Trifid 2010/1

Martin Dlouhý

Krátká reportáž z výstavy, která se konala ve skleníku Fata Morgana ve skleníku Pražské botanické zahrady. Na výstavě se představilo mnoho druhů pestré rodiny orchidejí. Kolega Ludo Verdyck tradičně zajistil prodej i některé rostliny do výstavy, takže bylo možné odnést si krásnou rostlinu i užitečnou radu jak ji pěstovat.

Vedoucí experimentu: Petr Bílek

Členové skupiny seznamují s jejich metodami, vývojem a výsledky které povedou k definici správného pěstování.

Václav Kubín

Autor popisuje první čtyři dny expedice na Borneo. Jak se zrodil nápad splnit si dávný sen, těžkosti na cestě, první láčkovky… Pokračování příště.

Michal Rubeš

Zpráva o tom, co jsme společně udělali pro záchranu tučnice české a plán prací pro tento rok. Nejbližším bodem je Českolipské koukání - focení tučnice české v květu.

Jarní setkání pěstitelů MR a Valná hromada společnosti, Svodka ze SR, Úvod do pěstování masožravých rostlin, Jak a kam platit Darwinianě – nový transparentní účet u FIO, Finanční přehled za rok 2009, Diskuzní fórum T1/10

Michal Rubeš

Jelikož je Česká republika zemí zapojenou do projektu licencí Creative Commons, věnuje se autor možnostem správného použití těchto licencí pro fotografie ve VAMRu.

Adam Veleba

Adam vybral z knihovny Darwiniany tuto zajímavou knihu. Čím se liší od ostatních? V mnoha detailech: v popisech různých typů substrátu a pěstebních nádob, umělého osvětlení, hnojení, krmení a praktickými radami pro úplné začátečníky se dvěma květináči na okně až po pokročilé pěstitel s velkým skleníkem.

Jaroslav Neubauer

Autorova expedice na Sumatru byla plná překvapení. Jední z nich bylo, jak moc se v přírodě liší podmínky a výskyt velké a pěkné Nepenthes gracilis. Seznámíme se s odlišnostmi ve vzhledu mezi rostlinami v přírodě a kultuře.

Adam Veleba

Informace o jihoamerických rosnatkách v tomto článku jsou zaměřené na dva poměrně odlišné druhy: Drosera graminifolia a Drosera meristocaulis ze stolové hory ve Venezuele.

Jan Novák

Zkušenosti potvrzují, že někdy nemusí být jeden z cílů mise naplněn. Ale Chile je krásná země a je dobré mít důvod se vrátit.

A. Lowrie a S. Carlquist

Seriál pokračuje klíčem k určení rosnatek Drosera paleacea subsp. stelliflora a Drosera peltata „bicolor“. Zatímco první roste ve velkých koloniích, druhá se zdá být ohrožena rekultivací míst jejího přirozeného výskytu.