Co to je stratifikace?

Semena rostlin, nejen těch masožravých, potřebují k vyklíčení vhodné podmínky. Některé rostliny rostou v oblastech s celoročně vhodným klimatem, jiné rostou v oblastech s nepříznivým obdobím. Takovým nepříznivým obdobím je u nás zima (pro rostliny je příliš chladno a málo světla), zatímco třeba v jižní Austrálii je jím léto (pro rostliny je tam příliš horko a sucho). Tak či tak, semena rostlin nejlépe klíčí na začátku vhodného období (u nás je to jaro). Jak to poznají? Klíčení je blokováno rostlinnými hormony. Tyto hormony jsou odbourány podmínkami nepříznivého období, takže semeno „ví“, že právě přežilo toto nepříznivé období a s nástupem příznivých podmínek může směle vyklíčit.

V kultuře semena potřebujeme trochu ošálit, provádíme tzv. stratifikaci. Semena rostlin z mírného pásu (špirlice, mucholapky, některé rosnatky a tučnice) je třeba před vysetím navlhčit a uložit cca na měsíc do lednice. To je přesvědčí, že právě prodělávají nepříznivé období a po jeho skončení můžou vesele klíčit. Jsou i rostliny (například hlíznaté rosnatky z jihu Austrálie), které klíčí na podzim, po skončení horkého a suchého léta, bohatého na požáry. Semínka takových rostlin se stratifikují teplem (např. nalepením balíčku na radiátor během topné sezóny) nebo ohněm – stačí nad semínky zapálit malý ohníček ze suché trávy a malých větviček, případně se zalévají výluhem z popela.

Nejspolehlivější metodou stratifikace je však použití kyseliny giberelové, což je rostlinný hormon stimulující semeno ke klíčení. Stačí semínka nechat jeden až dva dny v roztoku této látky a pak je vyset na substrát.