Kosiště - Kosení vánočních stromečků

datum:
2020-12-13
autor:
Michal Rubeš

Při minulé akci na Kosišti s bagrem jsme se zástupcem CHKO Kokořínsko probírali další možné práce. Jako jedna z potřebných se nabízela vyřezání náletů břízek a hlavně borovic. Ty borovičky jsou narostlé tak akorát jako vánoční stromečky. Slovo dalo slovo a dostali jsme nabídku, že když nálety vyřežeme, může si každý pomocník nějaký ten stromeček odvézt domů. Poprvé za ta léta jsme tak na Kosišti nepracovali zdarma, ale za odměnu. :-)

Nejdříve jsem se poptal na Facebooku ve skupině Masožravky, zda by byl o takovou adventní akci před Vánoci zájem a překvapilo mě, kolik lidí se ozvalo. Domluvil jsem tedy u AOPK termín na sobotu 12. 12. a začal svolávat pomocníky.

Někteří na poslední chvíli odřekli, někteří se zase na poslední chvíli přihlásili a nakonec se nás tam sešlo třináct.

Po příjezdu jsme si nejdříve vyhlédli a uřízli stromeček, který jsme si chtěli odvézt. Pak jsem nastartoval křoviňák, na kterém jsem měl nasazenou pilu a začal to tam kosit. Úkolem ostatních bylo vyřezané stromky odnášet na hromadu na kraji louky.

Výběr vánočních stromečků. V popředí si všimněte rozrýpaného drnu od divokých prasat. Ta jsme si oblíbili, jsou to naši pomocníčci.
Tahle teď vypadají místa, kde jsme při minulé akci strhli bagříkem drn.
Náš dvorní bagrista Standa kráčí po jím upraveném povrchu Kosiště.
I křivá borovička dokázala na Patrikově tváři vykouzlit vánoční úsměv.
A to jsem já se řvoucím křoviňákem.
Průvod nosičů připomínal mravence atta. Jen místo ustřihnutých listů nosili celé stromy.
Vlevo jsou stromky, které budeme vyřezávat příště. Vpravo pak vyčištěná část.
Soustředili jsme se na pás asi sedmi metrů podíl vzrostlých bříz, kde roste tučnice česká.

Během asi dvou hodin jsme zvládli vyřezat pás o šířce asi 7 metrů od začátku valu s břízami až dozadu. Tohle místo je právě pro tučnici českou vhodné, tam roste a díky vyčištění by jí tam mohlo růst více.

Na celém Kosišti zbývá k pokácení ještě hodně stromků, ale na to nemáme sílu. Zaměřujeme se tedy hlavně místa, který jsou (nejen) pro tučnici zajímavá. Při dalším vyřezávání postoupíme dál, při dalším ještě… Práce je tam dost, nesmíme to nechat dojít do stavu, který pak nezvládneme.

Závěrečná fotka i s vánočními stromky.

Všem moc děkuji za účast. Letos jsme na Kosišti udělali tři práce: Kosiště - Drny ven, Kosiště - Bagrování a vyřezání náletů.

V příštím roce plánujeme ve správný čas pokosit rákos a omezit jeho růst v roce následujícím, možná zase vykopeme nějaký ten drn a určitě si zopakujeme tohle adventní vyřezávání vánočních stromečků, ze které bych rád udělal tradici.

A samozřejmě taky Kosiště navštívíme nepracovně v době květu tučnice české, jako odměnu pro pomocníky, kteří na téhle louce udělali kus dobré práce. Děkujeme!

(Fotky k článku: Kuba Štěpán a Michal Rubeš)