Trifid

Trifid je elektronický časopis o masožravých rostlinách. K dispozici je také jeho původní verze, ve které se však již nové články neobjevují. Dříve vycházel v papírové podobě a všechna čísla jsou k dispozici ke stažení v sekci Soubory ke stažení.

KosištěJiž podruhé v této sezóně jsme se sešli na Kosišti nedaleko České lípy, abychom se postarali o jeho pravidelnou údržbu. Tradičně šlo zejména o odstranění náletových dřevin, které by v budoucnu způsobily razantní přeměnu ekosystému a vymizení nejvzácnějších druhů této lokality, mezi kterými je například naše endemická masožravka tučnice česká.

→ Číst dále...

Začátkem února Robert Hanzlík spustil na Facebooku anketu, ve které se ptal, které nové funkce byste ocenili u DarwiKuku. A jak to dopadlo?

→ Číst dále...

 

Včera jsme se po měsíci opět sešli. Přivítali jsme mezi námi jednoho nového pěstitele, připilo se na zdraví novorozené vnučky, probrali kytky, sníh, mráz, rašeliniště atd. Prodejci na EEE se postupně registrují, DarwiKuk se rozšiřuje o nové funkce, Kosiště plánujeme navštívit s koncem února.

Zápis ze setkání je veřejně k dispozici, najdete tam více podrobností.

Jestli se chcete podílet na činnosti spolku, nabízíte pomoc, chcete organizovat výlet či setkání, dejte nám prosím vědět.

V letošním roce funguje členství v Darwinianě na stále stejných principech. Pokud jste byli členy v minulém roce, stačí do konce dubna poslat přes internetové bankovnictví členský příspěvek s identifikací platby (V ideálním případě členské číslo, které jste dostali při přijetí do Darwiniany. Pokud jste ho zapomněli, kontaktujte nás na e-mail info@darwiniana.cz). Výše členského příspěvku je jednotná pro všechny a činí 150 Kč. Postup pro zasílání plateb najdete se dozvíte na stránce Účetnictví: vše o platbách.

→ Číst dále...

Tentokrát netradičně v neděli 24.2. v jedenáct hodin dopoledne se sejdeme na Kosišti kousek od České Lípy. Využijme zmrzlé půdy a vegetačního klidu a vpadneme mezi nálety borovice a břízy křoviňákem a motorovou pilou. Potřeba bude každé ruky, nálety je třeba odnosit z louky. Budete s sebou potřebovat jen něco na zub, teplý pracovní oděv a obuv do terénu. Pracovní rukavice dostanete na místě. Kdo má pákové nůžky, vezměte je s sebou prosím.

Vedle usilovné práce pro ochranu (nejen) tučnice české potkáte další (nejen) masožravkáře, popovídáme si (nejen) o kytkách, uvidíme zimovat (nejen) masožravky.

Pokud lokalitu neznáte, přístupná je dobře autem. Dejte nám prosím vědět na info@darwiniana.cz nebo na Facebooku, jestli se chcete zúčastnit. Pojede více lidí z různých míst, takže se navzájem můžeme pobrat.

Těšíme se na shledanou na Kosišti!

Každý rok připravuje náš čestný člen, RNDr. Lubomír Adamec, CSc., seznam odborné literatury, která v uplynulém roce vyšla a nějakým způsobem se dotýká tematiky masožravých rostlin. Svým odborným kolegům i běžným pěstitelům tak významně rozšiřuje přehled v masožravé tematice a zároveň všem zájemcům usnadňuje výběr těch nejzajímavějších článků k detailnějšímu studiu. Většina publikací má omezený přístup pro předplatitele, členové Darwiniany si však mohou články zapůjčit v naší knihovně, kde jsou k dispozici v plném znění. Snad také souhlasíte, když řeknu, že panu doktoru Adamcovi za tento počin patří náš dík.

→ Číst dále...

 

To, že většina čtenářů těchto řádek je více či méně úspěšnými pěstiteli masožravých rostlin lze víc, než jen předpokládat. Ale asi každý z nás pěstuje či dokonce sbírá, krom těch našich nenasytných miláčků i další rody či druhy rostlin. Některé se krásně podmínkami i místem růstu s masožravými rostlinami doplňují, jiné naopak vyžadují podmínky zcela jiné a bývají pěstovány odděleně.

→ Číst dále...

Postupně vylepšujeme našeho hlídače masožravek – DarwiKuk. Robert zapracoval na straně serveru a já vám můžu představit dvě novinky.

  1. Nyní vám DarwiKuk může dát vědět emailem, že více jak 20 minut nekomunikuje. To se hodí třeba při výpadku elektřiny.
  2. Nemusíte složitě vytvářet grafy přes Google tabulky, či si tabulky stahovat v CSV. Stačí si jen v prohlížeči otevřít upravenou adresu a hned vidíte svá data. Velmi to usnadní přístup k vašim naměřeným hodnotám.

Díky Roberte!

V pondělí proběhlo první setkání pěstitelů v novém roce. Probíraly se témata jako hydroponie, EEE, Kosiště, DarwiKuk, Trifid, Česká pošta atd.

Během února bychom rádi zase zajeli na Kosiště na další likvidaci náletů. Bližší informace včas zveřejníme.

Zápis ze setkání je veřejně k dispozici, najdete tam více detailů.

Jestli se chcete podílet na činnosti spolku, nabízíte pomoc, chcete organizovat výlet či setkání, dejte nám prosím vědět.

Včera jsme se sešli, jako každé první pondělí v měsíci, v sídle společnosti na Starém Městě v Praze. Program byl pestrý. Začalo se soubojem utopenců. Jedny přinesl Mirek, druhé vyndala Jana. O vítězi však nebylo třeba hlasovat, Mirek jednoznačně vyhrál.

Další bod programu bylo sledování přímého přenosu startu rakety Falcon 9, poprvé s potřetím použitým prvním stupněm. Start byl úspěšný, návrat prvního stupně také.

Dále jsme probírali resty z minule. S něčím se povedlo pohnout, s něčím ne. Jedná se většinou o provozní záležitosti, které nás tolik nepálí, ale zato zaberou mnoho času.

Minulý měsíc se udělalo hodně práce na DarwiKuku, spustili jsme upozorňování překročení nastavených hodnot na email. Nyní je možné přidat i čidlo vlhkosti půdy, takže si můžete nechat poslat email, že už je třeba zalít.

Probíraly se také přípravy na EEE, zvláště s webem je třeba pohnout a začít na něm zveřejňovat potřebné informace.

Příští týden máme schůzku s AOPK na Kosišti. Probereme co je třeba ještě udělat a naplánujeme další výřez náletů na únor.

Trifid v internetové verzi funguje dobře. Jsou zde především reportáže, aktuality, DarwiKuk. Co nám chybí jsou pěstitelské články a překlady ze zahraničí. Sice jsou nějaké připravené, ale stále se je nedaří dotáhnout do konce. Zřejmě absence pevných termínů vydání snížila tlak na redaktory. :-)

Zápis ze setkání je veřejně k dispozici, najdete tam více detailů.

Jestli se chcete podílet na činnosti spolku, nabízíte pomoc, chcete organizovat výlet či setkání, dejte nám prosím vědět.

<< Novější zápisky | Starší zápisky >>

Aby vám nic neuniklo, doporučujeme odebírat články RSS čtečkou: RSS.

K dispozici je též Archiv Trifida.

Další možnost je odebírat nové články emailem. V nastavení pak zatrhněte volbu blog:*.