Trifid

Trifid je elektronický časopis o masožravých rostlinách. K dispozici je také jeho původní verze, ve které se však již nové články neobjevují. Dříve vycházel v papírové podobě a všechna čísla jsou k dispozici ke stažení v sekci Soubory ke stažení.

Včera jsme se sešli, jako každé první pondělí v měsíci, v sídle společnosti na Starém Městě v Praze. Program byl pestrý. Začalo se soubojem utopenců. Jedny přinesl Mirek, druhé vyndala Jana. O vítězi však nebylo třeba hlasovat, Mirek jednoznačně vyhrál.

Další bod programu bylo sledování přímého přenosu startu rakety Falcon 9, poprvé s potřetím použitým prvním stupněm. Start byl úspěšný, návrat prvního stupně také.

Dále jsme probírali resty z minule. S něčím se povedlo pohnout, s něčím ne. Jedná se většinou o provozní záležitosti, které nás tolik nepálí, ale zato zaberou mnoho času.

Minulý měsíc se udělalo hodně práce na DarwiKuku, spustili jsme upozorňování překročení nastavených hodnot na email. Nyní je možné přidat i čidlo vlhkosti půdy, takže si můžete nechat poslat email, že už je třeba zalít.

Probíraly se také přípravy na EEE, zvláště s webem je třeba pohnout a začít na něm zveřejňovat potřebné informace.

Příští týden máme schůzku s AOPK na Kosišti. Probereme co je třeba ještě udělat a naplánujeme další výřez náletů na únor.

Trifid v internetové verzi funguje dobře. Jsou zde především reportáže, aktuality, DarwiKuk. Co nám chybí jsou pěstitelské články a překlady ze zahraničí. Sice jsou nějaké připravené, ale stále se je nedaří dotáhnout do konce. Zřejmě absence pevných termínů vydání snížila tlak na redaktory. :-)

Zápis ze setkání je veřejně k dispozici, najdete tam více detailů.

Jestli se chcete podílet na činnosti spolku, nabízíte pomoc, chcete organizovat výlet či setkání, dejte nám prosím vědět.

Nevím jak vy, ale já poměrně často zapomínám zalévat. Naše kytky stojí ve velkých podmiskách, kam se vejde několik litrů vody. Týden trvá, než se voda vypaří, takže na kontrolu často zapomínáme. Když už DarwiKuk sleduje teplotu, vzdušnou vlhkost, tlak a intenzitu osvětlení, mohl by sledovat i to, zda jsou kytky dostatečně zalité? No jasně že mohl. :-)

→ Číst dále...

Podzimní výstavu masožravek jsme zvažovali již nějakou dobu. Idea byla jednoduchá – představit návštěvníkům rostliny, které se na obvyklé výstavě Darwiniany ve větším množství vystavovat nedají. Jde samozřejmě o horské masožravky obecně, které nesnáší vysoké letní teploty a také o masožravky s vegetačním vrcholem v období naší zimy, tedy druhy s letní dormancí.

→ Číst dále...

Zimování, ve smyslu, ve kterém tento termín pěstitelé masožravek obvykle používají, je forma dormance, klidového stádia, ve kterém rostliny přečkávají nepříznivé podmínky v přírodě. Při zimování jde samozřejmě o přežívání zimy - tedy období s krátkým světelným dnem a nízkými teplotami. Kritickým přelomem je v tomto směru bod mrazu, neboť změna vody z kapalného skupenství do pevných ledových krystalů dokáže v buňkách nadělat pořádnou paseku a navíc se voda stává pro rostliny nedostupnou. V mrazu tedy rostliny trpí jak mrazem samotným, tak i suchem.

→ Číst dále...

Někteří z vás mají umístěný DarwiKuk, který vám pravidelně monitoruje teplotu a vlhkost u masožravek, dále od WiFi, takže se potýkají s nedostatečným signálem. Řešením je použití modelu Dlouhán s anténou, ale i tady jsem ve dvou případech narazil na jeho limity. Je to jednoduché zařízení a nemá na sobě žádnou signalizaci síly signálu. Proto jsme ji přidali mezi měřené hodnoty. Stažená data mají nyní o sloupeček více – RSSI, což je útlum v dB. Čím nižší RSSI je, tím je síla signálu slabší. Pozor, číslo to je záporné, takže -72 dB je horší signál než -23 dB.

V automatickém načítání do Google tabulek se vám objeví další sloupeček, ten si pojmenujete třeba RSSI nebo síla WiFi. Problém je, pokud v tom sloupečku už něco máte. V tom případě se data nenačtou a hlásí chybu. Řešení je snadné, prostě přidejte do tabulky jeden sloupeček vpravo za vyhrazenou oblast pro data.

