Trifid

Trifid je elektronický časopis o masožravých rostlinách. K dispozici je také jeho původní verze, ve které se však již nové články neobjevují. Dříve vycházel v papírové podobě a všechna čísla jsou k dispozici ke stažení v sekci Soubory ke stažení.

Jubilejní dvacátý ročník výstavy masožravých rostlin pořádaný společnými silami Botanické zahrady Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a spolku pěstitelů masožravek a jiných botanických kuriozit Darwiniana se svým druhým víkendem výjimečně překulil až do začátku prázdnin a celý do astronomického léta. Posun o jeden týden oproti zaběhanému harmonogramu si vyžádala výstava kolegů kaktusářů, která v dolním skleníku Zahrady předcházela té naší. Alternativní návrat do horního skleníku jsme totiž zamítli. Přeci jen, ten tepelný komfort a velké prostory jsou pro pořadatele, prodejce i vystavovatele k nezaplacení. Pro zapůjčené rostliny pak ani nemluvě. I tak finálnímu rozhodnutí předcházela poměrně dlouhá diskuze, protože jsme se obávali, jak moc negativně se očekávaný hromadný úprk na dovolenou podepíše na návštěvnosti. Ale o tom podrobněji až dále.

→ Číst dále...

Červencové zasedání správní rady kromě běžných provozních záležitostí nečekaně odstartovalo i nový projekt, který bych vám chtěl nyní představit. Začalo to celkem nevinně. Michal Kouba přednesl nabídku svého syna Jana Kouby, že by nebylo špatné mít na výstavu popisky k rostlinám či skupinám rostlin tak, aby si základní informace mohli návštěvníci přečíst. Přirovnejme to k popiskům třeba v zoo nebo v muzeích. Oba jsou zběhlí grafici a návrh byl vstřícně přijat.

→ Číst dále...

 

Během letošní dovolené jsem měl možnost navštívit lokalitu endemické tučnice Pinguicula poldinii.

→ Číst dále...

 

Rozhodl jsem se napsat článek o své nové vitríně. Jde o vitrínu, která je umístěna ve sklepě a slouží k pěstování vysokohorských rostlin, jako jsou heliamphory a horské druhy láčkovek.

→ Číst dále...

 

U příležitosti 20. výročí pražské výstavy masožravek jsem si řekl, že by bylo zajímavé vědět, kdo jsou ti nadšenci, kdo dávají všanc vlastní kytky. Na výstavě se totiž nevystavují masožravé rostliny botanické zahrady, ale rostliny nás menších či větších pěstitelů.

→ Číst dále...

 

Vážení milovníci masožravek,
zveme vás na již dvacátý ročník výstavy masožravých rostlin, kterou pořádá naše společnost pěstitelů masožravek Darwiniana.

Tato největší tuzemská masožravková událost je pro veřejnost otevřená od pátku 23. června do neděle 2. července. Otevřeno máme denně od 9 do 18 hodin v dolním skleníku Botanické zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Vstupné zaplatíte stejné jako do skleníku.

Součástí výstavy je bohatý prodej několika zavedených prodejců nejen masožravek.

K dispozici vám budou organizátoři, kteří vám na požádání vysvětlí jak která masožravka loví a žije, jak se pěstují a která je vhodná právě do vašeho bytu či zahradu.

Prodávat budou:

Dále tu bude průběžně doplňovaný prodej přebytků členů společnosti Darwiniana a pomocníků.

Tolik prodejců masožravek se během roku nikde u nás nesejde, je to tedy jedinečná šance si odnést spoustu zajímavých druhů.

→ Číst dále...

 

Vědec Jan Novák objevil novou masožravou rostlinu v deštném pralese Amazonie. Tato rostlina láká malá zvířata na kvašený nápoj podobný pivu. Latinský název této rostliny je Praedatoribus ebrius.

Tato rostlina je velmi nebezpečná pro malá zvířata, protože po pozření kvašeného nápoje ztrácí kontrolu nad svým tělem a stávají se snadnou kořistí pro tuto masožravou rostlinu. Rostlina má velmi rychlý metabolismus a dokáže trávit kořist velmi rychle.

→ Číst dále...

 

Alternativní zdroje energie, nové využití použitých materiálů… vždycky mě tyhle věci tak trochu zajímaly. Trocha kutilské hrdosti na to, že si něco umím vyrobit sám, trocha eko-cítění a snaha využít věci, které ještě mohou posloužit, a většinou mi to nedá, abych nevyzkoušel něco, co mě zrovna zaujme.

→ Číst dále...

 

Připravte se na jaro. V semenné bance si určitě vyberete, ale zásoby se budou do léta už jen rychle tenčit. Pro nenáročné pěstitele jsme přidali čerstvá semínka Drosera rubripetala, D. capillaris a lokalizované D. capensis {Palmiet River} od manželů Rubešových. Náročnější pěstitele by mohla zaujmout omezená nabídka Drosera hartmeyerorum a D. cucullata od německého masožravkáře Maika Rehse, příp. lokalizovaná D. collinsiae {Usuthu River} nebo D. tomentosa var. glabrata {Serra do Cipó}. Z byblid bychom vypíchli lokalizované B. filifolia, B. guehoi, B. rorida a B. liniflora. Už tak široký výběr B. gigantea jsme rozšířili o novinky {Bibbulmun Track} a {Rutherglen}. Vše za velkoobchodní nákupku. Ke každé objednávce s byblidou dostanete od Darwiniany vzorek napuštěný kyselinou giberelovou na podporu klíčení zdarma.

K dostání v Obchodě Darwiniany.

 

Když jsme v červenci 2004 zavítali do Valle de Pineta což je jedno kouzelné údolí ve Španělsku, s úmyslem prohlédnout si místní rostliny Pinguicula longifolia, vyprávěl nám Honza F. o tom, že mu kdosi sdělil tajnou informaci, že se zde někde má vyskytovat populace červených rostlin. Podle informace se mělo jednat o skálu nad cestou a tak jsme tu kroužili a hledali. Štěstí jsme neměli a jen v rozsedlině u vodopádu jsme našli jen cca 4 rostliny s nádechem do červena, no říkal jsem si: „Jestli jsou to takové červené, tak to vzal čert!“. Tak jsme prohlédli a nafotili místní rostliny a pokračovali dále v cestě za dalšími druhy.

Po letech jsme se sem vrátili tentokrát v jiné sestavě, Jarda L. a Honzu F. nahradil Mirek M. Když jsme opět dorazili do Valle de Pineta, museli jsme si ověřit, že jsme na správném místě. Honza F. se totiž zachoval jako správný levák. Když jsme ho požádali o souřadnice lokalit, tak nám oznámil, že nám nic neřekne. Hlavně, že při první výpravě jsme je spolu snímali a přístup k nim nám slíbil. No asi ne všem se dá věřit!

→ Číst dále...

 

Starší zápisky >>

Aby vám nic neuniklo, doporučujeme odebírat články RSS čtečkou: RSS.

K dispozici je též Archiv Trifida.

Další možnost je odebírat nové články emailem. V nastavení pak zatrhněte volbu blog:*.