DarwiKuk se představuje

datum:
2018-02-27
autor:
Michal Rubeš

Už nějaký čas se zabývám programovatelnou elektronikou, což nemůže být zájem vzdálenější pěstování masožravek. Ale to tak není, naopak. Využití programovatelné elektroniky pro pěstitele je široké. Například můžete ovládat osvětlení, větrání skleníku, chlazení vitríny, zajistit samostatné zalévání. Také můžete hlídat klíčové ukazatele prostředí jako třeba teplotu, vlhkost, osvětlení. A právě pro sledování těchto ukazatelů vznikl DarwiKuk.

Jedná se o jednoduché a levné zařízení (v řádech stokorun), které zdarma využívá serveru Darwiniany pro ukládání a vystavování naměřených hodnot. Záměrně píšu vystavování, protože syrová data v textovém formátu si můžete nechat automaticky zpracovat dle vaší libosti například v tabulkovém procesoru typu Excel, nebo nějakou webovou službou, třeba Google Docs.

Na obrázku vidíte takový příklad automaticky zpracovaného grafu naměřených hodnot.

Smyslem je, aby pěstitelé měli jednotný a snadno dostupný systém, pomocí kterého budou moci porovnávat svoje naměřené hodnoty s ostatními, případně je snadno prezentovat. Příklad takové jednoduché prezentace aktuálních hodnot je na mé profilové stránce.

DarwiKuk je plně otevřený produkt Darwiniany, na který se vztahuje licence CC-BY. To znamená, že každý si ho může sám vyrobit, upravit, pokud chce, tak ho může i prodávat. Jediná podmínka je vždy uvést autora.

Jak jej získat, postavit, nastavit, opravit a kontakty na podporu najdete na stránkách projektu DarwiKuk.