Kosiště - Kosišťové letnění (aktualizováno 13. 7.)

název:
Kosišťové letnění
kde:
Kosiště
od:
2010-07-03
do:
2010-07-04
odkaz:
http://www.darwiniana.cz/
kalendář:
Kosiště
popis:
Chráníme poslední prosperující lokalitu tučnice české vlastníma rukama. Přijďte pomoci!
autor:
Michal Rubeš
datum:
2010-07-13

{vamr 589 left} Tentokrát se sejdeme za účelem omezení rákosu a vykopání nějakého toho drnu.

Budeme potřebovat především kosiče s kosou, hrabače s hráběma a samozřejmě nosiče, kteří budou nosit pokosenou biomasu na místo uložení. Kdo nebude chtít nosit trávu nebo kosit, může odkopávat drny.

Večer jsme měli přespat v rybářské chatě, ale tu již nemůžeme využívat, takže jsme hledali nějakou jinou možnost. Jako nejrozumnější jsme zvolili Jardovu nudli. Jedná se o zahrádku na kraji Lípy s malou chatičkou, ve které se můžou vyspat tři lidi. Dále je možné postavit až čtyři stany, dva jsou k dispozici přímo na místě. Pak je tam ještě přístřešek bez stěn, ale ten už si zabral Jarda s Michalem. :-) V Jardově nudli je k dispozici elektřina, ohniště, udírna, restaurace je na dohled.

Druhý den zkontrolujeme Kosiště a podiváme se po okolí na další zajímavé masožravé lokality.

Práce i zábavy bude dostatek, proto přijeďte prosím v hojném počtu.

Na fóru je k této akci založena diskuze Kosiště - Kosišťové letnění.

16.6. – S paní Krpatovou z AOPK Jarda domluvil, co a jak budeme na této akci dělat. Paní Krpatová poslala povolení, ať máme něco v ruce, kdyby na nás hajnej přišel.

28.6. – Už na pátek odpoledne jsme naplánovali výlet za bublinatkou Brémovou. Kdo se ho chce zúčastnit, musí být na Jardově nudli nejpozději v 15 hodin. Kdo nechce jet za brémovkou a chce přijet v pátek, tak další časové okno se otevře až v 17:30, kdy se vracíme.

29.6. – Pokud přijedete až v sobotu, snažte se přijet co nejdříve. Začínáme na Kosišti už v 8 hodin, ať stihneme udělat, co je třeba, než bude horko. Když přijedete později, tak přijedete později – mnozí z vás jedou z větší dálky. Pokud nevíte, kde je Kosiště, napište mi na michal@termiter.cz, pošlu vám souřadnice.

1.7. – Vezměte si s sebou plavky, po práci se půjdeme ošplouchnout do lesního koupaliště. Budeme to potřebovat.

 • Jarda Neubauer – pátek (na brémovku), sobota, neděle (kosa, železné hrábě, vidle)
 • Rosťa Kracík – pátek, sobota, neděle(ráno odjezd) (hrábě a mačeta fiskars)
 • Michal Rubeš + Jana – pátek (na brémovku), sobota, neděle (kosa, železné hrábě, kleště na stromečky, kytara :-))
 • Katka Králová + Dina – pátek (na brémovku), sobota, neděle (stan)
 • Zdeněk Aksamit – sobota
 • Patrik Hudec – pátek, sobota, neděle (zubní pasta)
 • Adam Veleba – pátek, sobota (kukri)
 • Slávek Macháček + 1 – sobota, neděle (?) (kosa, železné hrábě, vidle, rýč)
 • Láďa – sobota (kosa)
 • Ludo Verdyck + Mariana – pátek(?), sobota, neděle
 • Jakub Štěpán – pátek (na brémovku), sobota, neděle
 • Leoš Kohoutek – pátek, sobota, neděle

Mnozí z nás se sešli již v pátek odpoledne na Jardově zahrádce v České Lípě. Z Prahy jsem vezl Katku Královou s Dinou a cestou jsem nabral Janu, která byla na chatě v Otvovicích. Když jsme před třetí hodinou dorazili k Jardovi, již tam byli Adam Veleba, Jakub Štěpán a Leoš Kohoutek. Na páteční odpoledne jsme měli naplánovaný výlet za „brémovkou“ na rašeliniště Černého rybníka. Na tento výlet se nikdo jiný nepřihlásil, tak jsme naskákali do dvou aut a vyrazili na cestu.

Lokalita sice nebyla daleko, ale vzhledem k počasí byla cesta autem a kus pěšky malým utrpením. Na místě Jarda po krátkém hledání našel Utricularia bremii. Kdo nebyl unešený ze štětek této vzácné vodní bublinatky, našel útěchu ve zralých borůvkách.

Jarda a Dina
Černý rybník
lekníny na Černém rybníku
Adam Veleba natáčí brémovku
Jana v rašeliništi Černého rybníka
Leoš Kohoutek suší nohy

Cestou zpět na Jardovu nudli jsme navštívili průrvu Ploučnice. Jsem moc rád, že nás tam Jarda vzal, tohle dílo vidět byl zážitek.

