Jaké masožravky přežijí mráz a lze je pěstovat venku?

Jsou masožravky mrazuvzdorné? Jak které a jak kdy. Celoročně lze na venkovním rašeliništi pěstovat předevčím masožravky, které rostou volně v naší přírodě. Jsou to rosnatky Drosera anglica (rosnatka anglická), Droser intermedia (rosnatka střední) a Drosera rotundifolia (rosnatka okrouhlolistá) a tučnice Pinguicula vulgaris (tučnice obecná), Pinguicula bohemica (tučnice česká), případně Pinguicula grandiflora (tučnice bezlistá - uměle vysazena ochranáři přírody) a Pinguicula vulgaris × bohemica (kříženec těchto dvou druhů). Dále některé druhy vodních bublinatek. Vysadit k nim můžeme vysadit severní poddruh Purpurea subsp. purpurea. Je ale potřeba je nechat volně v půdě a ne v květináčích, které by celé promrzly. Rosliny můžete na zimu přikrýt například větvemi nebo ideálně zaházet sněhem, je-li nějaký. V přírodě je sice nikdo nepřikrývá, ale i tam můžou při tuhé zimě zmrznout.

Od jara do podzimu lze mít třeba na balkóně velkou část sbírky. Rostliny rodu Sarracenia (Špirlice), Dionaea mulscipula (mucholapka podivná), Drosophyllum lusitanicum (rosnolist lusitanský), Darlingtonia californica (darlingtonie kalifornská), rosnatky s přezimovacími pupeny - kromě již zmíněných i Drosera filiformis a Drosera binata bez problémů přežijí slabší mrazy. Nemusíte se tedy obávat, že rostliny hned při prvních mrazících zmrznou a můžete je klidně nechat venku. Předpokladem jsou otužilé rostliny, které byly venku celý rok. Při přemístění choulostivých rostlinek z pokoje ven by mráz přežít nemusely. Pamatujte si, že v přírodě je také nikdo nehýčká a když jim dopřejete střídání teplot, slunce, déšť, vítr a další povětrnostní vlivy, vypěstujete z nich odolné jedince, které budou snadněji vzdorovat případným nemocem a škůdcům v zimním období. Na podzim sledujte předpovědi počasí a když budou hlásit 5 stupňů pod nulou, raději rostliny ukliďte.

Volně venku je možno mít i většinu tučnic (raději ne na přímém slunci) a rosnatek (s výjimkou pralesních), které ale před příchodem prvních mrazů uklidíme.

Borek Straka 2006-11-16