Vitrína na Heliamfory

datum:
2023-07-31
autor:
Matěj Makový

Rozhodl jsem se napsat článek o své nové vitríně. Jde o vitrínu, která je umístěna ve sklepě a slouží k pěstování vysokohorských rostlin, jako jsou heliamphory a horské druhy láčkovek.

Pro stavbu jsem si vybral hliníkové profily na konstrukci. Je to super skládačka, firma, u které jsem si je objednal, mi je nařezala na rozměry, které jsem potřeboval. Plus jsem si objednal plastové spojky a doma jsem to jen stloukl dohromady.

Na konstrukci přišly přinýtovat nerezové plechy a ty byly polepené 3 cm hrubým polystyrénem kvůli izolaci a vyšším teplotním výkyvům (den/noc). Vše probíhalo ve stísněném sklepě, protože nebyla možnost vitrínu do sklepa donést kvůli úzkému vchodu do sklepa, v nejužším místě asi 55 cm. Vitrínu jsem ustavoval na ztracené bednění, aby neležela úplně na zemi a byl do ní lepší pohled.

Co se týče osvětlení, použil jsem 4 led panely. Vyhovuje mi jejich nastavitelnost svítivosti; momentálně jedou ve vitríně asi na 40%.

Kvůli cirkulaci vzduchu jsou uvnitř i 4 větráky, které běží půl hodiny a pak jsou hodinu vypnuté. Stejně zapojený je i mlhovač, který se zapíná po vypnutí větráků. Na stěnách zevnitř je nalepená diamantová fólie, která pomáhá zvýšení účinnosti světel.

Na dně vitríny je posazený plastový rošt, aby z květináčů mohla odtékat přebytečná voda a nebyly zbytečně přemokřené. Přední strana vitríny je prosklená, slouží jako vstup do vitríny pomocí posuvných skel.

A nakonec jsou zde obrázky plně funkční a osazené vitríny.