Ohlédnutí za minulými ročníky výstav masožravek.

Výstava masožravek (a jinejch hustejch kytek) & EEE 2019

termín konání výstavy: 14.–21. 6. 2019 (pá–pá)
termín konání euroburzy (EEE): 22.–23. 6. 2019 (so–ne)

konečná bilance Výstavy 2019

Videa z přednášek EEE 2019
Webové stránky EEE 2019 – European Carnivorous Plants Exhibition and Exchange


Patrik Hudec

Už pošestnácté jsme s Botanickou zahradou Univerzity Karlovy v Praze uspořádali výstavu masožravek. Tento ročník však byl jiný, protože na druhý víkend jsme navazovali euroburzou (EEE, tj. European Carnivorous Plants Exhibition and Exchange). A jelikož bychom se do horního skleníku rozhodně nevešli, zamluvili jsme si u zahrady stejně jako před 14 lety ku příležitosti setkání pěstitelů z celé Evropy k tradičnímu hornímu skleníku ještě velký spodní skleník. Což byl také důvod, proč jsme si nechali ujít populární Pražskou muzejní noc a za instalační čtvrtek vybrali až 13. června.

Za ty roky už jsme opravdu sehraný tým, a tak nám šla instalace v malém horním skleníku opravdu rychle od ruky. Nutno dodat, že i pomocníků se sešlo více než obvykle, a všem patří obrovské díky za jejich čas a nasazení. Kvůli EEE jsme však nakonec přeci jen museli více improvizovat. Co nás mile, ale popravdě zaskočilo, byla naprosto nevídaná nabídka rostlin do expozice. Nakonec se sešlo rekordních 646 květníků od 13 pěstitelů. Několikrát jsme museli v průběhu dne rozmístění předělávat a dokonce jsme si museli vypomoci i lavicemi, abychom vytvořili další místo pro špirlice, protože na stoly se všechno ani zdaleka nevešlo. Na druhou stranu tohle je jednoznačně starost příjemná a rozhodně lepší, než přemýšlet, jak zaplnit velké mezery.

Prodej zajišťovali Pavel Bartoň, Ludo Verdyck (Terra Koruna), Markétka Aubrechtová a Michal Kouba. David Švarc, který se na euroburzu těšil snad jako jeden z nejvíce, žel musel vynechat. Loňský ročník 2018 se vyznačoval rekordní návštěvností a je jasné, že růstový trend posledních let nemohl pokračovat donekonečna. Navíc se logicky dalo předpokládat, že řada pěstitelů si tentokráte nechá začátek výstavy ujít a přijede do Prahy až druhý víkend na euroburzu. Což se nakonec vyplnilo. I proto jsme se už dopředu rozhodli mimořádně přesunout Valnou hromadu z první sobotu až na druhou, viz dále. Navzdory této skutečnosti byla návštěvnost stále vysoká a rozhodně nebyl důvod k nějaké nespokojenosti. Náklady za pronájem skleníku a podíl z vybraného vstupného jsme BZ UK odvedli podle standardní klíče, detailně viz konečná bilance Výstavy 2019.

Samotné euroburze předcházely měsíce detailních příprav a plánování – a často i velkých změn, jak už to u takových organizačně náročných akcí bývá. Nicméně výsledek stál nakonec opravdu za to. Správně jsme předpokládali, že se nejen prodejci, ale i pěstitelé budou chtít před vyslanci z Evropy ukázat a nezanedbali jsme ani propagaci akce navenek: webové stránky, čilá e-mailová i telefonická komunikace, aktuality na sociálních sítích, tisková zpráva…

Páteční dopoledne jsme věnovali přesunu našich prodejců do velkého spodního skleníku, kam postupně v průběhu dne začali najíždět zahraniční prodejci, jmenovitě Gartenbau Thomas Carow, Oliver Gluch, Peter Harbarth, Diflora a David Widerkicks. V horním skleníku jsme využili vyprázdněné místo, rozvolnili vystavené exponáty a zajistili volný průchod po točitých schodech do prostředního tropického skleníku, čímž jsme přirozeně propojili horní výstavu Darwiniany se samotnou euroburzou. Nutno podotknout, že zahraniční pěstitelé a prodejci velice uznale a s respektem hovořili o naší výstavě. A stejně jako oni byli překvapení, že se naši členové každoročně semknou a dají nezištně dohromady stovky rostlin do expozice a společně vše připraví, tak zase my byli zaskočení, že v jiných zemích tomu takto není a jednotliví pěstitelé si v rámci výstavy spíše individuálně aranžují svou malou výstavku v pro sebe vyhrazené části. Při vykládaní a nošení rostlin ochotně asistovali členové našeho spolku a ani toto nezůstalo u prodejců bez povšimnutí a velkých díků.

