Co je to dormance?

Dormance pochází ze slova dormans, spící. Stejně jako semena masožravek v proměnlivém klimatu nemohou klíčit kdykoli se jim zachce a čekají na období s příhodnými podmínkami, tak i dospělé rostliny musí nějak přežít nepříznivé období zimy či sucha.

Rostliny mírného pásu (temperátní rosnatky, špirlice, mucholapka, některé tučnice…) reagují na podzimní ochlazení a zkrácení světelného dne útlumem růstu, často úplně přestávají tvořit nové listy, staré listy nechají odumřít a přežívají zimu pouze v podobě spícího pupenu, u tučnic a rosnatek mu říkáme hibernakulum, mucholapka má jakousi cibuli, špirlice ztlustlý oddenek atd. Dormantní rostliny na podzim uložíme do chladu, kontrolujeme, aby nevyschly ani neuhnily a pokud je to možné, poskytneme jim přirozené světlo. Platí zásada, že čím nižší teplota, tím méně světla rostliny potřebují, ale je třeba dát pozor na mráz – mnohé druhy nejsou schopné přemrznutí přežít.

Rostliny z oblastí s obdobím sucha přežívají v podobě hlízek či ztlustlých kořenů v půdě. Většinou rostou přes zimu a s nástupem jara postupně uvadají, zatahují do svých dormatních orgánů. Je třeba je chránit před přílišným vlhkem i vyschnutím, s podzimním ochlazením zase vyraší a pak je možné je opět plně zalévat.