Masožravé rostliny neboli masožravky

Tradiční velká pěstitelská Výstava masožravek v Praze v botanické pod Karlákem poběží od 23.6. do 2.7.

Trifid – informace z masožravého světa, aktuality, akce, to všechno najdete v našem internetovém časopisu.

Když jsme v červenci 2004 zavítali do Valle de Pineta což je jedno kouzelné údolí ve Španělsku, s úmyslem prohlédnout si místní rostliny Pinguicula longifolia, vyprávěl nám Honza F. o tom, že mu kdosi sdělil tajnou informaci, že se zde někde má vyskytovat populace červených rostlin. Podle informace se mělo jednat o skálu nad cestou a tak jsme tu kroužili a hledali. Štěstí jsme neměli a jen v rozsedlině u vodopádu jsme našli jen cca 4 rostliny s nádechem do červena, no říkal jsem si: „Jestli jsou to takové červené, tak to vzal čert!“. Tak jsme prohlédli a nafotili místní rostliny a pokračovali dále v cestě za dalšími druhy.

Po letech jsme se sem vrátili tentokrát v jiné sestavě, Jarda L. a Honzu F. nahradil Mirek M. Když jsme opět dorazili do Valle de Pineta, museli jsme si ověřit, že jsme na správném místě. Honza F. se totiž zachoval jako správný levák. Když jsme ho požádali o souřadnice lokalit, tak nám oznámil, že nám nic neřekne. Hlavně, že při první výpravě jsme je spolu snímali a přístup k nim nám slíbil. No asi ne všem se dá věřit!

→ Číst dále...

 

Velice zajímavou skupinou, a to i z pěstitelského hlediska, jsou evropské tučnice. Jedná se o tvarově velice rozdílné rostliny vytvářející různotvaré atraktivní růžice (Pinguicula vallisnoriifolia, P. longifolia). Mnohé z nich nádherně kvetou poměrně velkými květy (P. grandiflora, P. apuana). Najde se i růžová barva květu (P. grandiflora ssp. rosea).

→ Číst dále...