Co je to ta konference ICPS 2024 a proč stojí za to tam jet?

datum:
2024-01-22
autor:
Adam Veleba

ICPS je zkratka pro International Carnivorous Plant Society, tedy mezinárodní společnost pro masožravé rostliny. Každé dva roky pořádá mezinárodní konferenci, kam se sjedou odborníci i laici se zájmem o masožravé rostliny. Letos ji máme doslova za rohem.

Primární program konference představují přednášky na různá témata o masožravých rostlinách, většinou od pozvaných odborníků s jistým věhlasem v daném tématu. Konference se pokaždé koná někde jinde na světě, snahou je střídat místo konání mezi světadíly i zeměmi. Naposledy se odehrávala v Japonsku a její konání bylo opakovaně posunuto kvůli epidemii kovidu. Kromě přednášek bývá součástí také doprovodný program – výlety na zajímavé lokality, do sbírek či skleníků, prodej rostlin a samozřejmě všeobecné setkávání pěstitelů z celého světa.

Díky souhře několika faktorů máme letos tuto světovou akci prakticky za rohem. GFP (německá společnost pěstitelů masožravých rostlin) slaví 40 let od svého založení a plánovala původně pořádat většině pěstitelů asi dobře známé EEE (Europeanexhibition and exchange – evropská burza masožravek), vyšlo to ovšem nakonec tak, že místo evropské pořádá GFP akci celosvětovou. Koná se v oranžerii zámku Schönbrunn ve Vídni a ze své vlastní zkušenosti mohu jen potvrdit, že pro takovou akci je to místo více než důstojné. Program a bližší informace o konferenci jsou k dispozici na webu, ale lehce je shrnu i zde.

Hlavní program probíhá od 24. do 26. května. Ten zahrnuje přednášky a prodej rostlin. Přednášky budou v angličtině a je nutné se předem online registrovat a zaplatit konferenční poplatek 70 Euro. Program už teď vypadá velmi zajímavě. K přednáškám je možné připlatit si také doprovodný program, například společnou večeři nebo ochutnávku vín. V dalších dnech bude konference doznívat několika dalšími akcemi: 27.návštěva ve skleníku u Srbů v Mokré-Horákově, 28. návštěva muzejního herbáře ve Vídni a 29. prohlídka zásobních skleníků oranžerie Schönbrunn. Registrace je už nyní otevřená a dle informací na webu končí 12. května.

Pro mnoho pěstitelů bude samozřejmě hlavní událostí právě prodej rostlin. V této chvíli je avizováno deset prodejců. Z informací na webu to není úplně zjevné, ale na dotaz mi jeden z organizátorů ochotně sdělil, že prodej rostlin není vázán na přednášky a je volně přístupný, není se na něj potřeba registrovat. Bude zřejmě nezbytné zaplatit pouze standardní vstupné do oranžerie (vstup ze strany areálu zámku, nikoli GFP), nějakých 4,5 Euro. Předem domluvené výměny rostlin mezi pěstiteli na místě by také neměly představovat žádný problém.

Podobná příležitost se nebude dlouho opakovat, v příštích několika letech jen těžko budeme mít konferenci ICPS doslova pod nosem. Věřím, že to bude stát za to a že se tam setkáme.