Neformální setkání v předvečer EEE jsme naplánovali od 19 hodin v restauraci v centru Prahy, abychom se lépe poznali a navázali potřebné kontakty. V sobotu 22. 6. a v neděli 23. 6. pak proběhla od 9:00 do 18:00 euroburza, přičemž stejně jako kdekoli jinde to nejvzácnější zmizelo hned po otevření – a něco se do prodeje ani nedostalo. Vstupné jsme stanovili na 120 Kč (nebo 5 €). Lístek platil po oba dva dny včetně přednášek a peníze vybírala u vstupu do prostředního skleníku botanická zahrada. Členové Darwiniany měli zajištěn vstup zdarma.

Souběžně s euroburzou probíhal i doprovodný program. V sobotu byly na pořadu dne přednášky, ze kterých Kuba Štěpán v případě získaného souhlasu pořídil i obrazový materiál, viz dále. Pro členy Darwiniany byla polední pauza vyhrazená ke každoroční Valné hromadě. Na programu byl nakonec pouze jediný bod, a to volby. Původní Správní rada jistě i pod dobrým dojmem úspěšné euroburzy s přehledem obhájila své posty a bude pokračovat ve stejném složení další dva roky.

Čas Přednášející Název přednášky Odkaz na záznam
10:00–11:00 Tomáš Hájek The fate of peatbogs during the dry years and their future in the changing climate
13:30–14:45 Oliver Gluch Winter flowering Pinguicula species - impressions from natural habitats in Mexico
14:45–16:00 Jan Schlauer The Quinones of the Queensland Sundews
16:00–17:15 Lubomír Adamec Ecophysiological characterization of aquatic carnivorous plants: are they different from terrestrial ones?


Na 18. hodinu byl naplánován oficiální večerní raut přímo v botanické zahradě. Za 500 Kč (resp. 20 EUR) bylo účastníkům k dispozici pivo, víno, nealko, teplý i studený bufet a samozřejmě to nejdůležitější – jedinečná příležitost pro osobní setkání, popovídání si a navázaní nových známostí. Po týdnech příprav a mimořádně hektických posledních dnech opravdu skvělá odměna pro všechny, aby si taky konečně po zásluze trochu vydechli, ohlédli se, co všechno často doslova v potu tváře dokázali, a nabrali síly na poslední deinstalační den, kterým pro mnohé celá akce nekončí, protože je ještě doma bude čekat v nejbližších dnech další spousta práce.

Na neděli jsme naplánovali celodenní výlet do botanické zahrady v Liberci – české Mekky masožravých rostlin. Účastníci si mohli prohlédnout unikátní sbírky masožravek a k velké radosti nám vyšlo i překvapení: skleníky provázel osobně ředitel botanické zahrady pan doktor Studnička. Odjezd byl objednaným autobusem přímo od BZ UK a 625 Kč (resp. 25 EUR) v sobě zahrnovalo i vstupné do BZ Liberec a občerstvení.

Z pohledu financí skončila výstava 2018 s navazující euroburzou v červených číslech, s čímž jsme už od začátku počítali. Od toho také byla rezerva, kterou jsme si jako spolek v předešlých letech vytvořili. Jednak samotná výstava skončila už po osmi dnech, přičemž víkend je z pohledu návštěvníků pochopitelně mnohem atraktivnější, takže jsme měli menší příjmy. Z pohledu nákladů jsme naopak museli jednorázově zadotovat euroburzu, což znamenalo extra výdaje navíc.

Teprve podruhé v historii zavítala euroburza do České republiky. Trvalo dlouhých 14 let, než jsme opět zásluhou Darwiniany, respektive jejích členů dostali příležitost podívat se na tuto velkou akci i u nás. Jistě není od věci podotknout, že část z těch, kteří letos pomáhali, stáli u samotného zrodu konceptu dnes již tradičních výstav a pomáhali také s přípravami na EEE 2005. A stejně jako tehdy, i v roce 2019 můžeme s klidným srdcem konstatovat, že se členové Darwiniany role hostitelské země ujali mimořádně dobře, zanechali mezi evropskými pěstiteli velice pozitivní dojem a opět kvalitativně posunuli euroburzu jako takovou o něco výš. Díky všem za váš čas, proaktivní přístup a ochotu a nejpozději za rok již při „tradiční“ výstavě na viděnou.