Trifid
Trifid je elektronický časopis o masožravých rostlinách. K dispozici je také jeho původní verze, ve které se však již nové články neobjevují. Dříve vycházel v papírové podobě a všechna čísla jsou k dispozici ke stažení v sekci Soubory ke stažení.
Živé podpěry pro láčkovky
Po dlouhé době jsem se konečně rozhodl vytvořit tento návod na výrobu ohebných umělých větví pro láčkovky, které mohou být porostlé vhodnou vegetací.
Ukážu vám, jak jsem si jednu takovou větev udělal. S jejich výrobou začínám a určitě je ještě budu vylepšovat. Pokud se však necháte inspirovat a vyrobíte si takové podpory, dejte mi prosím vědět vaše zkušenosti, co jste udělali jinak a proč.
Zkušenosti s pěstování Pinguicula jackii
Pinguicula jackii jsem si loni v září objednal v internetovém obchodě BCP. Zakoupené rostliny přišly ve velikosti od 3 do 5 cm s nepříliš rozvinutým kořenovým systémem. Pln nadšení jsem rostliny vysadil na holý lávový kámen a umístil do akvária. Asi zhruba po jednom měsíci, kdy rostlinky nepřirůstaly, ba naopak krněly, jsem tučnice vsadil do mělké misky a jako substrát použil rašelinu s pískem. Situace se zhruba po měsíci opakovala – rostliny krněly.
Ke kultivaci tučnice Pinguicula jackii
Originální verze tohoto článku v italštině vyšla v magazínu AIPC číslo 48(4) v prosinci 2017. Autorům obou částí článku (Maurizio Saroldi a Andreas Fleischmann) i společnosti AIPC mnohokrát děkuji za svolení k překladu do češtiny a publikaci v Trifidovi.
Andreas Fleischmann & Maurizio Saroldi
Přeložil Adam Veleba
Jak složit papírovou obálku na semínka?
Někteří pěstitelé řeší v čem skladovat semínka. Způsobů je hodně a zdaleka ne všechny vyhovují. V igelitových pytlících, včetně těch zipových, semínka mohou plesnivět, tedy pokud je před vložením řádně nedosušíte. Taky se díky statické elektřině lepí na stěny sáčku, takže vyklepat je je kolikrát nadlidský výkon. Podobně jsou na tom maličké zkumavky s víčkem, eppendorfky. Na dlouhodobější skladování se hodí více papír, přeci jen dýchá a semínka tak vydrží déle. Kupované obálky však mají lepené okraje, ve kterých maličkatá semínka spolehlivě uvíznou. Navíc sehnat malinké obálky není zas tak jednoduché.
Zapomeňte u láčkovek na zakořeňovače
Během večerního posezení ve skleníku ku příležitosti letošní výstavy masožravek jsem jako jedno z mnoha témat nadhodil zakořeňování láčkovek a využití běžně dostupných stimulátorů růstu kořenů. V průběhu mnoha let jsem postupně vyzkoušel práškové, gelové i tekuté, nicméně v případě řízkování láčkovek jsem s výsledky nebyl spokojen ani v jednom případě. Ne že by přípravky nenapomáhaly k produkci bohatého kořenového systému – mnohdy až moc bohatého, kdy po obvodu stonku vyrašil během několika týdnů doslova les desítek kořenů. Nicméně souběžně často docházelo také k úmrtí řízků.
Výstava 2021: Jdeme rozdělovat
Letošní, již osmnáctý ročník naší tradiční výstavy masožravých rostlin opět poznamenala pandemie COVID-19. Loni jsme s notnou dávkou štěstí termínem proklouzli po prvním, jarním lock-downu do samotného začátku rozvolňování pro pořádání větších akcí a i tentokráte jsme si vybrali notnou dávku štěstěny. Absolutní čísla nově nakažených byla v ročním srovnání výrazně horší, takže ještě v květnu reálně hrozilo, že kvůli pomalému náběhu očkování můžeme ze dne na den všichni pomahači jednoduše skončit v karanténě či izolaci. Byli jsme proto na pochybách, zda Výstavu vůbec uspořádáme, a zvažovali všechny možnosti, jak se se situací popasovat – včetně zkrácení Výstavy či rozdělení pomocníků na dvě zcela oddělené skupiny a samozřejmě důsledného testování.
Krátké zabublání
Je to možná trochu ostuda, masožravým rostlinám se nevěnuji zrovna úplně krátce, ale až do letošního roku jsem neměl ve své sbírce fotku žádné naší přírodní bublinatky v květu. To jsem sice napravil nedaleko Prahy v nedávné době, ale nemohl jsem se ke květům dostat tak blízko, jak bych chtěl, a tak i přes docela pokročilou fototechniku jsem se s fotkami necítil prostě úplně spokojen.
Na Facebooku jsem oproti tomu zaznamenal lokalitu, která byla vychvalována za tisíce kvetoucích rostlin, snadnou dostupnost a podle fotografií soudě, i právě jednoduchý přístup k rostlinám samotným a jejich květům.
Kosiště - Kosení rákosu
Naše vzácná lokalita tučnice české nám zarůstá stále více nálety stromků, bezkolencem a rákosem. A právě na rákos jsme se v sobotu 3.7. 2021 zaměřili.
Obchod nebude do 28. 6 posílat poštou, ale můžete si objednávku vyzvednout na Výstavě.
Jelikož vrcholí přípravy na Výstavu a správce Obchodu Patrik Hudec teď nemá čas běhat na poštu, do 28. června nebude možné si nechat poslat objednávku poštou. Můžete si ale objednat semínka nebo jiné zboží a zaplatit a vyzvednout je přímo na Výstavě.
Ačkoliv budeme mít Semennou banku na Výstavě, doporučuji si objednat předem. Máte tak jistotu, že na vás semínka zbydou, navíc nám ušetříte čas, protože balíček již budete mít připravený.
Každý může být vystavovatel nebo organizátor
V pátek 18. června začíná pěstitelská Výstava, kterou už sedmnáct let pořádá česká společnost pěstitelů masožravek Darwiniana. Protože je to pěstitelská výstava, tak všechny vystavené masožravky mají svého pěstitele, a tedy i majitele, z vašich řad. Rovněž organizace a veškerá práce s Výstavou spojená stojí na bedrech vás, pěstitelů.
<< Novější zápisky | Starší zápisky >>
Aby vám nic neuniklo, doporučujeme odebírat články RSS čtečkou: RSS.
K dispozici je též Archiv Trifida.
Další možnost je odebírat nové články emailem. V nastavení pak zatrhněte volbu blog:*.