Výstava 2020

datum:
2020-07-12
autor:
Michal Rubeš

Letošní výstava byla zcela jiná než ostatní. Příprava na ní však začala stejně jako u všech předchozích. Patrik domluvil termín Výstavy už dlouho dopředu, vystavovatelé o něm věděli a byli připravení jako vždy, pomocníci také. Co by se mohlo stát? Prostě další výstava, tentokrát s pořadovým číslem 17.

No a pak to přišlo. Zákazy shromažďování, děti doma, nakonec i všichni ostatní, kdo mohli. Místo příprav na výstavu jsme si šili roušky, tisknuli štíty a tloustli doma. Pravidelná setkání pěstitelů byla zrušena, domlouvali jsme se tedy hlavně po internetu. Co s výstavou? Zrušit stejně jako Evropské setkání v Ghentu? Nakonec jsme si řekli, že budeme doufat v uvolnění podmínek, protože výstavu můžeme zrušit klidně den předem.

Někteří pravidelní vystavující odřekli předem, většina odpovídala vyhýbavě. U prodejců to bylo to samé.

Jak se blížil termín výstavy a opatření proti šíření koronaviru byla mírnější a mírnější, věděli jsme, že to dáme, i kdybychom měli po celou dobu výstavy být v pláštěnkách a návštěvníky pouštět po deseti.

Čtvrtek dopoledne, připraveno na instalaci.

S vystavovateli a prodejci to však bylo složité. S Ludem Verdyckem jsme mohli počítat od začátku. Ten se nechal slyšet, že bude prodávat a dodá i kytky do výstavy. Další stálicí, se kterou jsme mohli počítat, byl Zdeněk Abrahám. Kytky dodá do výstavy, co bude moci.

Se Zdeňkem jsem si psal dva dny před instalací. “Zdeňku, vezmi co můžeš, vůbec netušíme, kolik a jakých kytek bude ve výstavě.” Odpověď byla stručná. “Tak jo.” Ve čtvrtek přijela tři auta po střechu naložená obsahem jeho skleníku a všichni jsme věděli, že výstava bude.

První kytky se vnášejí do skleníku.

Michal Kouba přivezl dvě akvária plná malých vzácných rosnatek a láčkovek, Michal Žabka na obdiv vystavoval obrovské kýble špirlic, Jirka Havrda tu měl jako obvykle nádherné trpasličí rosnatky. Prodávat přijela Markéta Aubrechtová a přivezla do výstavy mnoho zajímavých špirlic, láčkovek, tučnic, bublinatek. Nečekaně se objevili Petr a Pavel Bartoňovi s tím, jestli by přeci jen na ně nezbyl metr nebo dva stolu na prodej, že mají pár rostlin, ale až to prodají, stánek zruší. Ovšem kytky do výstavy přivezli. Ludo také přivezl zajímavé kytky do expozice, hlavně tučnice, láčkovky, ale také Stylidium sp. a jiné botanické kuriozity. Nakonec s pár zajímavostmi do prodeje přijel i David Švarc.

Patrik nás zachránil před uvařením natřením skleníku vápnem.
Výstava začíná vypadat jako výstava.

Nesmíme zapomenout na další pěstitele, kteří přinesli své kytky. Například Katka Braunová a její kameny osázené tučnicemi, Borek s nádhernými láčkovkami, Patrik Hudec rosnolist a další kyky. Přišlo hodně pomocníků, někteří úplně poprvé. Mezi nimi vynikal šestiletý Adámek, který přišel s tatínkem pomoci a do výstavy přinesl jednu láčkovku a heliamforu.

Já jsem dopoledne zapojil internet s příslušenstvím. Notebook stejně jako minulý rok zapůjčil Robert Hanzlík. Zatímco výstava z mého pohledu vznikala tak nějak sama, já datloval do počítače cedulky a tisknul je na tiskárně. Ty tam jsou časy laminování, dnes používáme polyesterové fólie, které jsou od papíru na první pohled nerozpoznatelné, ale voda jim nevadí.

Když jsem večer zdvihl hlavu od obrazovky, výstava byla téměř hotová. Kytek se sešlo tolik jako nikdy před tím. S umístěním se tedy muselo trochu improvizovat, aby se nám všechny do expozice vešly.

V pátek ráno v devět jsme výstavu otevřeli a hned začali chodit návštěvníci. Tak na tohle jsme nebyli zvyklí. Přeci jen první den, pátek dopoledne. Občas jsme měli objednanou nějakou školu, ale ty se letos díky karanténě nehlásili. Lidé chodili celý den a večer jsme zjistili, že to byl pátek s nejvyšší návštěvností vůbec. Přišlo skoro čtyřikrát více lidí než obvykle.

V sobotu jsme očekávali slunce a vedro. Důkladně jsme se na něj připravili. Patrik nabílil skleník vápnem a Jana s Robertem naplnili lednici pivem. Choulostivější kytky byly v části s velkým mlhovačem, případně měly kolem sebe maličké mlhovače z Číny. V neděli přišel déšť a s ním ochlazení, které nám vydrželo celý týden. Počasí nám tedy přálo, ve skleníku jsme měli noční ochlazení pod 20 °C a přes den občas přes 30 °C. Ideální stav, který kytkám svědčil. Hezky to bylo vidět na rosnatkách, které rosily jako o život.

V prodeji tentokrát nebylo příliš sběratelských “špeků”, prodejci nebyli na výstavu připraveni, měli hlavně běžné masožravky a jiné botanické kuriozity. I tak se ovšem nabídka nedala srovnat s tím, co se prodává v zahradnictvích a hobby centrech. K dostání byly různé druhy rosnatek včetně temperátních, tučnic, špirlic, bublinatek, ale i některé běžné heliamfory a láčkovice. Z jiných botanických kuriozit táhly některé druhy orchidejí jako třeba z rodu Macodes, nebo Bartoňovic evergreen pouštní růže. Ačkoliv s tím prodejci původně nepočítali, všichni museli v průběhu výstavy rostliny v prodeji doplňovat. Zájem byl obrovský.

