Kosiště - Drny ven

datum:
2020-07-27
autor:
Michal Rubeš

V sobotu 25.7.2020 jsme po předchozí dohodě s AOPK vyrazili louku u České Lípy, které přezdíváme Kosiště. Už léta se o ní staráme, protože to je téměř poslední lokalita, kde roste pro nás ikonická masožravka – tučnice česká.

Když jsem dva týdny předem svolával lidi na tuhle práci, měl jsem dost obavy, zda se nám podaří dát dost pracovníků dohromady. Jsou prázdniny, program už je naplánovaný. I tak se nás sešlo celkem osm, někteří přijeli úplně poprvé.

Původně jsme měli vysekávat rákos, proto ten spěch s termínem. Později by to již nemělo smysl a místo jeho omezení bychom jej spíše podpořili. Po vyhlášení termínu jsem se však z AOPK dozvěděl, že kosení v tuhle dobu není vhodné, protože o kus dál hnízdí jeřábi. Křoviňák by je mohl rušit. Jelikož už jsem měl pár lidí přihlášených, změnili jsme zaměření prací a naplánovali vykopávání drnů bezkolence.

Bezkolenec je tráva, která roste v trsech, které vytvářejí stále vyšší a širší drn. Postupně tak louku zvyšují a ubírají místo nejen pro tučnice. Drny jsme už vykopávali před lety a byla to ta nejtěžší práce, kterou jsme tam kdy dělali. Na druhou stranu její dopady jsou vidět dodnes. Bez toho by v místě námi nazývaném Malá louka už těžko rostlo něco zajímavého, natož tučnice.

Na desátou jsme se srazili na blízkém parkovišti, převlékli do pracovního, posbírali nástroje a vydali se na Kosiště. Nejdříve jsme si opatrně okoukli místo, které jsme chtěli ošetřit a zjistili jsme, kde roste nejen tučnice česká (Pinguicula bohemica), ale i vzácný hlízovec loeselův (Liparis loeselii). V místě, kde jsme chtěli původně kopat se nacházelo několik rostlin, proto jsme zvolili opačnou stranu, kde bylo mnohem více drnů a ani stopy po obou rostlinách.

Drny jsme rýčem obsekli, vypáčili a odnesli do blízkého lesa, kde ničemu nevadí. Zkoušeli jsme je vozit na rudlíku, ale to se nakonec neosvědčilo a všechno jsme raději tahali v rukách. Další vyhrabávali stařinu, které dusí malé i větší rostliny. Tu jsme nenechali na místě a odnesli na hromadu připravenou k pálení, která se nachází na kraji celé lokality. Když už jsme u té hromady, až bude vhodná příležitost, rádi bychom ji na přilehlé polní cestě spálili a popel odvezli. Na tuhle akci včas pošlu pozvánku.

Část louky před zásahem.
Opatrné vyhrabávání stařiny.
Drny byly velké, plné vody. Naštěstí měl Patrik dost síly.
Pozor, tady nešlapat.
Gravitace, náš pomocník i nepřítel.
Uložené drny na okraji lesa.
A tahle to vypadalo, když jsme skončili. Prasata by to neudělala lépe. :c) Teď je tam místo, kam se mohou rozšířit vzácné rostliny.

Po poledni jsme už byli totálně splavní a utahaní, více bychom těžko zvládli. Na počasí jsme měli štěstí, teplota sice dosahovala asi 25 °C, ale celé jsme to dělali ve stínu lesa.

Prošli jsme si tedy v klidu celou lokalitu, popovídali jsme si, udělali mnoho fotek. Vedle několika míst s tučnicí jsme viděli rosnatky okrouhlolisté (Drosera rotundifolia), i když jich s vysycháním lokality také drasticky ubývá. V některých loužích jsme potkali i vzácnou vodní masožravku bublinatku menší (Utricularia minor).

Tučnice a rosnatky v rákosu.
Bublinatka menší (Utricularia minor)
Zřejmě myslivci naházená řepa a zrní jako návnada na divočáky pěkně na dostřel od posedu. Všimněte si té bujné vegetace v tomto krásně pohnojeném místě.
Na několika místech jsme našli rozvíjející se populaci tučnice s mnoha semenáčky. Krásný pohled.
Tučnice česká (Pinguicula bohemica) a hlízovec loeselův (Liparis loeselii) pěkně pohromadě.

Vrátili jsme se na parkoviště, převlíkli se zpět do civilního a popojeli kousek do Provodína, do naší oblíbené turistické restaurace Dřevěnka. Po řádném obědě jsme se vydali k Máchovu jezeru navštívit lokalitu Swamp, kde roste, mimo jiné, vzácná rosnatka prostřední (Drosera intermedia).

Pohled na část Swampu, kde roste rosnatka prostřední Drosera intermedia.
Rosnatka prostřední Drosera intermedia
Rosnatka prostřední Drosera intermedia

Pak jsme se unavení zase rozjeli zpět do svých domovů. Byla to těžká práce, ale pro lokalitu Kosiště velmi důležitá. Moc děkuji všem zúčastněným.

Zleva: Michal, Alice, Matěj, Patrik, Jarda, Mirka, Standa a Jana.