Trifid 2008/2

Článek Martina Spousty o téměř neznámé bublinatce Utricularia delphinioides obsahuje unikátní fotografie růžové a bílé formy od Marcella Catalana a Hiroshi Wakabayashiho. Pravidelná rubrika Okénko Allena Lowrieho přináší první díl revize rosnatek ze sekce Stolonifera v překladu Zdeňka Žáčka (Drosera fimbriata a Drosera humilis). Nový čestný člen Darwiniany Stewart McPherson poprvé v Trifidovi - článek o zapomenuté heliamfoře Heliamphora macdonaldae. Lichořeřišnice trojbarevná (Tropaeolum tricolor) v článku Martina Spousty sice není masožravá, ale zato mimořádně krásná. S cennými zkušenostmi s explantátovými kulturami láčkovek se ochotně dělí Michal Kouba. Adam Veleba opět navštívil lokality MR - tentokrát v Třeboňské pánvi - a podává o tom svědectví slovem i obrazem. Miloslav Studnička Vás láká do Botanické zahrady v Liberci - tentoktát na impozantní helikonie. Mirek Zacpal si do svého australského deníku zapsal setkání s rosnatkou dvojitou (Drosera binata), kterou pozoroval rostoucí na kolmých skalních převisech!

V kuléru najdete článek Veroniky Krejčové o fytotoxicitě fungicidních přípravků. Jan Cvrček radí jak na hnilobu špirlic. Michal Rubeš nekompromisně pranýřuje „pěstitele - sběrače“ a nebojí se tnout do živého. V dalším příspěvku pak popisuje návštěvu českolipských lokalit MR. Nechte se zlákat anotacemi článků v nejnovějším vydání časopisu Živa (3/2008) a zaběhněte si ji koupit!

Interinfo: Valná hromada v Liberci - Nové knihy - Masožravky v Brně - Knihovník doporučuje - Soutěž „Rostlina s příběhem“.

Vychází 26. 6. 2008; 24 stran barevných a 20 černobílých.