Zapomněli jste zalít? DarwiKuk vám to připomene.

datum:
2018-11-30
autor:
Michal Rubeš

Nevím jak vy, ale já poměrně často zapomínám zalévat. Naše kytky stojí ve velkých podmiskách, kam se vejde několik litrů vody. Týden trvá, než se voda vypaří, takže na kontrolu často zapomínáme. Když už DarwiKuk sleduje teplotu, vzdušnou vlhkost, tlak a intenzitu osvětlení, mohl by sledovat i to, zda jsou kytky dostatečně zalité? No jasně že mohl. :-)

Čidlo půdní vlhkosti stojí v Číně asi 40 Kč a lze je snadno připojit do vašeho DarwiKuka. Ovšem samotné sledování hodnot zálivky v tabulce nebo grafu může být zábavné, ale není moc užitečné. Nedávno jsme však spustili emailové upozorňování při překročení vámi nastavených hodnot. A teď to začíná dávat smysl. DarwiKuk vám může poslat email, že kytky začínají prosychat.

Vlevo je zapíchnuté čidlo vlhkosti, vpravo čidlo světla a pod ním teploty, vlhkosti a tlaku. Pokud se vám zdá, že na čidle světla je tak trochu koroze, tak máte pravdu. Tohle je první postavený DarwiKuk a tehdy jsem je ještě nelakoval. Takhle dopadlo po 10 měsících. Lakovaná čidla jsou stále jako nová.

Pokud už máte DarwiKuka, není problém jej o tuto novou funkci doplnit. Zvládne to každý začínající bastlíř, nebo se na nějakého obraťte.

Technicky zaměření pěstitelé mohou číst dál, pro ostatní následují technické pindy.

Jak na to? Na trhu jsou dvě základní čidla půdní vlhkosti: Odporové za 0,5 € a kapacitní za 1,5 €. To levnější, odporové, jsem po měsíci testování zavrhl. Elektrody zoxidovaly a čidlo přestalo fungovat. Kapacitní senzor tímto nešvarem z principu netrpí, takže volba padla na něj.

Z čidla půdní vlhkosti vedou tři dráty. Zem (GND) zapojíme na nějakou zem na destičce DarwiKuka. Datový vývod senzoru posílá napětí v závislosti na půdní vlhkosti mezi 0V a 3,3V. Čím vyšší hodnota, tím sušší půda. Tento vývod zapojíme na jediný analogový pin, který máme k dispozici, tedy na A0. Zbývá nám napájení, značené VCC. To ale podle očekávání nezapojíme na pin 3,3V DarwiKuka, ale na datový pin D7. Je to proto, že čidlo má stálý odběr 5mA, což není zrovna málo. Datový pin NodeMCU má povolenou zátěž 12mA, takže ho tam můžeme zapojit a programově spínat jen po dobu měření.

V souvislosti s tím jsem upravil zapojení napájení i zbývajících čidel. Ta se teď mohou připojit na D7. Sice odebírají jen 25 μA, ale stále. Díky tomu se na destičkách čidel může objevit pomalá koroze, což je vlastně vždy projev elektrolýzy. Firmware od verze 9 s tím už počítá a napájení čidel si řídí sám podle potřeby. Vše je je popsáno na stránkách DarwiKuku.

Povýšení na verzi 9 proběhlo automaticky, takže po programové stránce je váš DarwiKuk jíž připravený.