Trifid 2014/2

  • ročník 19
  • ISSN 1214-4134
  • počet stran 40
  • redakční uzávěrka 30. 6. 2014

Jakub Štěpán

Pět let trpělivosti a čekání přineslo kýžené ovoce. Kubovi totiž vykvetl jeho nový kříženec dvou poměrně svérázných a těžko zaměnitelných druhů mexických tučnic: Pinguicula moctezumae a Pinguicula cyclosecta. Zkráceně Pinguicula × moctesecta. Pojďme si přírůstek představit blíž.

Patrik Hudec

Ohlédnutí za vrcholnou událostí roku: už jedenáctým ročníkem výstavy masožravých rostlin, kterou jako tradičně pořádáme spolu s Botanickou zahradou PřF UK v Praze v prostorách jejího horního skleníku. Výsledkem dlouhodobých společných příprav, pečlivého plánování a mnohdy i horečnaté improvizace takříkajíc na poslední chvíli je neopakovatelná, přátelská atmosféra vzájemné spolupráce a nadšení nad naším společným koníčkem. Zavzpomínáme na jedinečnou akci Pražská muzejní noc, jíž jsme byli součástí, a také na vlnu veder, které nám letos připravily opravdu nejednu krušnou chvilku. I to jsme ale ve zdraví přestáli.

Gerald Comte

Gerald se rozhodl podělit se s námi o svou cestu za masožravkami napříč Apalachicolou. Naším cílem budou Sarracenia purpurea ssp. venosa, rubricorpora, atropurpurea a další špirlice, tučnice Pinguicula planifolia a úžasné kolonie bublinatek Utricularia inflata a U. floridana. V druhé části textu zavítáme do oblasti Blackwater, což je především zásobárna vysoce kvalitní pitné vody pro celou oblast. Tentokrát ale nebudeme v přírodní rezervaci hledat krásy přírody, nýbrž se zaměříme na aktuálně žhavé téma frakování a nekonvenční těžby zemního plynu a ropy, které stojí za energetickou revolucí ve Spojených státech posledních několika málo letech.

Jakub Štěpán

Jakub a jeho kamarád Tomáš Caska pro nás poodhalí tajemství, jak si každá z nás jen s pomocí základního vybavení může snadno a hlavně levně dopřát kouzlo extrémního makra.

Stewart McPherson (překlad Vladimír Rudajev)

Autor se společně se svým přítelem a obdivovatelem přírody Gregem Bourkem vydává po stopách Jonathana Newmana do národního parku Lore Lindu na ostrov Sulawesi, aby po usilovném hledání znovuobjevili nový druh láčkovky Nepenthes pitopangii, pojmenované po kurátorovi rostlinných sbírek Dr. Rahmadanilu Pitopangovi, který jako první pořídil herbářovou položku této rostliny.

Jiří Vítek

Druhá část seriálu o symbióze mezi masožravými rostlinami a okolní faunou. Detailněji se zaměříme na organismy žijící v tekutinách uvnitř pastí a o každé ze skupin obávající fytotelmata masožravek si povíme něco více.

Kateřina Králová

V rámci svých studií v Dánsku navštívila Katka v květnu letošního roku národní park Mols Bjerge na východním pobřeží země. Účelem první části exkurze byla identifikace rostlin na dvou pastvinách. Mezi běžnou druhovou skladbou rostlin nalezneme i velice milé překvapení v podobě fialově kvetoucích prstnatců.