Trifid
Trifid je elektronický časopis o masožravých rostlinách. K dispozici je také jeho původní verze, ve které se však již nové články neobjevují. Dříve vycházel v papírové podobě a všechna čísla jsou k dispozici ke stažení v sekci Soubory ke stažení.
Aldrovanda vesiculosa
Pestovanie tejto vzácnej mäsožravej rastlinky bolo dlhé roky považované za náročné. V dostupnej literatúre, ktorá sa venuje problematike pestovania mäsožravých rastlín, je aldrovandka označovaná ako rastlina náročná na pestovanie, ktorá nie je vhodná pre začiatočníkov. Cieľom tohoto článku, je aspoň čiastočne toto tvrdenie poprieť a poukázať na jednoduchosť pestovania tejto vzácnej rastlinky.
Na úvod však treba povedať, že existujú tropické druhy, ktoré naozaj vyžadujú špecifické podmienky (obzvlášť v zime, kedy je nedostatok svetla), avšak aldrovandky mierneho pásma sú pre naše podmienky ako stvorené a nevyžadujú doslova žiadnu starostlivosť. Skúsim stručne popísať, ako aldrovandku (lokalita Maďarsko) úspešne pestujem už niekoľko rokov, bez žiadnej starostlivosti.
Kosiště - pryč se stařinou
V sobotu 23. března 2024 se konala akce na Kosišti u České Lípy, kde jsme měli zhodnotit stav lokality tučnice české po zimě a provést drobné zásahy, například vyhrabat stařinu. Ve skutečnosti byly cíle o něco vyšší. Tím hlavním pro nás bylo setkání na místě se zástupcem CHKO, projití si lokality, vysvětlení si vzájemných představ o budoucnosti lokality a návrhy možností. V zásadě se mělo jednat o restart naší dlouholeté spolupráce s AOPK na ochraně nejdůležitějších míst výskytu tučnice české na lokalitě Shnilé louky, které už léta říkáme Kosiště.
Co je to ta konference ICPS 2024 a proč stojí za to tam jet?
ICPS je zkratka pro International Carnivorous Plant Society, tedy mezinárodní společnost pro masožravé rostliny. Každé dva roky pořádá mezinárodní konferenci, kam se sjedou odborníci i laici se zájmem o masožravé rostliny. Letos ji máme doslova za rohem.
PF 2024 & seznam nové literatury za rok 2023
Vážení čtenáři, členové i příznivci Darwiniany, předně vám všem přeji poklidné Vánoce a do nového roku mnoho zdraví a dalších dobrých věcí, ale zejména a především pěstitelských úspěchů. Zároveň bych chtěl poděkovat všem, kdo se nějak podíleli na našich aktivitách: autorům článků v online Trifidovi, účastníkům a organizátorům setkání, všem, kteří pomáhali s výstavou, děkuji i svým kolegům ve správní radě za mnoho práce kolem provozních záležitostí Darwiniany. Děkuji prostě všem, kdo se nějak podíleli na naší činnosti a pokud jsem na něco zásadního zapomněl, je to pouze moje děravá paměť a ne úmysl.
Experimenty s výsevem heliamphor
Na jednom ze setkání masožravkářů na síti jsem se chlubil se svými výsevy heliamphor. Na tom by nebylo nic zvláštního, heliamphory vysévá každý nadšenec do heliamphor. Pokud ne, tak to aspoň jednou zkusil. Po přečtení dostupné literatury jsem si i já řekl, že to zkusím, ale rozhodně jsem si říkal, že to asi není postup hodný k masovému množení helin. Totiž všechny články či diskuse na různých fórech, co jsem k tomu našel, uvádí několik úskalí množení heliamphor ze semen, tedy generativně.
Darlingtonia californica aneb „Ludova nesmrtelná“
Darlingtonia patřila vždy mezi pro mě nejvíce atraktivní rostliny. Pokusy s pěstováním v domácích podmínkách vždy ztroskotaly, většinou v předjaří zcela vysílená rostlina odešla do „věčných lovišť“.
Jak jsem se tak prokousával pěstitelstvím masožravých rostlin, vybudoval jsem na zahradě zapuštěný fóliovník. Prvotní účel byl na pěstování evropských tučnic. Postupně v něm přibývaly další rody masožravek např. Dioanaea, Sarracenia a Drosera. Poslední pokus s Darlingtonií se opět chýlil ke konci, asi ne úplně dobrým a ztrápená rostlinka se chystala na svou poslední cestu.
Hnojení masožravek
Po 1,5 roce testování různých metod a produktů hnojení láčkovek bych rád popsal své zkušenosti s následujícím produktem:
Jedná se o produkt určený k hnojení orchidejí od společnosti Hesi – OrchiVit.
Výstava 2023: Jdeme rozdělovat
Jubilejní dvacátý ročník výstavy masožravých rostlin pořádaný společnými silami Botanické zahrady Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a spolku pěstitelů masožravek a jiných botanických kuriozit Darwiniana se svým druhým víkendem výjimečně překulil až do začátku prázdnin a celý do astronomického léta. Posun o jeden týden oproti zaběhanému harmonogramu si vyžádala výstava kolegů kaktusářů, která v dolním skleníku Zahrady předcházela té naší. Alternativní návrat do horního skleníku jsme totiž zamítli. Přeci jen, ten tepelný komfort a velké prostory jsou pro pořadatele, prodejce i vystavovatele k nezaplacení. Pro zapůjčené rostliny pak ani nemluvě. I tak finálnímu rozhodnutí předcházela poměrně dlouhá diskuze, protože jsme se obávali, jak moc negativně se očekávaný hromadný úprk na dovolenou podepíše na návštěvnosti. Ale o tom podrobněji až dále.
Vzniká nová kniha o masožravkách – taková tu ještě nebyla
Červencové zasedání správní rady kromě běžných provozních záležitostí nečekaně odstartovalo i nový projekt, který bych vám chtěl nyní představit. Začalo to celkem nevinně. Michal Kouba přednesl nabídku svého syna Jana Kouby, že by nebylo špatné mít na výstavu popisky k rostlinám či skupinám rostlin tak, aby si základní informace mohli návštěvníci přečíst. Přirovnejme to k popiskům třeba v zoo nebo v muzeích. Oba jsou zběhlí grafici a návrh byl vstřícně přijat.
Návštěva lokality Pinguicula poldinii
Aby vám nic neuniklo, doporučujeme odebírat články RSS čtečkou: RSS.
K dispozici je též Archiv Trifida.
Další možnost je odebírat nové články emailem. V nastavení pak zatrhněte volbu blog:*.