DarwiKuk na Výstavě

datum:
2018-07-19
autor:
Michal Rubeš

Na každoroční Výstavě masožravek v červnu 2018 v Botanické zahradě PřFUK jsem instaloval tři malé meteorologické stanice – DarwiKuky. Smyslem bylo monitorovat podmínky ve skleníku, ale i demonstrovat použitelnost tohoto zařízení a ukázat ho návštěvníkům. Zároveň jsme získali velký balík dat, které ukazují zajímavé souvislosti.

První DarwiKuk byl umístěný hned u vchodu za pokladnou, kde byla jeho expozice. Celé zařízení bylo rozložené na nepájivém poli, prostě tak, jak ho bastlíř prvně pokusně sestaví.

Druhý DarwiKuk byl nainstalovaný v rohu u prodejců a třetí skoro na konci expozice mezi exponáty.

DarwiKuky jsem instaloval hned ve čtvrtek 7. 6. dopoledne při budování výstavy a odpojil je až večer v neděli 17. 6.

Na grafech pořízených z čidla v expozici je krásně vidět, jak výstava probíhala.

Nejdříve se podíváme na osvětlení, to jsou ty žluté kopečky. Jedná se o hodnoty intenzity osvětlení v luxech. Použité čidlo měří efektivně do 15 000 lx, pak už ukazuje hodnotu 65535 lx. Čidlo je určené pro měření intenzity osvětlení, ne intenzity sluníčka. Takže ty mezní hodnoty znamenají přímé sluníčko, což nám v zásadě stačí.

První dva dny nebylo místo pro kytky zastíněné, proto jsou tam ty špičky. Velmi pěkně je na kopečcích vidět, kdy svítá a kdy zapadá sluníčko, takže graf se nám krásně rozdělil podle dnů.

Zajímavý je první sobotní večer, jsou tam dva zuby. První pokles intenzity osvětlení začíná kolem 17. hodiny, kdy se zatáhlo a začalo pršet. Kolem desáté jsme rozsvítili a zhasli až po jedné v noci. Ano, to byla zrovna Muzejní noc.

Další dvě hodnoty, které můžete v grafu sledovat, jsou červená teplota a modrá relativní vzdušná vlhkost. Na první pohled vidíme, že když teplota stoupá, vlhkost klesá a naopak. Je to způsobeno tím, že teplý vzduch pojme více vlhkosti. Neměříme tedy množství vody ve vzduchu, ale na kolik procent je při dané teplotě vzduch vodou nasycen a kolik vody tedy ještě může pojmout. Při stoprocentní relativní vlhkosti vzduch už nedokáže vodu přijímat, takže se už nic neodpařuje. Stačí však vzduch trochu ohřát, kapacita vzduchu se zvedne a voda se začne odpařovat. Pokud vzduch naopak ochladíme, jeho kapacita klesne a vzduch nedokáže pojmout vodu v něm už obsaženou. Voda začne ze vzduchu sama vystupovat a srážet se. Tvoří se tedy mlha a rosa. Proto v grafu vlhkost spolu s teplotou tvoří “buřtíky”.

Začátkem výstavy bylo přes den až 35 °C a teplota postupně klesala až ke středečním 23 °C. Pak se začalo oteplovat, až v závěru týdne teploty vystoupily ke 30 °C.

Následující graf ukazuje porovnání teplot mezi jednotlivými DarwiKuky.

Na první pohled je vidět, že u prodejců byla nižší teplota než v expozici. U pokladny bylo, hlavně přes den, vždy více. Bylo to tím, že expozice DarwiKuku u pokladny nebyla zastíněná, takže sluníčko ohřívalo teploměr. Pěkně je to vidět na následujícím grafu osvětlení jednotlivých stanovišť.

Graf vlhkosti začíná hodně nízko. Během čtvrteční instalace se RVV pohybovala jen kolem 20 %. Skleník byl prostě suchý. Jakmile se vybudovala expozice, bylo v prostoru hodně vlhkých ploch, které nasytily vzduch vodou.

Křivky kopírují vývoj teploty. Při jejich nočním poklesu vzroste RVV a naopak. První sobotu nastupuje vyšší vlhkost už z večera kolem 17. hodiny, kdy začalo pršet. V noci z pondělí na úterý pršelo tak moc, až nám zatékalo do skleníku. Čidlo u prodejců zaplavila voda. Proto je světle modrá křivka během této noci na 100% RVV. Čidlu se nic nestalo, počítal jsem s tím a předem všechna ošetřil lakem na nehty. Středa propršela, takže denní pokles vlhkosti byl proti nočním hodnotám minimální.

DarwiKuk v sobě obsahuje i měřič tlaku. Sice ho k ničemu nepotřebujeme, ale je součástí čidla BME280, které umí měřit teplotu, vlhkost a tlak. Když už ho tu máme, pojďme se podívat, jaký graf nám nakreslilo.

Čidlo měří aktuální tlak nepřepočtený na hladinu moře. K získání hodnot podobných jako z předpovědi počasí je třeba zohlednit nadmořskou výšku. Skleníky se nacházejí zhruba v nadmořské výšce 200 m. Na 8 metrů připadá úbytek tlaku zhruba 1 HPa. Takže je třeba k naměřeným hodnotám přičíst 200 / 8 = 25 HPa.

Po celou dobu výstavy byl tlak kolem 990 + 25 = 1015 HPa a pohyboval se v rozmezí jen 10 HPa. I tak je vidět sobotní pokles před deštěm a déšť z úterý na středu. Čidla na pokladně a v expozici ukazovala takřka stejně, čidlo na pokladně ukazovalo asi o 2 HPa méně, což je takřka zanedbatelná nepřesnost.

Všechna naměřená data jsou k dispozici v přehledné tabulce s grafy, jistě tam najdete i další zajímavé souvislosti.

Návštěvníci měli o DarwiKuk zájem, našlo se několik zájemců o jeho konstrukci. Objevil se poměrně zajímavý požadavek na hlášení překročení nastavených hodnot. Například aby vám DarwiKuk poslal zprávu, když teplota klesne pod 5 °C. Tohle by nemělo být těžké, už se na tom pracuje. Dále tu byl požadavek na autonomní provoz a záznam na SD kartu. I o tom už přemýšlím, součástky jsou na cestě. Teď ještě najít čas si s tím pohrát.

DarwiKuk je otevřené řešení pro monitorování různých hodnot nejen pro pěstitele. Je snadno vyrobitelný, náklady jsou asi 200 Kč. Více informací najdete na stránkách o DarwiKuku.