Přesazování rosnatek

Rosnatky, pokud se budeme bavit o těch “klasických”, nikoliv o trpasličích nebo hlíznatých, nám dříve nebo později odrostou hodně vysoko od substrátu a v extrémním případě kvůli tomu i zaschnou. Dělají to hlavně kvůli potřebě překonávat růst rašeliníku, se kterým se na přírodních lokalitách potkávají.

Třeba rosnatka kapská vám za dva roky může udělat stonek, plný mrtvých listů, jaký vidíte na fotografii. Jeho výška byla kolem 10 cm a růstový vrchol už opravdu nevypadá úplně moc životaschopně. Přitom stačí málo a rostlinu lze nejen zachránit, ale i krásně rozmnožit.

Některé druhy rostou pomaleji a podobný extrém jim trvá více let, některé jsou na tom s rychlostí velmi podobně, třeba rosnatka madagaskarská.

Naopak většina našich, temperátních rosnatek díky zimní dormanci tímto problémem až tolik netrpí, vytvářejí stonek opravdu velice, velice pozvolna a tak ani po několika letech nepoznáte výškový nárůst od substrátu.

Jak tedy na záchranu rosnatky kapské z fotografie? Samozřejmě vyjmout ze substrátu, očistit od jeho zbytků kořeny a potom se vrhnout na samotný “kmínek”. Od něj odtrhat všechny zaschlé listy a ponechat opravdu jen zdravý vršek. Nyní máme dvě možnosti. Buď zasadit rosnatku do květináče níž a to tak, aby byl ošklivý kmínek utopený v substrátu a na povrch vystupovala jen zelená část rostliny. A nebo jednoduše zdravý vrchol odstříhnout s kusem kmínku a zasadit do klasického substrátu pro rosnatky. Držte rostlinu nějaký čas ve vyšší vzdušné vlhkosti a ona si brzy sama pustí kořeny a vesele poroste dál.

Spodní pahýl zkrácený na minimum po čase obrazí a vyroste z něj nová rostlinka. U rosnatek s tlustými kořeny (např. zmíněná capensis nebo aliciae) můžete další rostlinky získat z kořenových řízků. Jeden nebo dva velké kořeny odřízněte a případně je nařežte na kousky cca 5 cm dlouhé. Do substrátu se takovéto kořenové řízky umisťují buď vodorovně jen mírně pod povrch (vyroste více menších rostlinek) a nebo svisle (vyroste pravděpodobně jedna silnější). Po jednom až několika měsících se z kořenů vytvoří nové rostlinky. Na fotce je kořen, který se utrhl při neopatrném vyjímání rostliny ze substrátu.

Robert Hanzlík 2020-03-27