Ohlédnutí za předešlými ročníky: 2023, 2022, 2021, 2020, 2019 (EEE), 2018, 2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006, 2005 (EEE), 2004

Výstavy masožravek

Dvacátý první ročník výstavy masožravých rostlin se koná v termínu 14. 6. – 23. 6., v horním skleníku BZ UK Na Slupi na Praze 2.


Instalace expozice proběhne ve čtvrtek 13. června, deinstalace pak poslední den výstavy v neděli 23. 6. v pozdně odpoledních hodinách.


Milí příznivci masožravek,

už od roku 2004 pořádá každoročně Darwiniana pod záštitou hlavního organizátora Botanické zahrady Přírodovědecké fakulty UK v Praze největší výstavu masožravých rostlin v Česku, na které se podílí řada pěstitelů zapůjčením více než čtyř stovek exemplářů do expozice. K vidění je tak vždy pěkná a ucelená přehlídka napříč celým spektrem rostlin s touto ojedinělou schopností. V roce 2005 jsme dokonce vůbec poprvé a jako jediní v historii přivedli do České republiky Euroburzu masožravých rostlin – European Exchange and Exhibition (zkráceně EEE). Tuto mezinárodní akci jsme pak s velkým úspěchem zopakovali o 14 let později.

Mladí návštěvníci

Výstava se koná v menším, horním skleníku Botanické zahrady PřF UK, Na Slupi 16, Praha 2. Vchod do zahrady je hned u zastávky tramvaje Botanická zahrada, jednu stanici od metra B Karlovo náměstí.

Otevřeno je každý den od 9:00 do 18:00. Vstupné na výstavu činí 100 Kč pro dospělé, 50 Kč pro studenty a důchodce. K dispozici je také rodinné vstupné za 250 Kč. Členové Darwiniany, ZTP s doprovodem a děti do 5 let (včetně) mají vstup zdarma.

Na výstavě je zajištěn prodej rostlin, tematické literatury, semínek, triček a další aktivity. Na požádání zdarma provádíme, pokud to dovolí počet pomocníků. Z důvodu kapacity skleníku školám doporučujeme si termín výpravy raději dopředu zarezervovat na e-mailové adrese info@darwiniana.cz nebo telefonicky u Patrika Hudce na (+420) 724 715 717.

Přijďte se všichni podívat a ztratit se na chvíli v tajemném zákoutí podivuhodného světa masožravých rostlin – v oáze klidu, kterou skýtá Botanická zahrada přímo v samém srdci jinak rušného hlavního města.

Kdokoliv by měl chuť nám pomoci s praktickými činnostmi kolem provozu, instalace a deinstalace výstavy, je velmi srdečně vítán. Provoz výstavy vyžaduje nepřetržitou přítomnost alespoň dvou, lépe tří lidí. Jeden člověk musí být vždy u pokladny a vydávat vstupenky a další pomocníci zalévají kytky, rosí, pomáhají prodejcům a vystavovatelům, věnují se návštěvníkům, provázejí skupiny a dělají celou řadu nezbytných drobností, bez nichž se neobejdeme. Je pro nás proto důležité mít pokud možno předem řádně pokryté všechny dny výstavy, viz shrnující tabulka níže. Každá pomocná ruka je vítána. Pokud už nyní víte, kdy budete moci pomoci, napište nám a my vás připíšeme do tabulky. Anebo se můžete zapsat rovnou sami 8-).
Zvláště důležití jsou pomocníci ve čtvrtek v den instalace (předchází pátečnímu otevření výstavy) a poslední den při deinstalaci výstavy (následující neděle).

Otevřít tabulku samostatně.

Pakliže byste rádi zapůjčili byť i jeden výpěstek, pište na info@darwiniana.cz. Dáme vám všechny potřebné instrukce. Dveře skleníku jsou vám otevřené dokořán. Prosíme, abyste si své rostliny řádně označili jak jejich přesným názvem, tak vašimi iniciálami. A pokud nám seznam svých rostlin pošlete předem e-mailem, velice nám tím usnadníte práci.
O rostliny se staráme s maximální péčí, vlastně kolikrát lépe než o své vlastní. Nepřetržitě monitorujeme jejich kondici, v případě potřeby i několikrát denně zaléváme a rosíme vodou z osmózy a k dispozici budeme mít také několik velkých vitrín, kam můžeme umístit vlhkomilnější druhy. Pokud se vyskytne jakýkoli problém, snažíme se pěstitele okamžitě kontaktovat a obratem situaci řešíme. Přeci jen, nějaké zkušenosti už za ta léta máme. Jako každý rok budou vystavovatelé odměněni polovičním podílem na zisku z konání výstavy. Malým vystavovatelům jsou tak kompenzovány náklady na přepravu rostlin a prodejci si mohou touto cestou umořit pronájem prodejní plochy.

K dispozici bývá standardně okolo 12 metrů prodejní plochy. Pronájem prodejní plochy o délce 1 m na celou dobu výstavy (tzn. 10 dní) je max. 500 Kč, abychom pokryli náklady za pronájem skleníku od botanické zahrady.