SONOFF TH Elite pro sledování teploty a vlhkosti a spínání třeba mlhovače

datum:
2022-09-14
autor:
Michal Rubeš

Nedávno jsem narazil na novou verzi Wi-Fi spínače od firmy Sonoff TH Elite, který je evolucí staršího TH 10/16. Nový model má obrazovku, lepší konektory, a také historii záznamů. Tak se pojďme podívat, co nám, pěstitelům masožravek, přináší.

Zařízení se tedy hodí ke sledování teplot a vlhkosti, záznamu jejich hodnot a ke spínání třeba mlhovače na základě poklesu vlhkosti. To vše pro spotřebiče do 16 A nebo 20 A podle modelu. Pro naprostou většinu aplikací vám bohatě stačí slabší model s 16 A.

Nejdříve musíte zařízení zapnout. K tomu potřebujete obyčejnou dvojkolíkovou šňůru. Jeden drát zapojíte do jednoho z N, druhý do L in. Na rozdíl od předchozích modelů budete muset sejmout umělohmotnou krytku, která drží jako přibytá a poškození od šroubováku v místě páčení se nevyhnete. Kontakty jsou šroubovací a ne jen na pružině, což přináší vyšší stupeň jistoty, že kabely budou držet.

Pokud připojujete další zařízení, které chcete spínat, například mlhovač, zapojte jej na zbylé dva šroubky.

K zařízení se dají připojit tři typy čidel: teploměr s vlhkoměrem, vodotěsný teploměr a čidlo půdní vlhkosti. Všechny mají nově zacvakávací „telefonní“ konektor, který zajišťuje bezpečný kontakt bez možnosti náhodného vystrčení. U předchozích modelů byl použit stereo Jack 2.5, což s sebou neslo řadu potíží právě s vypadáváním a špatným kontaktem.

První, co vás po zapnutí zaujme, je obrazovka s aktuální teplotou a vlhkostí. Číslice jsou dostatečně velké, takže by neměl být problém je číst i z dálky. Podsvícení samozřejmě chybí.

Po zapojení do zásuvky je třeba zařízení připojit do Wi-Fi. Umí pouze klasickou 2.4 GHz, tak s tím počítejte. Přidání do aplikace v telefonu Ewelink je poměrně jednoduché, protože na rozdíl od starších modelů se přihlásí přes Bluetooth, kde si vymění zadané přihlašovací informace do Wi-Fi. Je to rychlé a bezproblémové.

V aplikaci na telefonu pak můžete sledovat aktuální hodnoty čidla, ale také grafem hodinovou historii uplynulých 24 hodin. Dále je možné se podívat na historii měsíce a pololetí. Tam vidíte u obou sledovaných veličin grafy dva, minimálních a maximálních hodnot. Kdyby vám tento náhled nestačil, je možné si stáhnout kompletní historii ve formátu Excel.

Také si můžete nastavit alarm na telefon při překročení nebo podlezení vámi nastavených hodnot.

Další funkce jsou stejné jako u předchozího modelu. Můžete zařízení spínat ručně, podle času, podle vlhkosti nebo teploty v zadaném časovém intervalu. Pokud použijete Scény v aplikaci Ewelink, je možné spínat i jiné zásuvky nebo spínače v závislosti na teplotě nebo vlhkosti, podle slunce západu atd.

Cena na Aliexpressu se pohybuje kolem 650 Kč s dopravou zdarma z okolních zemí, takže do týdne jej máte doma.

Když si odmyslím absenci senzoru světla a tlaku, tak za cenu mírně vyšší než bych dal za součástky, to je dobrá náhrada za Darwikuk, který zdražil nedostatek čipů.