Trifid

Trifid je elektronický časopis o masožravých rostlinách. K dispozici je také jeho původní verze, ve které se však již nové články neobjevují. Dříve vycházel v papírové podobě a všechna čísla jsou k dispozici ke stažení v sekci Soubory ke stažení.

Vzhledem k tomu, že bude mocně pršet, ale hlavně protože Mirek pořádá tou dobou svoje setkání v Horákově, je akce zrušena. Nemá smysl, dělat dvě setkání pro masožravkáře v jeden víkend. Sejdeme se tedy jako obvykle v pondělí v sídle společnosti v Praze. Tam vymyslíme náhradní termín.

Obvykle se scházíme každé první pondělí v měsíci v sídle společnosti v Praze 1. Tentokrát se sejdeme netradičně o víkendu 5. a 6. října v Otvovicích 81. Na programu bude (ne moc dlouhá) procházka po zdejších nivách a stepích, grilování, povídání, výměna kytek, semínek a zkušeností, později i zpěv. Pokud se rozhodnete přespat, spacák nebo deku s sebou. Místa je dost v rekonstruovaném podkroví.

Sedět budeme venku pod střechou, v případě horšího počasí je k dispozici velká místnost zvaná Pařírna. V případě dobrého počasí a vaší otužilosti plavky s sebou.

Nejlépe se k nám dostanete autem, stačí do navigace zadat Otvovice 81, ale jde to i snadno vlakem do Kralup, kde vás někdo vyzvedne autem, nebo můžete pokračovat dvě stanice lokálkou na Kladno do Otvovic a pak deset minut podél kolejí pěšky zpět.

Pokud se chcete zúčastnit, napište nám prosím na info@darwiniana.cz, ať s vámi počítáme a máme dost klobás. Registrovat se také můžete na Facebooku.

Vřele zván je každý pěstitel bez rozdílu!

→ Číst dále...

Včera v pondělí 2. 9. se konalo první poprázdninové setkání. Přišlo poměrně dost lidí, židle nám stačily jen tak tak. Probírali jsme kytky a hlavně masožravé akce. Několik kytek a mnoho semen změnilo majitele. :-)

EEE skončilo v mínusu kolem 14k Kč, s tím se ale počítalo. Tiskla se trička, raut byl třeba pro velký zájem na místě přiobjednat, navíc celé vstupné z EEE dnů šlo Botanické zahradě, atd.. Tahle akce se koná jednou za několik let a počítá se s tím. Například Výstava 2018 skončila naopak v plusu skoro 20k Kč, peníze jsme na to měli připravené. Detaily jsou do posledního haléře popsané v našem transparentním účetnictví.

Každý rok rozdělujeme mezi vystavovatele polovinu zisku z Výstavy. Letos by měli tedy vystavovatelé doplácet. :-) No, nakonec jsme se rozhodli, že mezi ně rozdělíme 5k Kč, což obnáší asi 10 Kč na hrnek.

V sobotu 14. 9. pořádá Jarda Peřka výlet na Cínovecká rašeliniště. Zváni jste všichni!

Další setkání pěstitelů se neuskuteční tradičně v sídle společnosti v Praze na Starém Městě, ale tentokrát v Otvovicích a zabere celý víkend 5. a 6. října. Jeho téma bude Loučení se s vegetační sezonou. Budeme vést řeči nejen o kytkách, budeme grilovat, otužilci se budou koupat. Očekávaný je rovněž zpěv. I malý výlet je připravený. Na přespání je místa dost na půdě předělané na velký pokoj, jen je třeba si přinést deku nebo spacák a případně matraci nebo karimatku. Kdo chce přijet, dejte prosím vědět předem, ať je dost masa na gril. Zváni jsou všichni pěstitelé a příznivci masožravek bez rozdílu.

Zápis ze setkání je veřejně k dispozici, najdete tam více podrobností.

Jestli se chcete podílet na činnosti spolku, nabízíte pomoc, chcete organizovat výlet či setkání, dejte nám prosím vědět.

