Kosiště – Do hola

datum:
2018-10-28
autor:
Jakub Štěpán

KosištěPo více jak čtyřleté pauze se dobrovolníci (nejen) z řad Darwiniany postarali o údržbu lokality, kterou familiárně přezdíváme Kosiště. Je to v současnosti nejbohatší biotop naší endemické masožravky tučnice české, ale jeho význam je z hlediska ochrany přírody mnohem širší. Aby na něm mohly dlouhodobě přežívat světlomilné slatiništní druhy, které jsou právě tím nejcennějším, je nutné uměle udržovat lokalitu bez vegetace způsobující přílišný zástin (například rákos nebo nálety dřevin).

Právě o nálety borovice, břízy a smrku jsme se v sobotu 27. října 2018 v části Kosiště postarali. Sraz byl stanoven na 10:00, ale toho dne ráno se podle předpovědi usoudilo, že posun na 12:00 bude k dobru věci. Protože jsem si na ráno vymyslel náhradní program a projížděl kolem, potvrzuji, že skutečně pršelo. Po dvanácté hodině už však bylo bez deště a příjemné chladno, ideální na práci.

Sešla se tradičně skvělá parta: Patrik Hudec s Katkou Braunovou, Mirek Faměra se svou ženou Jaroslavou, Michal a Jana Rubešovi, Ludo Verdyck, já (Jakub Štěpán) a noví pomocníci Jarda Peřka a Láďa Štěrba. Ze strany manželů Rubešových bylo zajištěno pracovní náčiní i občerstvení, za což patří velký dík! Michal kosil největší stromky křovinořezem s nasazeným pilovým kotoučem, další pomocníci stříhali nůžkami. Co šlo vytrhnout, se vytrhávalo i s kořeny. Nejnáročnější ale bylo dopravit všechen materiál na určenou hromadu na kraji lokality. Její základ už byl položen pracovníky AOPK, kteří se o lokalitu dlouhodobě starají.

Několikahodinová intenzivní práce skončila vyčištěním části slatiniště, zejména jsme se zaměřili na místa se vzácnou plavuňkou zaplavovanou a naší oblíbenou tučnicí českou.

Děkujeme všem, kdo přiložili ruku k dílu a nezištně věnovali svůj čas a pot ochraně přírody!

A nyní pár fotografií… (autor Jakub Štěpán, poslední dvě Michal Rubeš)

Kosiště před naším zásahem
Borovičky půjdou pryč
Jana přivezla koláčky a další občerstvení
Z toho by byl brzy les. Bez tučnic.
Stromky se nosily na hromadu vedle lokality
á… hop!
Mirek se svou ženou Jaroslavou
Michal prokosil litr a půl benzínu
Nosič a odborník přes hlízovce Láďa
Káťa: „Není důležité nanosit nejvíc, ale vypadat u toho dobře.“ :-)
Tahač Jarda
Kosič Michal
Jana a Ludo
Pár boroviček ještě zbývá
Tahat to ve dvou bylo naivní, …
… teprve ve třech lidech s tím šlo důstojně pohybovat.
Celá parta, pouze Láďa chybí. Musel odjet dřív.
Z této pózy se nám zvedalo opravdu těžko
Kosiště po našem zásahu
Výseč bez náletů
Na viděnou příště, lokalito!
Vánoce?
Spící tučnice česká