete si ale objednat semínka nebo jiné zboží a zaplatit a vyzvednout je přímo na Výstavě.

Ačkoliv budeme mít Semennou banku na Výstavě, doporučuji si objednat předem. Máte tak jistotu, že na vás semínka zbydou, navíc nám ušetříte čas, protože balíček již budete mít připravený.

V pátek 18. června začíná pěstitelská Výstava, kterou už sedmnáct let pořádá česká společnost pěstitelů masožravek Darwiniana. Protože je to pěstitelská výstava, tak všechny vystavené masožravky mají svého pěstitele, a tedy i majitele, z vašich řad. Rovněž organizace a veškerá práce s Výstavou spojená stojí na bedrech vás, pěstitelů.

→ Číst dále...

 

U vitrín se setkáváme se dvěma protichůdnými požadavky. Potřebujeme kytkám zajistit vyšší vzdušnou vlhkost, a zároveň přístup a koloběh čerstvého vzduchu. Zcela zavřená vitrína sice udržuje vyšší vlhkost vzduchu, ale často přicházejí plísně a choroby. Ve větrané vitríně je zas menší vzdušná vlhkost. Proto se vyplatí do vitríny nainstalovat zvlhčovač vzduchu.

→ Číst dále...

 

Ve facebookové skupině Masožravky se opakují dotazy, proč se některým kytkám nedaří. A někdy dotaz pokračuje přesvědčováním ze strany tazatele, že světlem to určitě nebude, protože světla má kytka dost. Kolik je ale pro kytky „dost“? Lidské oko je přizpůsobivé, dokáže díky stahování a roztahování duhovky vidět v obrovském rozsahu intenzity světla. Ještě lépe jsou na tom kočky, stačí si vzpomenout, jak mají v šeru „veliké oko“ a na světle jen úzkou štěrbinku. Tato přizpůsobivost ale bohužel znamená, že je oko spolu s vyhodnocováním informací v mozku naprosto nevhodné pro měření. Na to je lepší technika. A to technika kupodivu velmi dostupná; téměř každý ji má doma. Je jím mobilní telefon – smartphone má čidlo světla kvůli automatickému nastavování jasu displeje.

→ Číst dále...

V době předcovidové jsme se pravidelně setkávali každé první pondělí v měsíci. Buď v sídle společnosti v centru Prahy, nebo v nějaké restauraci či vinotéce. Opět v Praze. Většina aktivních členů a sympatizantů je právě z Prahy, další si dali tu práci dojíždět třeba z Plzně nebo Liberce. Hlavní věci se domlouvali na těchto schůzkách a dále se ujasňovali obvykle emailem s dalšími důležitými lidmi. Tohle nebyl ideální stav. Jednou jsem zkoušel do našeho setkání připojit telemostem další, ale nebylo to ono.

→ Číst dále...

Heliamphory nepěstuji vyloženě extrémně dlouho, moji nejstarší přeživší, dokonce rozsazenou a rozdělenou na několik trsů, ze kterých, krom u mne, snad i u nových majitelů někde roste, jsem si pořídil v roce 2017 v Chotči u firmy Lukscheiter. Jelikož se jí u mne celkem dařilo, řekl jsem si, že zkusím přidat některé další. Přidal jsem v roce 2019 od Jardy Neubauera krásnou Heliamphora exappendiculata a Heliamphora pulchella. A začal se o ně trochu víc zajímat, jak je kdo pěstuje, různé fígle, vychytávky, triky, …

→ Číst dále...

 

V současné době koronové jsou kontakty mezi pěstiteli a lidmi obecně velmi omezené. Naše pravidelná setkání jsme museli zrušit na dobu neurčitou. Přemýšlel jsem tedy, co by se dalo dělat jiného, jak alespoň z čísti nahradit chybějící kontakt. Začátkem roku jsem tedy začal připravovat Setkání pěstitelů masožravek na síti a ve čtvrtek 14. ledna jsme se poprvé sešli u obrazovek. Od té doby se pravidelně scházíme každý druhý čtvrtek od dvaceti hodin, aniž bychom museli opustit své domovy nebo skleníky.

Setkání je veřejné, připojit se může každý. Můžete jen poslouchat s vypnutou kamerou a mikrofonem, nebo se účastnit diskuze, klást otázky, odpovídat, ukázat vaší sbírku, pochlubit se zajímavým květem nebo ulovenou kořistí, atd. Je to jen na vás.

Jak se tedy můžete připojit?

→ Číst dále...

O našem bagrování na Kosišti napsali na AOPK článek.

Slova uznání patří všem pomocníkům! Díky!

 

Vážení přátelé, členky a členové Darwiniany, jakož i další naši příznivci,

rok se s rokem sešel… a ten letošní stál v mnoha směrech opravdu za to (myšleno doslova i s lehkým sarkasmem). Ani letos se však vědecký výzkum nezastavil a ačkoli mohlo dojít ke zpomalení praktického výzkumu, vědci často získali více volného času na zpracování výsledků z předchozích let. To se odráží v počtu publikací, který je v letošním roce slovy RNDr. Lubomíra Adamce rekordní a zahrnuje ve chvíli přípravy seznamu literatury 134 vědeckých publikací týkajících se masožravých rostlin. RNDr. Adamec tento seznam připravuje tradičně již mnoho let a má v tomto směru bezkonkurenční přehled. Stále rostoucí množství publikací názorně ukazuje, jak se masožravé rostliny stávají stále zajímavějšími předměty vědeckého výzkumu - v posledních letech narůstá zejména výzkum v oblasti genetiky, ale i biomechaniky a biomimetických materiálů, medicíny, ale i staré dobré ekologie a taxonomie. Všechny publikace z níže zveřejněného seznamu má naše knihovna k dispozici v elektronické podobě a členové Darwiniany si je mohou v případě zájmu vypůjčit. Luboši Adamcovi za jejich shromažďování i za zpracování tohoto seznamu patří můj srdečný dík a vám, milí přátelé, přeji zajímavé předvánoční počtení!

Adam Veleba, prezident Darwiniany

→ Číst dále...

 

Při minulé akci na Kosišti s bagrem jsme se zástupcem CHKO Kokořínsko probírali další možné práce. Jako jedna z potřebných se nabízela vyřezání náletů břízek a hlavně borovic. Ty borovičky jsou narostlé tak akorát jako vánoční stromečky. Slovo dalo slovo a dostali jsme nabídku, že když nálety vyřežeme, může si každý pomocník nějaký ten stromeček odvézt domů. Poprvé za ta léta jsme tak na Kosišti nepracovali zdarma, ale za odměnu. :-)

→ Číst dále...

 

<< Novější zápisky | Starší zápisky >>

Aby vám nic neuniklo, doporučujeme odebírat články RSS čtečkou: RSS.

K dispozici je též Archiv Trifida.

Další možnost je odebírat nové články emailem. V nastavení pak zatrhněte volbu blog:*.