Trifid

Trifid je elektronický časopis o masožravých rostlinách. K dispozici je také jeho původní verze, ve které se však již nové články neobjevují. Dříve vycházel v papírové podobě a všechna čísla jsou k dispozici ke stažení v sekci Soubory ke stažení.

Když jsme v červenci 2004 zavítali do Valle de Pineta což je jedno kouzelné údolí ve Španělsku, s úmyslem prohlédnout si místní rostliny Pinguicula longifolia, vyprávěl nám Honza F. o tom, že mu kdosi sdělil tajnou informaci, že se zde někde má vyskytovat populace červených rostlin. Podle informace se mělo jednat o skálu nad cestou a tak jsme tu kroužili a hledali. Štěstí jsme neměli a jen v rozsedlině u vodopádu jsme našli jen cca 4 rostliny s nádechem do červena, no říkal jsem si: „Jestli jsou to takové červené, tak to vzal čert!“. Tak jsme prohlédli a nafotili místní rostliny a pokračovali dále v cestě za dalšími druhy.

Po letech jsme se sem vrátili tentokrát v jiné sestavě, Jarda L. a Honzu F. nahradil Mirek M. Když jsme opět dorazili do Valle de Pineta, museli jsme si ověřit, že jsme na správném místě. Honza F. se totiž zachoval jako správný levák. Když jsme ho požádali o souřadnice lokalit, tak nám oznámil, že nám nic neřekne. Hlavně, že při první výpravě jsme je spolu snímali a přístup k nim nám slíbil. No asi ne všem se dá věřit!

→ Číst dále...

 

Velice zajímavou skupinou, a to i z pěstitelského hlediska, jsou evropské tučnice. Jedná se o tvarově velice rozdílné rostliny vytvářející různotvaré atraktivní růžice (Pinguicula vallisnoriifolia, P. longifolia). Mnohé z nich nádherně kvetou poměrně velkými květy (P. grandiflora, P. apuana). Najde se i růžová barva květu (P. grandiflora ssp. rosea).

→ Číst dále...

 

Každý rok připravuje RNDr. Lubomír Adamec seznam literatury o masožravých rostlinách. Nejinak tomu je i letos. Vědecký zájem o masožravé rostliny je značný, témata různorodá. Zájem je o popis rostlin samotných, z pohledu taxonomického, ale i z pohledu anatomického či fyziologického, kde se výzkum zaměřuje samozřejmě na struktury a funkce pastí.

→ Číst dále...

 

Devatenáctý ročník tradiční výstavy masožravých rostlin pořádané Botanickou zahradou Univerzity Karlovy v Praze Na Slupi a spolkem nadšenců Darwiniana znamenal návrat do zajetých kolejí a konečně bez proticovidových omezení. Mohli jsme se tak plně soustředit na organizační věci bez obav, zda se akce nakonec vůbec bude konat a jestli budeme mít dostatek pomocníků mimo karanténu, anebo ještě hůř mimo izolaci.

→ Číst dále...

Před více jak čtyřmi lety, přesněji 21. 5. 2018, jsme spustili nový elektronický obchod především se semínky. A nyní máme objednávku s číslem 1000. A protože navíc budou vánoce, oslavíme to slevou 50% na všechno, včetně poštovného!

→ Číst dále...

 

Nedávno jsem narazil na novou verzi Wi-Fi spínače od firmy Sonoff TH Elite, který je evolucí staršího TH 10/16. Nový model má obrazovku, lepší konektory, a také historii záznamů. Tak se pojďme podívat, co nám, pěstitelům masožravek, přináší.

→ Číst dále...

 

Letošní rok přinesl do knihovny Darwiniany hned několik nových titulů a vydatnou porci odborné literatury od RNDr. Adamce. Při jejich představení si dovolím i lehké shrnutí uplynulého roku.

→ Číst dále...

 

Po dlouhé době jsem se konečně rozhodl vytvořit tento návod na výrobu ohebných umělých větví pro láčkovky, které mohou být porostlé vhodnou vegetací.

Ukážu vám, jak jsem si jednu takovou větev udělal. S jejich výrobou začínám a určitě je ještě budu vylepšovat. Pokud se však necháte inspirovat a vyrobíte si takové podpory, dejte mi prosím vědět vaše zkušenosti, co jste udělali jinak a proč.

→ Číst dále...

Pinguicula jackii jsem si loni v září objednal v internetovém obchodě BCP. Zakoupené rostliny přišly ve velikosti od 3 do 5 cm s nepříliš rozvinutým kořenovým systémem. Pln nadšení jsem rostliny vysadil na holý lávový kámen a umístil do akvária. Asi zhruba po jednom měsíci, kdy rostlinky nepřirůstaly, ba naopak krněly, jsem tučnice vsadil do mělké misky a jako substrát použil rašelinu s pískem. Situace se zhruba po měsíci opakovala – rostliny krněly.

→ Číst dále...

Originální verze tohoto článku v italštině vyšla v magazínu AIPC číslo 48(4) v prosinci 2017. Autorům obou částí článku (Maurizio Saroldi a Andreas Fleischmann) i společnosti AIPC mnohokrát děkuji za svolení k překladu do češtiny a publikaci v Trifidovi.

Andreas Fleischmann & Maurizio Saroldi
Přeložil Adam Veleba

→ Číst dále...

 

Starší zápisky >>

Aby vám nic neuniklo, doporučujeme odebírat články RSS čtečkou: RSS.

K dispozici je též Archiv Trifida.

Další možnost je odebírat nové články emailem. V nastavení pak zatrhněte volbu blog:*.