Toto je starší verze dokumentu!


Masožravá videa

Na této stránce shromažďujeme videa, která se týkají masožravé tématiky, ať ty nejkvalitnější a nejzajímavější máme pěkně pohromadě. K odběru kanálu videí publikovaných na YouTube pod hlavičkou Darwiniany se také můžete přihlásit. Přejeme mnoho zajímavých záběrů.

Masožravá vitrína Jakuba Štěpána

Jakub Štěpán představuje svou vitrínu, ve které má zakletou princeznu. A proč ji ještě nevysvobodil? Jednou mu řekla: „Kubo, když mne políbíš, proměním se v krásnou dívku a splním ti jakékoliv přání!“ Kuba se zamyslel, pokýval hlavou. „Já pěstuji masožravky. Na ženské nemám čas, ale mluvící žába, to je něco!“ ;-)

Pařeniště Jakuba Štěpána

V tomto snímku vám Jakub představuje „Krecht“, ve kterém letní svoje masožravky (a mnohé i zimuje).

Jak namíchat substrát

Autor videa názorně ukazuje začátečníkům, jak na přesazování rosnatek, ale i dalších podobných rostlin.

Jak přesazovat rosnatky

Autor videa začátečníkům radí, jak namíchat substrát pro většinu běžných masožravek.

Lednové nahlédnutí do polabské lokality tučnice české

V lednu se člověk většinou na botanické lokality nedostane. Jak to na jedné z nich vypadá se můžete podívat například zde.

Za masožravkami do přírody: NPP Rečkov

Představení jednoho maloplošného chráněného území nedaleko Bakova nad Jizerou.

Za masožravkami do přírody: Máchův (masožravý) kraj

Videovýlet po několika lokalitách v okolí Doks na Českolipsku.

Za masožravkami do přírody: Tučnice a rosnatky na Šumavě

Nahlédnutí do Šumavské lokalitu tučnice obecné a rosnatky okrouhlolisté.

Za masožravkami do přírody: Dvě lokality bublinatky obecné

Videonávštěva dvou polabských lokalit naší největší masožravky.

Pískovna na Třeboňsku

Záběry ze staré pískovny plné rosnatek a obojživelníků.

Kosišťové letnění 2010

Krátký záznam z akce Kosiště - Kosišťové letnění (aktualizováno 13. 7.). Na videu můžete vidět Malou louku, která byla kompletně zarostlá rákosem. Jeho zbytky právě pokládají kosiči.

Víkend začátkem října - Kytičky se mile tváří 2010

Tady je vidět co všechno se na podzim kosilo a odklízelo. Ta velká hromada na konci tam před naším zásahem nebyla. Více na Kosiště - víkend začátkem října - Kytičky se mile tváří (aktualizace 16.10.2010).

Červen 2011

Velká účast, ještě více práce a tučnice v květu.

Červenec 2012

Nejsilnější kosič a záběr na tučnice.

Červenec 2012

Aneb není to jen práce, ale hlavně zábava :-).

Pohľad do mikrosveta rodu Genlisea

Karol Gazdík na svojom účte portálu youtube.com nahral video od zahraničných autorov Mr. F.F. van den Berg a Mr. J.M. Nijsse. Video zachytáva mikropohľad do sveta týchto podzemných lovcov rastlinnej ríše. Môžete vidieť ramená pasce, vnútorné navádzacie chlpy a taktiež korisť bojujúcu v pasci. Cesta je totiž jednosmerná, „proti srsti“ sa predsa ísť nedá.

Aldrovanda vesiculosa

Karol Gazdík natočil pomocí mikroskopu unikátní video o aldrovandce, na kterém zachytil spouštění jejich pastí. V závěru jsou pak doprovodné kresby a fotografie. Na to, že se jedná o amatérský počin, je tento snímek výjimečná práce.

Drosera barbigera

Dvanáctihodinový timelaps květu od Romana Rösslera.

Drosera miniata

Osmihodinový timelaps květu od Romana Rösslera.

Pasti bublinatek v akci

Odkaz na tohle popularizační video od francouzských kolegů nám poslal pan doktor Adamec. Jsou na něm zachyceny bublinatky v akci.

Dravé huby

Video zo série dokumentárnych filmov BBC. Toto video však nezachytáva pre tento krát ríšu rastlín, ale práve ríšu húb (Fungi). Tieto huby sú však obzvlášť zaujímavé, lebo podobne ako mäsožravky, aj oni lovia svoju korisť. Tu konkrétne je znázornený rod Dactylella, ktorý na lov hlístic a iných pôdnych živočíchov používa škrtiace slučky, ktoré sa pri podráždení zduria a uväznia svoju korisť…nasleduje trávenie, ktoré vyzerá tak, že telom koristi začnú prerastať tráviace hýfy, ktoré priamo vyrastajú z lapacieho orgánu…tie sa po strávení koristi rozpadnú a ostane z nich len blana bez protoplazmy.

Ako loví korisť bublinatka

Úžasné video zachytávajúce lov koristi bublinatkou. Bublinatka (Utricularia) loví svoju korisť prostredníctvom mechúrikov na báze podtlaku. Radí sa preto do skupiny mäsožravých rastlín s Hypotenzným typom pascí…