Nové funkce DarwiKuku – výsledky ankety

datum:
2019-02-20
autor:
Michal Rubeš

Začátkem února Robert Hanzlík spustil na Facebooku anketu, ve které se ptal, které nové funkce byste ocenili u DarwiKuku. A jak to dopadlo?

DarwiKuk byl od začátku navržen jako čidlo, které bude v pravidelných intervalech zaznamenávat hodnoty. Po zapnutí změří hodnoty, připojí se na WiFi, pošle hodnoty a jde na 5 minut spát. Po probuzení změří hodnoty, a tak pořád dokola. Případné spínání by se muselo odehrávat jen když když DarwiKuk žije, tedy jednou za 5 minut.

Zkusíme vymyslet jiné řešení určené jen na spínání. V nejbližší době s touto funkcí tedy nepočítejte.

Na tohle se mě ptalo už hodně lidí. V zásadě to možné je. Má to ale několik ale. Krabička s DarwiKukem je maličkatá, tedy je možné tam dát jen maličkatý display. Tam se vejde jen málo hodnot. Další problém je, že DarwiKuk je často hozený někde za vitrínou, aby nebyl vidět. Pokud dostane display, tak ho budete muset umístit viditelně i s těmi dráty, které vedou z něj i do něj.

Jak by se vám líbilo, kdybyste měli velký displej, který byste si mohli postavit třeba v pokoji na sekretář, nebo na zeď vedle vitríny, a nebo v práci na stůl? Takový display by by mohl zobrazovat data z vašeho DarwiKuku, případně z více Darwikuků. A fungoval by nezávisle na vzdálenosti.

Je tu taková vize a jmenuje se DarwiVize. Nechte se překvapit, vývoj je teprve na začátku.

Ne, tohle neplánuji. Technicky by to možné bylo, ale muselo by se udělat mnoho úprav nejen na straně DarwiKuku, ale i na straně serveru. Kabel s čidly může být dlouhý nejvýše metr, takže byste museli měřit místa blízko sebe. Jestli potřebujete měřit na více místech, řešením je vlastní DarwiKuk pro každé místo. Při jeho ceně asi není co řešit.

Čidla jsou lakovaná, takže tam by nemělo docházet k nějakým problémům. I když i tam jsou určitá omezení. Teď jsem řešil případ čidla venku na dešti, které přes noc zmrzlo a přes den na něj pražilo sluníčko. Lak popraskal, čidlo zkorodovalo. Pro tyhle případy prostě DarwiKuk nebyl navržený. Určený je především do domácností, do vitrín, do skleníků. Tak se zdá vše funguje jak má.

Co se týče odolnosti té černé krabičky, tak ta prostě odolná není. Proto jsou čidla na metrovém kabelu, abyste ji mohli umístit do sušší části. Nic vám ale nebrání pomoci si sami. Například ji můžete zaizolovat pomocí izolační lepící pásky, nebo silikonem.

O tomhle uvažuji už rok. Na stole mám rozdělaný DarwiKuk se slunečním panelem a akumulátorem. Ještě to zdaleka není doladěné, bilance nabíjení a vybíjení je stále v mínusu. No, pracuji na tom.

Tak tohle mám také rozdělané. Tady ale pracuji na možnosti zaznamenávat data na SD kartu. DarwiKuk by fungoval normálně, do té chvíle, než by se do něj zastrčila SD karta. Pak by vypnul WiFi a data ukládal jen na SD kartu do textového CSV souboru. V kombinaci se slunečním nabíjením by to mohlo být zajímavé pro měření přímo v přírodě na lokalitách.

O ukládání dat v případě výpadku WiFi a jejich dodatečné poslání po připojení zatím neuvažuji.

Tohle by neměl být problém. Čidlo už mám vybrané, cenu by to navýšilo asi o 1 €. Chce to nějaké úpravy na straně serveru. Teplotu substrátu hlídá málo z vás, ale už jsem se s tím setkal. Zvláště to platí pro ty, kteří mají kytky na policích, pod kterými mají osvětlení a další kytky. Osvětlení ohřívá květináče nad sebou, někdy až nezdravě. Tohle má ale nízkou prioritu.

Bylo by nutné nasazení poměrně drahých čidel osvětlení. Zatím o tom neuvažuji.


V závěru se obracím na všechny z vás, kteří DarwiKuk umí sestavit. Poptávka po něm je, jen není kdo by ho stavěl. Já už pomalu nestíhám. Pro někoho to může být zajímavý způsob jak si přivydělat. Dejte mi prosím vědět, pokud máte zájem.