DarwiKuk – meteorologická stanice pro pěstitele

Darwikuk již nefunguje, server byl odpojen. Jeho stavba a programování je však všem k dispozici, kdyby chtěl někdo na tento projekt navázat.

Pěstitele obvykle zajímá jakou mají v paludáriu teplotu a vlhkost, kolik mají vedle na parapetu, nebo ve skleníku. Pořizují si různé teploměry a vlhkoměry, kladou a věší je na různá místa. Vlhkoměry kalibrují a srovnávají elektronické s mechanickými. Když mají naměřeno, tak radí: „Musíš mít vlhkost alespoň 42% a teplota nesmí přesáhnout 30,2 °C!“ Nebo: „Na vlhkosti nezáleží, já tam mám jednou 15%, druhý den 70%, a taky rostou.“

Problém je v tom, že měřidla a vlhkoměry zvláště, mají tendenci měřit si po svém. Abyste mohli srovnávat vlastí měření, a hlavně měření jiných pěstitelů, měli byste mít srovnatelné přístroje s minimální odchylkou. Dále musíte měřit stejným způsobem na stejném místě. A hlavně mít údaje posbírané z delšího časového období.

Jelikož si Michal Rubeš v poslední době hrál s programovatelnou elektronikou, vznikl nápad vytvořit jednoduché a levné monitorovací zařízení pro pěstitele s připojením na internet. Zařízení jednoduché, cenově dostupné, snadno ovladatelné a hlavně volně šiřitelné pod licencí CC-BY. Autorem je Michal Rubeš a Robert Hanzlík, ale stačí uvést Darwinianu.

První DarwiKuk byl uveden do provozu v lednu 2018. Od září téhož roku je k dispozici i varianta DarwiKuk Dlouhán, která má externí anténu a zhruba dvojnásobný dosah.

DarwiKuk je malá destička napájená nabíječkou telefonu, na kterou je tenkým páskem připojené monitorovací čidlo, které v sobě sdružuje teploměr, vlhkoměr, tlakoměr a měřič osvětlení. Dále je možné i připojit čidlo vlhkosti půdy. Nemá žádný display a naměřené hodnoty posílá co pět minut přes domácí WiFi na internet. Vy pak můžete v téměř reálném čase pozorovat tabulku nebo grafy hodnot.

Nevíte si s něčím rady? Obraťte se na naší technickou podporu nebo do fóra.