Bydlím v bytě a kytky pěstuji kromě okenních parapetů a vitríny ještě venku za okny v truhlíkách. Truhlíky jsem na venkovních parapetech uchytil pomocí držáků bez šroubování. Momentálně mi venku rostou zatahující rosnatky, mucholapky, rosnolisty, pár špirlic a roridula z poslední výstavy. Doplňování vody do truhlíků znamenalo v létě obden sklidit kytky z vnitřních parapetů, otevřít okna, hlídat kočky, aby nevyskočily, zavřít okna a naskládat zpět kytky. A protože jsem od přírody líny člověk, tak jsem se rozhodl zalévání zautomatizovat :-)

→ Číst dále...

Botanická zahrada Střední zemědělské školy v Rakovníku Vás zve na již patnáctý ročník výstavy Tajemný svět masožravých rostlin. Tentokrát bude rozšířená i o africké fialky. Otevřeno bude o víkendu 31. 8. a 1. 9. od 9 do 17 hodin. Výstava je součástí Rakovníckého posvícení.

Za mlhou hustou tak, že by se dala krájet, a dost možná ještě dál, jsou Shnilé louky. Je to jedinečné místo, kde žije mnoho vzácných živočichů a rostlin. Mezi nimi i naše nejvzácnější masožravka - tučnice česká. O tuhle lokalitu se staráme již jedenáctým rokem a snažíme se, aby tu mohla růst i nadále.

→ Číst dále...

 

Kamarádka z masožravé čtvrti si přede mnou posteskla, že už spoustu let neviděla na vlastní oči skoro žádnou, ani tu nejprofláklejší, lokalitu masožravých rostlin ve volné přírodě, samozřejmě vyjma Kosiště obhospodařovávaného Darwinianou, natož pak rostliny na ní.

→ Číst dále...

 

Na EEE bylo možné navštívit zajímavé přednášky. Protože víme, že ne všichni zájemci měli možnost je navštívit, poprosili jsme přednášející, zda je můžeme nahrát na video. Kuba Štěpán se ujal natáčení, takže vám nyní můžeme přednášky přinést až na vaše obrazovky.

→ Číst dále...

Dneska jsem trochu vylepšoval svoje poličky na masožravky. Tak mě napadlo, že nafotím jejich montáž a podělím se s těmi z vás, kteří mají také malý byt a zápasí s místem pro oblíbené kytky.

→ Číst dále...

Blíží se období kvetení tučnice české na Kosišti. Podle našeho zvěda by mohlo nastat asi za tři týdny. Proto se sejdeme na Kosišti v sobotu 25.5. v 10 hodin dopoledne. Tento termín je ale nejistý, podle počasí se tak může tak o týden posunout.

Tentokrát nebudeme pracovat, nebudeme tahat větve, nebudeme kácet stromky. Půjdeme se prostě podívat na louku plnou rozkvetlých tučnic.

Počet návštěvníků je omezen, přednost dostanou ti, kteří se na údržbě Kosiště v minulosti podíleli a členové Darwiniany. Pokud máte zájem se podívat (nejen) na rozkvetlé tučnice, setkat se s dalšími pěstiteli, hlaste se prosím na fóru nebo na info@darwiniana.cz. Na dopravě se domluvíme, vzájemně se jako vždy pobereme auty.

Setkání se neslo v duchu EEE, na které se intenzivně připravujeme. Nezapomněli jsme však na výměnu kytek, povídání, kafe, nějaké zobání, atd. Sešli jsme se v hojném počtu deseti pěstitelů, takže i povídání bylo véce než dost.

Setkání pěstitelů probíhají každé první pondělí v Praze 1 kousek od stanice Staroměstská. Přijít může každý, jen se prosím předem ohlaste, ať je dost židlí.

Zápis ze setkání je veřejně k dispozici, najdete tam více podrobností.

Jestli se chcete podílet na činnosti spolku, nabízíte pomoc, chcete organizovat výlet či setkání, dejte nám prosím vědět.

Starší zápisky >>

Aby vám nic neuniklo, doporučujeme odebírat články RSS čtečkou: RSS.

K dispozici je též Archiv Trifida.

Další možnost je odebírat nové články emailem. V nastavení pak zatrhněte volbu blog:*.