A jak se stalo, že váš DarwiKuk najednou posílá i sílu signálu? Upravil jsem program a DarwiKuky si ho sami stáhly a nainstalovaly.

Jestli máte jakýkoliv dotaz, případně si chcete DarwiKuk pořídit, obraťte se na nás.

→ Číst dále...

Včera večer jsme se opět sešli v sídle společnosti v centru Prahy. Účast byla hojná, bylo nás devět, včetně jednoho nováčka. Sedělo se, povídalo, nejdříve se však probrali záležitosti společnosti.

Za námi je likvidace náletů na Kosišti, chtělo by to však alespoň ještě jednu akci někdy v únoru. Je třeba to domluvit s AOPK.

Výstava v Brně splnila očekávání. Bylo možné ukázat rostliny, které není možné vystavit v červnu Praze. Probrali jsme co bylo dobré, co příště udělat jinak.

Dále jsme se bavili o pokroku v přípravě EEE, tam je rezerva v oslovení prodejců, Jana slíbila do konce týdne napravit.

Robert byl teď několik týdnů nemocný a zdržela se tak práce na přípravě automatických oznamování DarwiKuku, ale i na rozšíření o další funkce. Novinky očekávejte v nejbližších týdnech.

Dále jsme se bavili o všem možném kolem masožravek i mimo ně, promítali fotografie, občerstvovali se. Zkrátka zábava do pozdních hodin.

Další setkání vychází na pondělí 3. prosince. Zván je každý, kdo se chce dozvědět něco více o činnosti Darwiniany, nebo se jen tak pobavit o masožravkách a poznat nové pěstitele. Jen se prosím předem ozvěte na info@darwiniana.cz, ať připravím dostatek židlí.

Zápis ze setkání je veřejně k dispozici.

Jestli se chcete podílet na činnosti spolku, nabízíte pomoc, chcete organizovat výlet či setkání, dejte nám prosím vědět.

KosištěPo více jak čtyřleté pauze se dobrovolníci (nejen) z řad Darwiniany postarali o údržbu lokality, kterou familiárně přezdíváme Kosiště. Je to v současnosti nejbohatší biotop naší endemické masožravky tučnice české, ale jeho význam je z hlediska ochrany přírody mnohem širší. Aby na něm mohly dlouhodobě přežívat světlomilné slatiništní druhy, které jsou právě tím nejcennějším, je nutné uměle udržovat lokalitu bez vegetace způsobující přílišný zástin (například rákos nebo nálety dřevin).

→ Číst dále...

Darwiniana už léta pořádá každoroční výstavy masožravek v Praze. Účastní se jí vystavovatelé a pomocníci z celé země, ale především z Prahy a okolí. Proto jsme už několik let přemýšleli o pořádání další výstavy někde jinde, aby se dostalo i na vzdálenější pěstitele a zájemce o masožravky. A teď se to konečně povedlo.

→ Číst dále...

Minule bylo setkání v Čečelicích, včera jsme se sešli jako obvykle v sídle společnosti.

Zápis ze setkání je veřejně k dispozici.

Jestli se chcete podílet na činnosti spolku, nabízíte pomoc, chcete organizovat výlet či setkání, dejte nám prosím vědět.

Zveme všechny masožravkáře a další milovníky přírody na likvidaci náletů na naší nejvýznamnější lokalitě tučnice české – na Kosiště. Hlavní louka zarostla mladými stromky, které je třeba odstranit. Budeme je vytrhávat, vyštípavat, vyřezávat a odnášet na určené místo. Sejdeme se v sobotu 27.10. v 10 hodin dopoledne kousek od Jestřebí. Přístup je jedině autem, ale pojede nás víc z různých míst, takže se vzájemně přivezeme. Nebudeme jen pracovat, prohlédneme si i celou lokalitu. Uvidíme jak se na zimu připravují tučnice, rosnatky, možná i bublinatky. Pokud se chcete zúčastnit, napište prosím na info@darwiniana.cz.

Celá akce je pořádána ve spolupráci s AOPK, regionálním pracovištěm Správy CHKO Kokořínsko-Máchův kraj.

Starší zápisky >>

Aby vám nic neuniklo, doporučujeme odebírat články RSS čtečkou: RSS.

K dispozici je též Archiv Trifida.

Další možnost je odebírat nové články emailem. V nastavení pak zatrhněte volbu blog:*.