Trifid

Trifid je elektronický časopis o masožravých rostlinách. K dispozici je také jeho původní verze, ve které se však již nové články neobjevují. Dříve vycházel v papírové podobě a všechna čísla jsou k dispozici ke stažení v sekci Soubory ke stažení.

Kousek od České Lípy je louka, kde roste tučnice česká. Aby tato její poslední perspektivní lokalita perspektivní zůstala, musíme se o ní starat. v sobotu 25. 7. plánujeme vykopat nějaké drny bezkolence a vyhrabat stařinu, aby tučnice měla příští rok kde růst. Budeme potřebovat každou ruku, každé hrábě, každý rýč.

Nebudeme jen pracovat, ale také se bavit, projdeme si celou lokalitu, kde rostou i další masožravky jako rosnatka okrouhlolistá nebo bublinatka menší. Možná navštívíme ještě jiné lokality, to podle času a počasí.

Je to dobrá příležitost udělat si výlet do přírody nejen za masožravkami, ale i poznat další pěstitele a udělat něco pro zachování naší ikonické masožravky - tučnice české. Louka je dobře přístupná autem. Pokud nemáte vlastní odvoz, někde vás nabereme, případně přijedeme na autobus nebo vlak. Nejbližší zastávky jsou třeba v Jestřebí.

Přihlásit se můžete v události na Facebooku, nebo na info@darwiniana.cz.

 

Letošní výstava byla zcela jiná než ostatní. Příprava na ní však začala stejně jako u všech předchozích. Patrik domluvil termín Výstavy už dlouho dopředu, vystavovatelé o něm věděli a byli připravení jako vždy, pomocníci také. Co by se mohlo stát? Prostě další výstava, tentokrát s pořadovým číslem 17.

→ Číst dále...

 

16. ročník naší tradiční výstavy masožravek jsme obzvláštnili Euroburzou masožravých rostlin – European Exchange and Exhibition (zkráceně EEE), kterou jsme podruhé přivedli do České republiky. Ač od historicky prvního mezinárodního setkání mezitím uplynulo dlouhých čtrnáct let, některé tváře z řad aktivních skalních členů Darwiniany – byť samozřejmě starší (korektněji zralejší) – mezi pořadateli zůstaly. A samozřejmě přibyly nové.

Pořádání EEE je pro pro spolek masožravkářů v každé zemi primárně prestižní záležitost, na kterou se pěstitelé připravují s velkým předstihem a se kterou se přirozeně kvůli výrazně náročnější organizaci pojí také vyšší výdaje. Nicméně vynaloženého času, energie a peněz rozhodně nelitujeme. Akce je to jedinečná a vzpomínky / a také nové kontakty / přetrvají roky, ne-li po celý život.

→ Číst dále...

Rosnolist lusitanský, Drosophyllum lusitanicum, patří mezi poměrně atraktivní, ale pěstitelsky mírně náročnější druhy. Na rozdíl od běžných masožravek se nedá snadno přesazovat a jen obtížně se vegetativně množí (ačkoli obojí není zcela nemožné, jak se mnohdy uvádí), nejsnazší je tedy pěstovat tento druh ze semen. Ohledně výsevu rosnolistu je možné zjistit nejrůznější informace - Dr. Studnička kupříkladu ve své knize uvádí, že nejlépe klíčí semena s narušeným osemením a že pro klíčení musí být překryta substrátem, aby nebyla vystavena světlu. O pěstování rosnolistu bylo napsáno snad dost informací, ale jelikož jsem rosnolist v minulosti opakovaně vyséval s nejrůznějším úspěchem, rozhodl jsem se letos provést malý experiment. Napomohl tomu i fakt, že jsem loni získal výměnou dostatek semen rosnolistu s lokalizací ze tří různých španělských lokalit.

→ Číst dále...

Hodně obdivovatelů masožravých rostlin se pěstování těchto botanických zajímavostí obává, a protože já osobně se domnívám, že jejich venkovní kultivace není nijak složitá, rozhodl jsem se s vámi podělit o své vlastní zkušenosti s jejich pěstováním.

→ Číst dále...

 

Kvůli koronaviru zrušeno.

Letošní EEE (Carnivorous Plant European Exhibition and Exchange) pořádá belgická (vlámská) masožravková společnost Drosera v botanické zahradě Univerzity Gentu o víkendu 27. a 28. června.

→ Číst dále...