Jako každý rok jsme měli u pokladny prodej přebytků členů a pomocníků, kde se daly objevit zajímavosti, třeba květináče s trpaslíky, pralesní rosnatky, vzácné bublinatky a podobně. Nabídka se měnila každý den, podle toho, kdy kdo z členů dorazil na výstavu a co zrovna přinesl.

Jako každý rok ovšem platilo, že ty nejzajímavější kytky v prodeji, kterých bylo jen pár kousků, zmizely ještě před otevřením výstavy. To je prostě nezpochybnitelná výhoda těch, kteří přijdou pomoci stavět výstavu.

Během výstavy jsme měli přichystané různé akce. Tradičně jsme rozdávali převážně dětem Droserátory. To jsou balíčky obsahující semínka rosnatky kapské, květináček, podmisku, substrát, nadepsanou cedulku a návod na pěstování. Prostě vypěstujte si vlastní kapskou rosnatku ze semínek. Droserátory už léta připravuje Rosťa Kracík s rodinou.

Droserátor. Vypěstujte si vlastní rosnatku ze semínek. Každý rok je připravuje Rosťa Kracík s rodinou. Na Výstavě je rozdáváme hlavně dětem.

Novou akci vymyslel Borek, a to Řízek za řízek. Někteří z nás mají dost rozkošatělé láčkovky a je třeba je ostříhat. Obvykle si zasadíte jeden nebo dva řízky, ale co s tím zbytkem? Na Výstavě tedy byly k dispozici už připravené a ošetřené řízky různých běžných láčkovek, které mohli příchozí návštěvníci vyměnit za jiný řízek. Preferované byly ty z krkovice, případně telecí. Občas někdo k řízku přinesl i chleba a okurku. Velký kyblík již připravených řízků dodala Katka Havlíková.

A tady se bude řezat.
Tvorba řízku.
Pytel řízků.

Někteří z nás přinesli trsy Adél (rosnatka adélina), které potřebovaly roztrhat a rozsadit, ale neměli jsme na to sílu. Vznikla tedy další akce Orosené za orosené. Kdo přinesl cokoliv oroseného, případně co se dalo v lednici úspěšně orosit, dostal do zip pytlíčku trsík orosených Adélek.

Směna orosené za orosené.

Obě akce byly velmi úspěšné a počítáme s nimi i do dalších ročníků Výstavy.

Bourání Výstavy druhou neděli začalo později než obvykle, návštěvníci chodili až do večera. Když viděli, že pomalu odnášíme kytky z expozice, a že prodejci začínají balit, zvýšili své úsilí a nakupovali jako šílení. Další atypický rys tohoto ročníku.

Zdeněk nechtěl vézt kytky na prodej zpět domů.

Kolem deváté večer bylo hotovo. Následující dny se řešilo vyúčtování, odevzdání podílu ze vstupného, zaplacení pronájemu, atd.

Závěrem ještě pár čísel od Patrika:

  • více než 700 rostlin na výstavě, přičemž téměř polovinu dodal Zdeněk Abrahám. Z pohledu počtu vystavených exponátů jsme překonali i loňské EEE
  • rekordní návštěvnost ve všech kategoriích: dospělí|, studenti a žáci společně s důchodci (přes 2700 lidí) i rodiny (295). Výstavu navštívilo více než 4 tisíce lidí. Poprvé v historii jsme na vstupném vybrali šestimístnou sumu: 112 tisíc - dosavadní prvenství patřilo do té doby s 82 000 Kč mimořádně vydařenému roku 2018. Rekord navíc padl nejen v součtu za celou výstavu, ale v každém z jeho dní, přestože zrovna první víkendové dny, kdy je návštěvnost zdaleka nejsilnější, poměrně často a vydatně pršelo.
  • po odvedení 35% podílu z vybraného vstupného a zaplacení pronájmu skleníku BZ UK a odečtení všech nákladů si vystavovatelé rozdělí polovinu z čistého zisku, tedy něco přes 28.000 Kč. To nám dává přibližně 40 Kč na květník

Nashledanou za rok!

Jana provádí návštěvníky.
Občas bylo i trochu volno.
Přípitek z láčky je již tradicí.
Až do dna.
Špirlice ve varné konvici Martina Zouna. Výhoda je ukazatel stavu vody. Tedy než zaroste řasou.
Semenná banka byla na Výstavě. Zákazníci si tedy mohli rovnou odnést semínka.
Pozor hadi!
Další závoz kytek na prodej.
U Markéty Aubrechtové bylo radost nakupovat.
Patrik se staral o zábavu dětem.
Míchání substrátu na přesazování.
Heliamfory byly ukryté v akváriu s mlhovačem.
Mlhovače mlhovali.
Tahle špirlice ve výstavě byla poměrně nenápadná. Občas se některý se znalců pozastavil nad tím, jak má chlupaté víčko zespodu. Teprve při bližším pohledu bylo vidět, že je umělá. Zapůjčil Rosťa Kracík.
V prodeji byla i vodní bublinatka jižní.
Některé mucholapky byly jako pasti na medvědy.
Závěrečný večírek.
Každoroční zápůjčka od Luda. Tahle lednice už zachránila životů.
Mladí a pružní byli využiti na špatně přístupné instalace.
Další akrobatický kousek.
Jedno ze Zdeňkových aut.
A je uklizeno.