Otázky a odpovědi

Někteří z vás provozují DarwiKuk na WiFi hotspotu, který je připojený na data některého mobilního operátora. V tuto chvíli vás spotřeba dat zajímá, protože je máte pravděpodobně „na příděl“. DarwiKuk se připojuje jednou za pět minut, ověří připojení a pošle naměřená data. Ačkoliv se jedná o pár bytů, mobilní operátor vám tuto komunikaci zaokrouhlí nahoru na jím nedělitelnou jednotku, obvykle 1 kiB, takže jedna relace vychází zhruba na 4 kiB. Za den tedy natočíte 1,4 MiB, za měsíc asi 42 MiB. Počítejte však s tím, že občas může přijít aktualizace firmwaru, která zabere asi 350 kiB. Celková měsíční spotřeba dat by tedy neměla překročit 45 MiB.

Vypněte v telefonu mobilní data a zkuste to znovu. Ačkoliv jste připojeni k Wi-Fi, telefon stále používá mobilní data. Některé telefony si totiž hlídají připojení k internetu, které Wi-Fi síť DarwiKuk neposkytuje.

Použité čidlo TSL2561 má rozsah 1 lx až 17000 lx, ale v praxi měří dobře až ke 25000lx. Na této hodnotě začíná přímé sluníčko a může dosáhnout až ke 120000 lx. Při velmi vysokém osvitu se čidlo „zasekne“ na hodnotě 65535 lx. Takže pokud v tabulce naměřených hodnot narazíte na tuto hodnotu, překládejte si ji prosím jako „sluníčko smaží co to jde“.

Jistě by se dalo použít čidlo, které by změřilo i konkrétní intenzitu plného slunce, ale bylo by výrazně dražší, nebo by zase neměřilo přesně nízké hodnoty osvětlení.

Tohle znamená, že mikrokontroler nepřijímá hodnoty z čidel. Může se jednat o závadu na kabelu, ale také to může být koroze na čidlech.

Doporučuji nestříkat na čidlo vodu. Voda propojí kontakty s rozdílným napětím za vzniku elektrolýzy a následné koroze. Z toho důvodu doporučuji čidla z obou stran ošetřit například lakem na nehty. Vlastní čidla však musí zůstat volná, lak natáhněte jen k jejich hranám. Čidlo světla je chráněné sklem a čidlo teploty a vlhkosti je z nerezu.

Šestý sloupeček je vyhrazený pro čidlo vlhkosti půdy. Jestliže tohle čidlo nemáte, pak tento sloupeček ignorujte, v tabulce skryjte.

Zřejmě se vám povedlo utopit čidlo vlhkosti vzduchu. Jakmile se dostane více vody dovnitř čidla, zřejmě se uvnitř poškodí vrstvička želatiny, která slouží k odporovému odečtu vlhkosti vzduchu. Tohle poškození je nevratné. Snažte se proto čidlo nemáčet ve vodě, případně se mu vyhnout při rosení. Dávám si na to pozor a i po dvou letech ve vitríně mi čidlo vlhkosti funguje správně. Jiní to štěstí neměli. Na druhou stranu, pokud máte tohle čidlo ve vitríně, kde je prostě mokro, tak si hlídat vlhkost vzduchu nepotřebujete.

Do téhle dírky se nesmí dostat voda. Kapka tudy neprojde, vzdušná vlhkost nevadí. Problém je, když čidlo prostě utopíte.