I v letošním roce připravil RNDr. Lubomír Adamec CSc. seznam odborné literatury, která se nějak dotýká masožravých rostlin. Záběr výzkumu je stále širší a masožravky jsou v hledáčku mnoha vědců z celého světa. K přečtení byly v letošním roce práce spadající do klasické botaniky i botaniky nahlížené moderními molekulárně-biologickými přístupy, masožravky jsou zajímavé pro ekology (a to jak pro ochránce přírody, tak i pro ekology v pravém slova toho smyslu - tedy odborníky zabývající se vztahy mezi živými organismy a jejich prostředím), fyziology i farmakology. Masožravé rostliny jsou zajímavé i pro techniku, neboť kupříkladu extrémně kluzké materiály inspirované vnitřním povrchem láček by jistě našly své průmyslové využití a na jejich napodobení se pilně pracuje.

Literatura uvedená v seznamu je dostupná v knihovně Darwiniany a za ni i za její seznam patří doktoru Adamcovi můj velký dík.

→ Číst dále...

 

Jistě znáte malou meteorologickou stanici pro masožravkáře - DarwiKuk. Stále stavím nové (nejen) pro naše pěstitele a v minulých měsících jsem zjistil, že čidlo intenzity (TSL2561) zdražuje. Najednou stálo více jak 2€, což bylo neúnosné. Po krátkém pátrání jsem zjistil, že se přestalo vyrábět a místo něj se používá rychlejší BH1750, které stojí 0,7€. Objednal jsem tedy tohle nové čidlo a když dorazilo, upravil program DarwiKuku tak, aby pracoval s oběma čidly. V zásadě je tedy jedno, které použijete, program si poradí s oběma.

Od poslední úpravy programu uplynulo dlouhých 11 měsíců, a protože mezi tím došlo i k aktualizacím některých knihoven, použil jsem je. Po důkladném otestování a několikaminutové meditaci jsem se zhluboka nadechl a pustil aktualizaci na všechny živé DarwiKuky mezi lidmi, kterých je v současnosti kolem padesáti. Jako zázrakem se nic nestalo a během deseti minut aktualizace úspěšně proběhla na všech zapojených zařízení. Docela jsem měl strach, stačí malý přehmat nebo nešťastná náhoda a z DarwiKuků se stanou cihličky, které je třeba připojit k počítači a oživit. To se naštěstí nestalo. :-)

Pokud máte zapojený DarwiKuk, běží už na nové verzi 2.5-11.

Minulý rok jsem DarwiKuk stavěl pro některé masožravkáře jako dárek pod stromeček. Pokud jej tak chcete a neumíte si ho sami sestavit, obraťte se na nás včas, abychom to stihli.

→ Číst dále...

 

Vzhledem k tomu, že bude mocně pršet, ale hlavně protože Mirek pořádá tou dobou svoje setkání v Horákově, je akce zrušena. Nemá smysl, dělat dvě setkání pro masožravkáře v jeden víkend. Sejdeme se tedy jako obvykle v pondělí v sídle společnosti v Praze. Tam vymyslíme náhradní termín.

Obvykle se scházíme každé první pondělí v měsíci v sídle společnosti v Praze 1. Tentokrát se sejdeme netradičně o víkendu 5. a 6. října v Otvovicích 81. Na programu bude (ne moc dlouhá) procházka po zdejších nivách a stepích, grilování, povídání, výměna kytek, semínek a zkušeností, později i zpěv. Pokud se rozhodnete přespat, spacák nebo deku s sebou. Místa je dost v rekonstruovaném podkroví.

Sedět budeme venku pod střechou, v případě horšího počasí je k dispozici velká místnost zvaná Pařírna. V případě dobrého počasí a vaší otužilosti plavky s sebou.

Nejlépe se k nám dostanete autem, stačí do navigace zadat Otvovice 81, ale jde to i snadno vlakem do Kralup, kde vás někdo vyzvedne autem, nebo můžete pokračovat dvě stanice lokálkou na Kladno do Otvovic a pak deset minut podél kolejí pěšky zpět.

Pokud se chcete zúčastnit, napište nám prosím na info@darwiniana.cz, ať s vámi počítáme a máme dost klobás. Registrovat se také můžete na Facebooku.

Vřele zván je každý pěstitel bez rozdílu!

→ Číst dále...

<< Novější zápisky | Starší zápisky >>

Aby vám nic neuniklo, doporučujeme odebírat články RSS čtečkou: RSS.

K dispozici je též Archiv Trifida.

Další možnost je odebírat nové články emailem. V nastavení pak zatrhněte volbu blog:*.