Ohlédnutí za minulými ročníky výstav masožravek.

Výstava masožravek 2010

termín konání: 27. 8. – 5. 9. 2010 (pá–ne)

on-line reportáž z Výstavy 2010 očima jejích účastníků
konečná bilance Výstavy 2010


Přetištěno z časopisu Trifid č. 3/2010:

láčka Jana Rubešová (fotografie k článku Jirka Vaněk)
Letošní výstava masožravek členů Darwiniany byla již sedmá v pořadí a stále větší podíl práce všech ostatních mě docela ukolébal k dojmu, že už to máme vážně „zmáknuté“. Již od počátku léta se mi hlásili členové nabízející rostliny do výstavy i pomoc s instalací a v průběhu výstavy. Vždy mě potěší, když kromě již tradiční posily skalních pomahačů se ozve i někdo nový, a tak tomu bylo i letos.

Výstava 2010, střední část skleníku

S prodejci jsem se spojila o prázdninách, takže nezbývalo, než vyčkat dne „D“. Patrik Hudec tradičně oslovil firmu, která nám již dříve dodávala rašelinu, ale letos spolupráce s nimi selhala, takže se Patrik obrátil na jinou a podařilo se mu výměnou za propagaci získat darem rašelinu od firmy Agro Soběslav.

Výstava se veřejnosti otevírá vždy poslední srpnový pátek, takže instalování se děje ve středu a ve čtvrtek. Ve středu toho většinou moc na práci není, protože rostliny se navážejí až ve čtvrtek. Proto jsem si na středu domluvila návoz rašeliny, který proběhl bez nejmenších potíží. Také se již nanesly první výstavní exempláře, takže bylo velmi milé, když se najednou objevil Jirka Schiller a se vším mi pomohl. Po práci se dostavila Katka Králová, bez jejíž obětavé hlídací služby v noci a prodávací služby ve dne si výstavu prostě nedokážu představit. Domluvená byla i účast Diny, což je dosud jediný pes (tedy fena), který byl od zákazu vstupu do botanické zahrady pro tuto akci osvobozen.

Část prodejní sekce

Čtvrtek mohl vypuknout. Sešli se jak skalní pomocníci, tak noví a práce šla dobře od ruky, přestože si na nás Adam Veleba letos připravil realizaci návrhu uspořádat rostliny podle kontinentů, tedy jejich přirozeného výskytu. Instalace je náročná hlavně střídavým čekáním, kdy toho na práci není tolik, a zmatkem při příjezdu kytek, kdy mají všichni plné ruce práce. Jako vždy den uběhl jako nic a byl večer, vše připraveno. Díky Rosťovi Kracíkovi, Katce Králové, Patriku Hudcovi, Milanu Petrasovi, Katce Braunové, Jirkovi Schillerovi, Danu Hordějčukovi, Albertu Damaškovi a pomáhali samozřejmě i prodejci Ludo Verdyck, Michal Kouba s Honzou Koubou, Pavel Bartoň a ještě moc dalších. Jestli jsem někoho nevyjmenovala, tak mi to promiňte, pomoci všech si vážím a nezapomínám na ni. V pátek ráno ještě dorazil zachřipkovaný David Švarc a už chodili první návštěvníci.

Patrik sledoval návštěvnost každého dne a porovnával ji s loňským rokem. Nakonec to nevydržel a vypracoval tabulku kompletní návštěvnosti za celých sedm let. Ukázalo se, že jak se posouvá datum 1. září dále v týdnu, tak logicky klesá účast školních výprav. Letos také počet návštěvníků poklesl v souvislosti s výlukami tramvají. Přesto ale lidé na výstavu chodili a my byli rádi a snažili jsme se jim věnovat a odpovídat na všechny možné i nemožné dotazy. Rosťa Kracík se opět ujal kompletace droserátorů a přivezl jich dva pytle, takže děti a školní mládež neodcházeli s prázdnou, ale se zvědavým těšením se na „stavebnici rosnatky“, jak se tomu začalo říkat.

Snaživý rosič pod dohledem statného ošetřovatele.

Dobře se prodávaly brožurky s úvodem do pěstování MR a odznáčky jsme v průběhu akce museli dokonce přidělat. Výměny, koupě a prodeje mezi masožravkáři jen kvetly, všem zářila očka. A ke koukání toho bylo letos také hodně zajímavého. Na výstavu dorazili příznivci z různých koutů Česka, ale i z daleka – například ze slunné Itálie vážila cestu Martina Marsano, která přivezla nejen něco do semenné banky, ale také si toho docela hodně odvezla.

Mucholapka podivná (Dionaea muscipula)
Návštěvníci všeho věku

Týden ubíhal a uběhl alespoň mně až příliš rychle. Najednou tu byla neděle a divný pocit v břiše, že to, na co se v duchu celý rok těšíme, co připravujeme a co reálně skládáme dohromady dva dny, se během jediného večera rozebere, uklidí a v noci odjíždíme od skleníku, na kterém není patrno, že se tu týden doslova „žilo“.

Tak snad už jen ta Patrikova suchá fakta:

  • 574 vstupenek po 15,- (studenti a důchodci)
  • 625 vstupenek po 30,-
  • 625 vstupenek po 30,-

A na závěr výhled na oslavu dvacetiletého výročí Darwiniany, které nás čeká příští rok! Moc se těším a doufám, že se všichni zase sejdeme nad tím naším koníčkem.

Prodejní Drosera capensis
Nahlédněme pod pokličku…
Pokladna u vstupu do skleníku

Bonusové, nepublikované fotografie

Michal Kouba u svého prodejního stolu
Ludovy orchideje na prodej
Vždy připraveny k lovu!