DarwiKuk – Dlouhán se představuje

datum:
2018-09-17
autor:
Michal Rubeš

Záčátkem roku 2018 jsme představili jednoduchou meteorologickou stanici určenou především pro pěstitele masožravek – DarwiKuk. Jednoduchý přístroj je navržený tak, aby si ho mohl postavit i bastlíř - začátečník. Nyní představujeme jeho variantu s delším dosahem - DarwiKuk Dlouhán.

DarwiKuk Dlouhán funguje zcela stejně jako DarwiKuk, tedy měří teplotu, vlhkost, tlak a intenzitu osvitu v pětiminutových intervalech a naměřené hodnoty posílá na server. Vy pak můžete sledovat vývoj naměřených hodnot v čase, koukat na grafy, či je online publikovat na internetu.

Nová varianta má proti původnímu zařízení zhruba dvojnásobný rozsah. Přesné údaje v metrech ale ze mě nedostanete. Šíření Wi-Fi je černokněžnictví, dosah záleží na mnoha faktorech.

Původní varianta s destičkou NodeMCU má pouze integrovanou anténu a není (jednoduše) možné připojit externí. Objednal jsem si tedy na zkoušku mikrokontroler WEMOS D1 mini Pro, který má anténní konektor. Ten dorazil začátkem prázdnin, ale k vyzkoušení jsem se dostal až v září.

Protože nová destička používá stejný procesor ESP8266, tak program by měl zůstat stejný. V editoru Arduino IDE jsem tedy nastavil příslušný mikrokontroler a nahrál do něj program bez jakýchkoliv úprav. A světe div se, fungovalo to!

Od verze 6 je možné aktualizovat DarwiKuk na dálku. Zkusil jsem tedy na Dlouhána poslat aktualizaci určenou pro klasický DarwiKuk. Schválně co to udělá. Pravděpodobně aktualizaci odmítne, případně ji provede a umře. Možnost, že by ji sežral a pracoval dál s novým programem, je minimální.

Stalo se však nečekané a nová destička pracuje bez problémů s programem kompilovaným pro tu starou. Tím se mi ušetří mnoho dalších starostí a aktualizace můžu vydávat pro obě varianty společně.

Dlouhán vyjde asi o třetinu dráž než v případě původní varianty, tedy asi na 300 Kč v případě, že součástky nakoupíte v Číně. V tuzemsku vyjde minimálně na dvojnásobek.

Zapojení je o něco složitější, je třeba přepájet SMD propojku, což je bez příslušného vybavení piplavá práce.

Z těchto důvodů raději doporučuji klasický DarwiKuk a po DarwiKuku Dlouhánu sáhnout až v druhé řadě.

Pokud si necháte DarwiKuka sestavit u mě, není problém jej vyzkoušet a případně vyměnit za Dlouhána.