Jakou vodou zalévat?

Instalace běžné reverzní osmózy v koupelně. Do vany postavím kanystr do které zachytávám demineralizovanou vodu, odpadní voda odtéká do výlevky. Pokud něco někde přeteče nebo praskne, jde to do vany.

Většina masožravek žije v místech vlhkých až mokrých a voda je pro ně velmi důležitá. Obvykle nesmějí vyschnout.

Všeobecná rada zní nechat stát květináče s masožravkami v podmisce s měkkou vodou. Tohle platí pro naprostou většinu masožravek, které koupíte v květinářství. Pěstujte tak rosnatky, mucholapky, tučnice, bublinatky, špirlice. V případě láčkovek nechte té vody v podmisce spíše méně. Taky nesmí vyschnout, ale vysloveně stát ve vodě by neměly.

Měkká voda je voda dešťová, destilovaná nebo demineralizovaná. Převaření odstraní z vody jen trochu uhličitanů, ale celkově tvrdou vodu prakticky nezměkčí. Totéž platí pro různé filtrovací konvice. Jediný filtr, který opravdu odstraní z vody rozpuštěné živiny a minerály je reverzní osmóza.

Jestli máte možnost používat dešťovou vodu, máte vyhráno. Pokud máte jen pár masožravek, stačí si koupit velké balení destilované vody a to vám vystačí třeba na měsíc nebo na dva. My ostatní si vyrábíme vodu pomocí tlakové vody z vodovodu a reverzní osmózy. Tu koupíte v různých akvaristikách. Stačí nejmenší a nejlevnější, i tak vám vydrží pro domácí zalévání léta. A nemusíte s ní zalévat jen masožravky, ostatní kytky z ní budou také nadšené.

Když nemůžete zrovna sehnat měkkou vodu, zalévejte vodou z vodovodu. Pořád je to lepší, než aby vám vaše masožravky uschly. Nějaký ten týden to vydrží, než seženete měkkou vodu. V případě, že se na povrchu substrátu začnou tvořit žlutohnědé usazeniny, je třeba masožravku přesadit.

Měkká voda je zásadní pro rosnatky, mucholapky, bublinatky a většinu láčkovek. Špirlice jsou poměrně tolerantní a většině tučnic je to skoro jedno. Samozřejmě existují výjimky, ale takové rostliny běžně v květinářstvích nekoupíte.

Zasolený substrát - takhle vypadá po více jak roce substrát a rosnatka kapská, která byla zalévaná vodou z vodovodu. Kytka nutně potřebuje přesadit.
Zasolený substrát - semenáčky chejlavy

Michal Rubeš 2020-03-22