Vstupujeme do průrvy Ploučnice
Průrva Ploučnice
světlo na konci tunelu

Večer přijel Rosťa Kracík a po něm poslední „pátečník“ Patrik Hudec. Následovalo grilování a konzumace místních nápojů. Vzhledem k teplotě prostředí jsme se rozhodli, že v sobotu budeme vstávat už v pět hodin, abychom na Kosiště dorazili ještě za chladu. A tak se také stalo. Nepamatuji se, kdy jsem vstával takhle brzy, a rozhodně si to nechci dlouhou dobu zase zkusit.

rozbíjíme stany

Na Kosiště jsme dorazili zhruba v 6:30. Po krátké obhlídce místa činu jsme se pustili do práce. Bylo třeba pokosit rákos na velké louce podél stromů až k Malé tůňce. Dále jsme zlikvidovali rákos na Malé louce mezi lesem a Valem.

Kosiště po ránu. Přistávací plocha a Koupaliště.

Před osmou dorazil Láďa, Slávek Macháček s Míšou, Zdeněk Aksamit a Honza Bronec. Láďa i Slávek měli s sebou kosu, takže spolu s Janou a Jardou jsme měli celkem čtyři. Práce jim šla pěkně od ruky ze dvou důvodů. Za prvé to s kosou uměli a za druhé kosili jen bezkolenec a zelený rákos. Staré uschlé stvoly rákosu tam již nebyly, posledně jsme je položili křoviňáky.

rákos

Materiál z Velké louky jsme nosili na úložiště dopředu k cestě, trávu z Malé louky jsme nosili na dvě k tomu určená místa ve Valu.

V devět hodin bylo hotovo a tou dobou přijeli Ludo Verdyck s Marianou. Měli jen hodinu zpoždění, kterou nabrali při zalévaní a krmení svého hospodářství. Kdo mohl tušit, že už bude po práci. No, vykoupili se klobásami a belgickým kvasnicovým pivem. :-)

Pokosená Malá louka. Tady všude byl rákos až po ramena.

Další dvě hodiny jsme prolézali Kosiště, hledali nová ložiska tučnic a rostlinky hlízovce Loeselova. Oblast strženého drnu v polovině velké louky, kterou Adam pojmenoval jako „Přistávací plocha“, pomalu zarůstá. Nejvíce nás nadchla bublinatka menší, která se během jara rozšířila z malého prostoru kolem Malé tůňky. V loužích v kolejích na Přistávací ploše byly až půlmetrové chuchvalce a vzadu ve vyhloubeném jezírku, pojmenovaném jako Koupaliště, jsme našli několik metrových nažraných trsů. Během poloviny sezony bublinatka překonala polovinu louky a několikrát znásobila svoují populaci na Kosišti. Úžasné.

Adam vytipoval tři místa, na kterých bude monitorovat vývoj louky. Spolu s Jakubem a Leošem vyznačili čtverce a spočítali rostliny. Tohle je činnost, která nám chyběla a která v budoucnu přinese zajímavé výsledky.

Katka Králová obdivuje bublinatku menší v kolejích Přistávací plochy
Koupaliště na konci Přistávací dráhy

Semeníků bylo letos nějak málo, ve středu Malé louky byly dokonce jakoby vyžrané. Kousek nad Malou tůňkou nám připadalo, že tučnice zmizely. Na druhou stranu se objevil jejich porost v bezprostřední blízkosti Malé tůňky, několik ložisek na Velké louce výrazně posílilo a tučnice se rozšířila do přední části Malé louky, kde nám už začíná bránit v pohybu. Kde se tam vzala v takovém množství? Zřejmě tam doplula při jarní záplavě celé lokality, a protože našla vyčištěný prostor, chytila se tam.

Několik mikrolokalit tučnice jsme našli až u Přistávací plochy ve středu louky. Tady vsázím spíše na kopítka divokých prasat, než na jarní záplavu. Celkem vzato jsme měli velkou radost, jak Kosiště prospívá.

roční semenáče tučnice české

Před polednem jsme se přemístili do Dřevěnky na oběd. Zřejmě se vyměnila osádka této výletní restaurace a dost se to tam zhoršilo. Příště půjdeme rozhodně jinam.

Následoval přesun na Jardovu nudli, kde jsme ve stínu doplňovali tekutiny, vedli řeči, koupali se v Ploučnici, grilovali, jedli a tak dále. Byla to skvělá příležitost blíže poznat známé pěstitele, ale i nové tváře. Na výlet za kytkami nebylo ani pomyšlení, třicítky rozhodly za nás.

grilování
hledáme stín

Druhý den jsme po snídani ještě chvíli poseděli, sbalili stany a uklidili zahradu. A pak už tradá domů.

Při sestavování článku jsem zjistil, že mi chybí fotky z vlastního kosení. Nějak jsem to všechno nestihl, takže nemám fotky, jak vypadala louka, než jsme na ni vstoupili s kosami. Posledně jsem na to zapomněl a teď opět. Pokud mi někdo z účastníků pošle nějaké obrázky, doplním je sem.

Díky všem, kteří se zúčastnili této pracovní akce. Na vlastní oči jste se přesvědčili, že to má smysl. Rozrostlé tučnice na uvolněných místech a kvanta ročních semenáčků říkají vše. To tam dříve nebylo.

Kdo se na Kosiště tentokrát nedostal, nemusí být smutný. Příležitostí ještě bude dostatek. Hned na podzim budeme likvidovat nálety bříz a smrků z Velké louky. ;-)