Trifid

Trifid je elektronický časopis o masožravých rostlinách. K dispozici je také jeho původní verze, ve které se však již nové články neobjevují. Dříve vycházel v papírové podobě a všechna čísla jsou k dispozici ke stažení v sekci Soubory ke stažení.

Vědec Jan Novák objevil novou masožravou rostlinu v deštném pralese Amazonie. Tato rostlina láká malá zvířata na kvašený nápoj podobný pivu. Latinský název této rostliny je Praedatoribus ebrius.

Tato rostlina je velmi nebezpečná pro malá zvířata, protože po pozření kvašeného nápoje ztrácí kontrolu nad svým tělem a stávají se snadnou kořistí pro tuto masožravou rostlinu. Rostlina má velmi rychlý metabolismus a dokáže trávit kořist velmi rychle.

→ Číst dále...

 

Alternativní zdroje energie, nové využití použitých materiálů… vždycky mě tyhle věci tak trochu zajímaly. Trocha kutilské hrdosti na to, že si něco umím vyrobit sám, trocha eko-cítění a snaha využít věci, které ještě mohou posloužit, a většinou mi to nedá, abych nevyzkoušel něco, co mě zrovna zaujme.

→ Číst dále...

 

Připravte se na jaro. V semenné bance si určitě vyberete, ale zásoby se budou do léta už jen rychle tenčit. Pro nenáročné pěstitele jsme přidali čerstvá semínka Drosera rubripetala, D. capillaris a lokalizované D. capensis {Palmiet River} od manželů Rubešových. Náročnější pěstitele by mohla zaujmout omezená nabídka Drosera hartmeyerorum a D. cucullata od německého masožravkáře Maika Rehse, příp. lokalizovaná D. collinsiae {Usuthu River} nebo D. tomentosa var. glabrata {Serra do Cipó}. Z byblid bychom vypíchli lokalizované B. filifolia, B. guehoi, B. rorida a B. liniflora. Už tak široký výběr B. gigantea jsme rozšířili o novinky {Bibbulmun Track} a {Rutherglen}. Vše za velkoobchodní nákupku. Ke každé objednávce s byblidou dostanete od Darwiniany vzorek napuštěný kyselinou giberelovou na podporu klíčení zdarma.

K dostání v Obchodě Darwiniany.

 

Když jsme v červenci 2004 zavítali do Valle de Pineta což je jedno kouzelné údolí ve Španělsku, s úmyslem prohlédnout si místní rostliny Pinguicula longifolia, vyprávěl nám Honza F. o tom, že mu kdosi sdělil tajnou informaci, že se zde někde má vyskytovat populace červených rostlin. Podle informace se mělo jednat o skálu nad cestou a tak jsme tu kroužili a hledali. Štěstí jsme neměli a jen v rozsedlině u vodopádu jsme našli jen cca 4 rostliny s nádechem do červena, no říkal jsem si: „Jestli jsou to takové červené, tak to vzal čert!“. Tak jsme prohlédli a nafotili místní rostliny a pokračovali dále v cestě za dalšími druhy.

Po letech jsme se sem vrátili tentokrát v jiné sestavě, Jarda L. a Honzu F. nahradil Mirek M. Když jsme opět dorazili do Valle de Pineta, museli jsme si ověřit, že jsme na správném místě. Honza F. se totiž zachoval jako správný levák. Když jsme ho požádali o souřadnice lokalit, tak nám oznámil, že nám nic neřekne. Hlavně, že při první výpravě jsme je spolu snímali a přístup k nim nám slíbil. No asi ne všem se dá věřit!

→ Číst dále...

 

Velice zajímavou skupinou, a to i z pěstitelského hlediska, jsou evropské tučnice. Jedná se o tvarově velice rozdílné rostliny vytvářející různotvaré atraktivní růžice (Pinguicula vallisnoriifolia, P. longifolia). Mnohé z nich nádherně kvetou poměrně velkými květy (P. grandiflora, P. apuana). Najde se i růžová barva květu (P. grandiflora ssp. rosea).

→ Číst dále...

 

Každý rok připravuje RNDr. Lubomír Adamec seznam literatury o masožravých rostlinách. Nejinak tomu je i letos. Vědecký zájem o masožravé rostliny je značný, témata různorodá. Zájem je o popis rostlin samotných, z pohledu taxonomického, ale i z pohledu anatomického či fyziologického, kde se výzkum zaměřuje samozřejmě na struktury a funkce pastí.

→ Číst dále...

 

Devatenáctý ročník tradiční výstavy masožravých rostlin pořádané Botanickou zahradou Univerzity Karlovy v Praze Na Slupi a spolkem nadšenců Darwiniana znamenal návrat do zajetých kolejí a konečně bez proticovidových omezení. Mohli jsme se tak plně soustředit na organizační věci bez obav, zda se akce nakonec vůbec bude konat a jestli budeme mít dostatek pomocníků mimo karanténu, anebo ještě hůř mimo izolaci.

→ Číst dále...

Před více jak čtyřmi lety, přesněji 21. 5. 2018, jsme spustili nový elektronický obchod především se semínky. A nyní máme objednávku s číslem 1000. A protože navíc budou vánoce, oslavíme to slevou 50% na všechno, včetně poštovného!

→ Číst dále...

 

Nedávno jsem narazil na novou verzi Wi-Fi spínače od firmy Sonoff TH Elite, který je evolucí staršího TH 10/16. Nový model má obrazovku, lepší konektory, a také historii záznamů. Tak se pojďme podívat, co nám, pěstitelům masožravek, přináší.

→ Číst dále...

 

Letošní rok přinesl do knihovny Darwiniany hned několik nových titulů a vydatnou porci odborné literatury od RNDr. Adamce. Při jejich představení si dovolím i lehké shrnutí uplynulého roku.

→ Číst dále...

 

Starší zápisky >>

Aby vám nic neuniklo, doporučujeme odebírat články RSS čtečkou: RSS.

K dispozici je též Archiv Trifida.

Další možnost je odebírat nové články emailem. V nastavení pak zatrhněte volbu blog:*.