Aktuality 2009

www.darwiniana.cz-vamr-galerie-02427-t2.jpgPodzimní rákosení 2009 Poslední akce na Kosišti v tomto roce je za námi. Přečtěte si článek Kosiště - Podzimní rákosení. Ještě musíme dát dohromady závěrečnou zprávu a můžeme začít plánovat práci na další rok. Děkujeme všem, kteří se zúčastnili, nebo nás podpořili.

Jarda dnes mluvil s paní Krpatovou. Velmi chválila provedené práce, líbilo se jí to. Jarda využil sitace a hned domluvil termín podzimních prací. Vyhlašujeme tedy na pátek 18.9. až neděli 20.9. akci Kosiště - Podzimní rákosení.

O víkendu proběhla akce Velká otročina. Na určených místech jsme pokosili rákos, strhli drny bezkolence, spálili vyřezané dříví z jara a vykopali tůňku. Pěkně jsme se nadřeli, ale i pobavili. Krátkou reportáž si můžete přečíst v článku Kosiště - velká otročina.

V pátek 10.7.2009 se na Kosišti sešel Jarda Neubauer se dvěma zástupci z AOPK, paní Sýkorovou a paní Krpatovou. Prohlédli si lokalitu, prošli si výsledky našeho kácení a s výsledky byli spokojeny.

Dále probrali možnosti naší pomoci při záchraně této vzácné lokality a shodli se na tom, že celou louku, až k posedu, dají na starost Darwinianě. A nebude se jednat jen o čistou „otročinu“ typu vysekávání rákosu a bezkolence a likvidaci náletu.

Už na příští akci „Velká otročina“, která se uskuteční 24.7. až 26.7., budeme provádět odbornou činnost jako je lokalizace středisek rozšíření tučnice české a příprava terénu na jejich rozšíření. Dokonce budeme zakládat nová střediska ze semen, která na Kosišti Jarda odebral tento týden.

Rovněž bysme měli založit malou tůňku, spálit prořezané stromky, atd. Práce bude až nad hlavu, takže pokud má někdo zájem se zúčastnit, dejte mi vědět. Když nás bude 30, pořád budeme mít co dělat. V tuto chvíli máme 10 potvrzených pomocníků.

Hlaste se na další akci Kosiště - velká otročina (pátek 24.7. až neděle 26.7.), která je tentokrát celovíkendová.

Včera se byl na Kosišti podívat Rosťa Kracík a zjistil, že tučnice už ženou na květ! Jarda Neubauer to byl v pondělí ověřit a zjistil, že pokud chceme na Jarním škubání vidět jejich květy, je třeba posunout jeho termín asi o dva týdny zpět.

Takže pozor, změna termínu! Akce Jarní škubání se posouvá na sobotu 16.5.2009.

Kosiště na jaře

Dosavadní přihlášky se tedy ruší. Přihlašte se prosím znovu na fóru, nebo přímo na můj mail michal@termiter.cz.

Pokud trváte na termínu 30.6., napište mi také. Jarda je ochotný tam s vámi individuálně zajet. Riskujete však, že tučnice již budou většinou odkvetlé.

Akce Jarní škubání se blíží, dejte prosím vědět, kdo všechno přijedete, ať se můžeme na vás připravit. Pište do fóra nebo přímo na můj mail michal@termiter.cz.

Dnes volala paní Krpatová z Agentury Jardovi. Byla se podívat na Kosišti a vše je v naprostém pořádku. Práce byly odvedeny podle dohody, je s námi spokojená.

Tož začínáme připravovat další akce, je třeba pokračovat. Kosiště je projekt dlouhodobý, citlivá správa lokality bude stále třeba.

Akce se vydařila, vyčistili jsme pěkný kus louky, viz První zásek.

Na Kosiště je nyní asi 25 cm sněhu. Pokud ještě pár centimetrů připadne, tak se nic neděje, pořád se tam dá pracovat. Odložit práce například na další víkend není možné, tohle je poslední termín. Pak začnou přilétat jeřábi.

Jednu výhodu sníh má. Nehrozí rozdupání povrchu louky.

Máme 15 přihlášených, z toho dva jsou ještě nejistí. Sraz je v sobotu 21.2. v 9 hodin. Přihlášení dostali přesnější instrukce.

Jarda Neubauer v pátek projde lokalitu spolu se zástupcem Agentury a přesně si vyznačí co je třeba udělat.

Ještě máme volná místa v jednom autě z Prahy, takže pokud se chcete zúčastit, ještě můžete. Napište mi však co nejdříve na michal@termiter.cz, nebo zavolejte na +420777350250. Z Prahy se bude vyjíždět někdy kolem sedmé hodiny.

Oběd si vezměte s sebou, nebudeme se zdržovat návštěvou restaurace. Přesný čas odjezdu není stanoven, uvidíme podle situace. Rozhodně tam však nebudeme do tmy.

Ke dnešnímu dni máme 10 potvrzených brigádníků a dva kteří přijedou, pokud jim to nečekané okolnosti dovolí. Několik dalších by jelo, ale nemají zatím jak. Konkrétně je zájem o odvoz z Brna.

Zbyněk Elingr s sebou vezme další křovinořez, takže materiálu na odnos bude dost a dost.

Zdeněk Aksamit nám poslal čerstvou fotku „Kosiště“, které je právě pod sněhem.

Kosiště pod sněhem