EEE 2019 – European Carnivorous Plants Exhibition and Exchange

Praha – sobota 22.6. a neděle 23.6.

Evropské setkání masožravkářů pořádá v roce 2019 Darwiniana v Praze, v Botanické zahradě UK, Na Slupi 16, Praha 2. Setkání pořádáme podruhé, to první jsme organizovali v roce 2005.

Prague – Saturday 22.6. and Sunday 23.6.

The European Carnivorous Meeting in year 2019 is held by Darwiniana in Prague, in Botanical garden UK, Na Slupi 16, Praha 2. We will organize the exhibition second time, the first one was in year 2005.

Information about travel, accomodation and location.

EEE bude navazovat na tradiční Výstavu Darwiniany, která poběží od pátku 14.6. a končit bude v pátek 21.6. Vlastní expozice však zůstane v horním skleníku a stane se součástí EEE.

Prodejci budou navážet kytky v pátek 21. 6. do dolního skleníku, kde již budou připravené stoly. Přístup autem je až ke skleníku, ale není možné v areálu zahrady parkovat. Po vyložení je třeba s autem odjet.

V pátek 21. 6. večer od 19 hodin budeme mít restauraci v centru pro neformální setkání. Konzumaci si platí každý sám, vaše rezervace je však nutná.

V sobotu 22. 6. a v neděli 23. 6. bude probíhat v BZUK Na Slupi od 9:00 do 18:00 výstava a prodej masožravých rostlin a jiných botanických kuriozit. Vstupné je 120 Kč nebo 5 € a platí pro oba dny, včetně přednášek. Členové společnosti Darwiniana mají vstup zdarma.

V sobotu 22. 6. od 18:00 se bude v BZ konat raut. K dispozici bude pivo, víno, nealko, teplý i studený bufet. Cena je 500 Kč nebo 20 €.

V neděli 23. 6. je možné se zúčastnit výletu do BZ Liberec, kde si prohlédneme unikátní sbírky masožravek s možným překvapením. Odjezd je objednaným autobusem od BZUK v 9:00, návrat zpět asi v 17 hodin. Cena je 625 Kč nebo 25 € a zahrnuje vstupné do BZ a občerstvení.

On Friday, June 21 from 19:00, we will have an informal dinner in a pub. If you like to join us, you have to make a reservation beforehand. The dinner will be paid by each participant individually.

On Saturday, June 22 and Sunday, June 23, The EEE will take place. Entrance fee for both days including all lectures is 5€. Darwiniana society members have a free entry.

On Saturday, from 18:00, there will be an evening raut in the Botanical Garden. Please, make a reservation beforehand, the fee is 20€.

On Sunday, from 9:00 there is a possibility to join the trip to Liberec Botanical Garden. The price of 25€ includes travel by bus, entrance fee to the Liberec Botanical Garden and small refreshment. Supposed return to Prague at about 17:00.

:!: Chcete-li se zúčastnit, vyplňte prosím registrační formulář. :!:

:!: If you would like to attend the EEE 2019 in Prague, please use thisregistration form:. :!:

(Note that no payment beforehand is possible, you will pay your fees in cash on spot.)

Přednášky budou probíhat během soboty a budou vedeny v angličtině.

S potěšením oznamujeme, že Dr. Tomáš Hájek souhlasil s pozváním a promluví o tom, co se děje na rašeliništích v suchých letech a o jejich možném dalším osudu v měnícím se klimatu.

All lectures will be in English and will take place on Saturday.

We are happy to announce that Dr. Tomáš Hájek agreed to speak about the fate of peatbogs during the dry years and their future in the changing climate.

Dalším přednášejícím, na kterého se můžou návštěvníci těšit, je Oliver Gluch. Jeho přednáška se jmenuje „Winter flowering Pinguicula species - impressions from natural habitats in Mexico“.

You can look forward to another lecture, this time from Oliver Gluch: „Winter flowering Pinguicula species - impressions from natural habitats in Mexico“.

S potěšením oznamujeme, že přednášku potvrdil také přední český odborník na masožravé rostliny a spolueditor nejnovějšího souborného vědeckého pojednání o masožravých rostlinách (Carnivorous plants: Physiology, Ecology, and Evolution): RNDr. Lubomír Adamec, CSc. Seznámí nás s vodními masožravými rostlinami v přednášce pracovně nazvané „Ecophysiological characterization of aquatic carnivorous plants: are they different from terrestrial ones?“.

We are pleased to announce that Dr. Lubomír Adamec, front czech expert on carnivorous plants and co-editor of the latest scientific summary book about carnivorous plants (Carnivorous plants: Physiology, Ecology, and Evolution) has confirmed his attendance. He will tell us about aquatic carnivorous plants in a lecture „Ecophysiological characterization of aquatic carnivorous plants: are they different from terrestrial ones?“.

namesubject
Dr. Tomáš HájekThe fate of peatbogs during the dry years and their future in the changing climate
Oliver GluchWinter flowering Pinguicula species - impressions from natural habitats in Mexico
Dr. Lubomír AdamecEcophysiological characterization of aquatic carnivorous plants: are they different from terrestrial ones?
Dr. Jan SchlauerThe Quinones of the Queensland Sundews
Andrej PavlovičUtricularias - will be specified later

Pokud máte zájem prodávat, pošlete mi prosím email na adresu jana.rubesova@darwiniana.cz.

Místo pro prodejce je omezené, takže potřebujeme vědět, kolik prostoru byste rádi měli. (K dispozici tu budou stoly 2 metry dlouhé a 1 metr široké.

Ozvěte se prosím do konce února. Stánek si budete moci postavit v pátek 21. června 2019.

Currently, we would like to ask everyone, who could be interested in selling plants to let me know by sending an email to: jana.rubesova@darwiniana.cz.

The space for sellers in the glasshouses is limited, so we need to know, how much space would everyone like to have. (There will be tables approx. 2 meters long and 1 meter wide)

We collect all answers till the end of February the latest. Sellers time to arrange stands - Friday, June 21, 2019.

Čeští prodejci

Czech sellers

Ludo Verdyck
Pavel Bartoň
Markéta Aubrechtová
David Švarc
Michal Kouba

Zahraniční prodejci

Foreign sellers