DarwiKuk Dlouhán

V DarwiKuku je použitý mikrokontroler s integrovanou anténou, která má omezený dosah. Pro většinu uživatelů postačuje, ale pokud jej chcete instalovat například ve skleníku, kde signál Wi-Fi je už slabý, je třeba najít jiné řešení. Buď použijete Wi-Fi repeater, nebo můžete zkusit DarwiKuk ve variantě Dlouhán.

Místo NodeMCU je použitý mikrokontroler WEMOS D1 mini Pro. Obě destičky používají procesor ESP8266, takže použitý program se neliší. Číslování nožiček je také stejné, takže se zapojením opět není problém.

Mikrokontroler je o něco menší, do původní krabičky se vejde. Anténa jde bez problémů našroubovat na jednu z připravených dírek.

Jediný možný zádrhel je v přepojení interní antény na externí. Pěkně je to popsané v tomto článku. Já nemám horkovzdušnou páječku, ale mikropájkou to jde také. Licnou z měděného drátku odsajete přebytečný cín, pak opatrně hrotem pájky tlačíte na tu propojku. Při mém prvním pokusu jsem zatlačil až moc, takže jakmile propojka povolila, odskočila někam daleko. Vzhledem k jejím rozměrům jsem ji už nikdy neviděl. :-) Když se to stane, nezoufejte. Místo krásné tovární propojky použijte kousek ošklivého drátku, jak můžete vidět na použitých fotografiích.

Podle zkušeností má DarwiKuk Dlouhán dvojnásobný dosah jak DarwiKuk. Záleží však na vámi použitém Wi-Fi routeru a okolním zarušení.