Trifid 2010/3

Tomáš Both

A protože masožravky rostou i u nás, najdete v tomto čísle i krátké povídání z výletu na jednu českou lokalitu. Dozvíte se, jak se mohou jednotlivá stanoviště na jedné louce svými podmínkami lišit a jak na tyto rozdíly reagují masožravky.

Jiří Vaněk

Tomuto týmu se bohužel nevyhnula veliká úmrtnost rostlin, a tak vás s výsledky pokusu, seznámí pouze jeho vedoucí, kterému se povedlo cca dvě třetiny rostlin udržet při životě. V textu nechybí popis stanovišť ani použitých substrátů, komplikací způsobených dormancí rostlin, ale hlavně pro mnohé překvapivý výsledek.

Václav Kubín

Hned v počátku třetího dílu seriálu o putování po Borneu autor zmiňuje lokalitu, která je domovem hned pro 7 druhů láčkovek. Nevšedním zážitkem byla určitě návštěva jeskyně osídlené kolonií netopýrů, kteří se v podvečer ukázali v celé své kráse 7 milionů jedinců. Během následujícího třídenního výletu čeká autora výstup s 1000m převýšením, několik druhů masožravek, ale také komplikace v podobě roje divokých vos a velkého množství pijavic. Co se dělo po příjezdu do Hot Springs – oázy uprostřed pralesa – se dozvíte v dalším pokračování…

Členství v D nebo Trifid jako dárek – Diskuzní fórum T3/2010

Jana Rubešová

Krátký popis příprav těsně před samotným otevřením výstavy, ale také nejrůznější zajímavosti z jejího průběhu a stručná statistika návštěvnosti.

Adam Veleba

Recenze jedné ze starších knížek, které naše knihovna nabízí. 3 hlavní části týkající se základních informací, různých typů pastí a samozřejmě také pěstování jsou doplněny o velké množství fotografií. U konkrétních rostlin nechybí stručné tabulky a také zajímavost v podobě nejčastější potravy.

Radoslav Kacerovský

Dozvíte se, čím vším si botanická zahrada prošla za dobu téměř 150 let od svého založení a jaké získala světové prvenství. Nechybí ani informace o jednotlivých částech zahrady, skladbě tamního rostlinstva a pravidelně pořádaných akcích.

Albert Damaška

Albert se věnuje několika zajímavých lokalitám tučnic v Rakousku i v Itálii. Nechybí zde ani orchideje a další zajímavé druhy, ne nutně patřící pouze mezi flóru.

Sebastián Vieira

V první části článku o výletu na Yamato v Jižní Americe. Dočtete se základní informace o oblasti, popis jedné z lokalit a množství fotografií s krátkými popisky rostlin z řad rodu bublinatek (Utricularia).

Adam Veleba

Podobnost U. bremii a U. minor a pravděpodobně jejich záměna či přehlédnutí vedlo k současnému znovuobjevování populací U. bremii na lokalitách, kde již byla považována za vymizelou.

Karol Gazdik

Krátký článek zajímavý především svými kresbami i fotografiemi této zřídka pěstované vodní masožravky pod mikroskopem. Autor nezapomíná zmínit odlišnosti od její blízké příbuzné – mucholapky podivné (Dionaea muscipula).