Trifid

Trifid je elektronický časopis o masožravých rostlinách. K dispozici je také jeho původní verze, ve které se však již nové články neobjevují. Dříve vycházel v papírové podobě a všechna čísla jsou k dispozici ke stažení v sekci Soubory ke stažení.

Dneska jsem trochu vylepšoval svoje poličky na masožravky. Tak mě napadlo, že nafotím jejich montáž a podělím se s těmi z vás, kteří mají také malý byt a zápasí s místem pro oblíbené kytky.

→ Číst dále...

Blíží se období kvetení tučnice české na Kosišti. Podle našeho zvěda by mohlo nastat asi za tři týdny. Proto se sejdeme na Kosišti v sobotu 25.5. v 10 hodin dopoledne. Tento termín je ale nejistý, podle počasí se tak může tak o týden posunout.

Tentokrát nebudeme pracovat, nebudeme tahat větve, nebudeme kácet stromky. Půjdeme se prostě podívat na louku plnou rozkvetlých tučnic.

Počet návštěvníků je omezen, přednost dostanou ti, kteří se na údržbě Kosiště v minulosti podíleli a členové Darwiniany. Pokud máte zájem se podívat (nejen) na rozkvetlé tučnice, setkat se s dalšími pěstiteli, hlaste se prosím na fóru nebo na info@darwiniana.cz. Na dopravě se domluvíme, vzájemně se jako vždy pobereme auty.

Setkání se neslo v duchu EEE, na které se intenzivně připravujeme. Nezapomněli jsme však na výměnu kytek, povídání, kafe, nějaké zobání, atd. Sešli jsme se v hojném počtu deseti pěstitelů, takže i povídání bylo véce než dost.

Setkání pěstitelů probíhají každé první pondělí v Praze 1 kousek od stanice Staroměstská. Přijít může každý, jen se prosím předem ohlaste, ať je dost židlí.

Zápis ze setkání je veřejně k dispozici, najdete tam více podrobností.

Jestli se chcete podílet na činnosti spolku, nabízíte pomoc, chcete organizovat výlet či setkání, dejte nám prosím vědět.

Včera jsme se po měsíci opět sešli. Přivítali jsme mezi námi jednoho nového pěstitele, připilo se na zdraví novorozené vnučky, probrali kytky, sníh, mráz, rašeliniště atd. Prodejci na EEE se postupně registrují, DarwiKuk se rozšiřuje o nové funkce, Kosiště plánujeme navštívit s koncem února. V pondělí jsme se sešli v hojném počtu, dokonce jsme mezi námi přivítali jednu novou, milou tvář. Povídalo se o masožravkách, kaktusech, orchidejích. Probrali jsme naše přípravy na jaro, ale také na EEE. Prodejci jsou registrováni, v jednání jsou trika, poutače, cedulky, atd… Je toho dost. :-)

Zápis ze setkání je veřejně k dispozici, najdete tam více podrobností.

Jestli se chcete podílet na činnosti spolku, nabízíte pomoc, chcete organizovat výlet či setkání, dejte nám prosím vědět.

KosištěJiž podruhé v této sezóně jsme se sešli na Kosišti nedaleko České lípy, abychom se postarali o jeho pravidelnou údržbu. Tradičně šlo zejména o odstranění náletových dřevin, které by v budoucnu způsobily razantní přeměnu ekosystému a vymizení nejvzácnějších druhů této lokality, mezi kterými je například naše endemická masožravka tučnice česká.

→ Číst dále...

Začátkem února Robert Hanzlík spustil na Facebooku anketu, ve které se ptal, které nové funkce byste ocenili u DarwiKuku. A jak to dopadlo?

→ Číst dále...

 

Včera jsme se po měsíci opět sešli. Přivítali jsme mezi námi jednoho nového pěstitele, připilo se na zdraví novorozené vnučky, probrali kytky, sníh, mráz, rašeliniště atd. Prodejci na EEE se postupně registrují, DarwiKuk se rozšiřuje o nové funkce, Kosiště plánujeme navštívit s koncem února.

Zápis ze setkání je veřejně k dispozici, najdete tam více podrobností.

Jestli se chcete podílet na činnosti spolku, nabízíte pomoc, chcete organizovat výlet či setkání, dejte nám prosím vědět.

V letošním roce funguje členství v Darwinianě na stále stejných principech. Pokud jste byli členy v minulém roce, stačí do konce dubna poslat přes internetové bankovnictví členský příspěvek s identifikací platby (V ideálním případě členské číslo, které jste dostali při přijetí do Darwiniany. Pokud jste ho zapomněli, kontaktujte nás na e-mail info@darwiniana.cz). Výše členského příspěvku je jednotná pro všechny a činí 150 Kč. Postup pro zasílání plateb najdete se dozvíte na stránce Účetnictví: vše o platbách.

→ Číst dále...

Tentokrát netradičně v neděli 24.2. v jedenáct hodin dopoledne se sejdeme na Kosišti kousek od České Lípy. Využijme zmrzlé půdy a vegetačního klidu a vpadneme mezi nálety borovice a břízy křoviňákem a motorovou pilou. Potřeba bude každé ruky, nálety je třeba odnosit z louky. Budete s sebou potřebovat jen něco na zub, teplý pracovní oděv a obuv do terénu. Pracovní rukavice dostanete na místě. Kdo má pákové nůžky, vezměte je s sebou prosím.

Vedle usilovné práce pro ochranu (nejen) tučnice české potkáte další (nejen) masožravkáře, popovídáme si (nejen) o kytkách, uvidíme zimovat (nejen) masožravky.

Pokud lokalitu neznáte, přístupná je dobře autem. Dejte nám prosím vědět na info@darwiniana.cz nebo na Facebooku, jestli se chcete zúčastnit. Pojede více lidí z různých míst, takže se navzájem můžeme pobrat.

Těšíme se na shledanou na Kosišti!

Každý rok připravuje náš čestný člen, RNDr. Lubomír Adamec, CSc., seznam odborné literatury, která v uplynulém roce vyšla a nějakým způsobem se dotýká tematiky masožravých rostlin. Svým odborným kolegům i běžným pěstitelům tak významně rozšiřuje přehled v masožravé tematice a zároveň všem zájemcům usnadňuje výběr těch nejzajímavějších článků k detailnějšímu studiu. Většina publikací má omezený přístup pro předplatitele, členové Darwiniany si však mohou články zapůjčit v naší knihovně, kde jsou k dispozici v plném znění. Snad také souhlasíte, když řeknu, že panu doktoru Adamcovi za tento počin patří náš dík.

→ Číst dále...

 

<< Novější zápisky | Starší zápisky >>

Aby vám nic neuniklo, doporučujeme odebírat články RSS čtečkou: RSS.

K dispozici je též Archiv Trifida.

Další možnost je odebírat nové články emailem. V nastavení pak zatrhněte volbu blog:*.