Kosiště – Požár mlýna (aktualizace 11.9.2011)

název:
Kosiště – Požár mlýna
kde:
Kosiště u České Lípy
od:
2011-09-10
do:
2011-09-11
odkaz:
http://www.darwiniana.cz/
kalendář:
Kosiště
popis:
Víkendová akce na které opět trochu zušlechtíme Kosiště.

{vamr 3300 left} A máme tu další akci na Kosišti. Začátkem roku to nevypadalo s našimi výlety na Kosiště moc dobře, ale kde je vůle, tam to jde. :-)

Naším prvním úkolem bude křoviňáky vyčistit a otevřít vstup do prostoru mezi lesem a valem. K tomu budeme potřebovat křoviňáky, hrábě a dostatek nosičů.

Druhým úkolem bude spálit velkou hromadu dřeva, kterou jsme vyrobili v minulém roce hlavně prořezáním valu. K tomu budeme potřebovat hlavně zápalky a špekáčky.

Akce to bude celovíkendová. Spát budeme ve vlastních stanech, které rozbijeme na hliněné cestě. Přijet můžete už v pátek večer a odjet v neděli, nebo se můžete zdržet jen na pracovní sobotu.

Zúčastnit se může každý, Kosiště je veliké, lidí nikdy není dost.

Těšit se můžete na divadelní kus Požár mlýna v ochotnickém podání Jardy Neubauera.

Kosiště se nachází kousek od České Lípy, je dobře dostupné autem, ale přijet můžete i vlakem nebo autobusem, nejlépe do Jestřebí. Tam pak pro vás někdo zajede.

Jestli se chcete zúčastnit, napište se sem do článku, do fóra, nebo mi dejte vědět na michal@termiter.cz.

Hra Požár mlýna se bude hrát bez rekvizit, konkrétně bez ohně. Chceme lépe zabezpečit místo pro spálení, aby se živiny nevymývaly směrem na Kosiště. Takže pálit hromadu budeme až příští rok.

Do té doby na ní ještě dost biomasy přihodíme.

Přijeďte, práce bude i tak dost, budeme čistit vstup do zadní části a položíme a odneseme rákos.

 • Jarda Neubauer
 • Michal Rubeš
 • Jana Rubešová
 • Jakub Štěpán
 • Slávek Macháček
 • Honza Grünwald + 1
 • Milan Petras
 • Dan Hordějčuk
 • Adam Veleba
 • Václav Vomáčka
 • Patrik Hudec
 • Katka Králová
 • Zbyněk Elingr a jeho křovinořez
 • Adam Veleba
 • Rosťa Kracík + křoviňák
 • Martin Dlouhý

A jak to dopadlo? (aktualizace 11.9.2011)

Ráno jsme vstávali v 6:45 s tím, že v 7:30 vyrazíme, takže na místo přijedeme krátce před devátou. Vše probíhalo dobře do chvíle, než jsem se rozhodl zkontrolovat tlak v pneumatikách. Chtělo to přifouknout o jednu desetinku, tak jsem připojil pumpičku a tsssss…. Než jsem přišel na to, že je hadička prasklá, utekla podstatná část vzduchu. Chvíli mi trvalo, než se mi povedlo zajistit v pneumatikách potřebný tlak. Nabrali jsme zpoždění, takže na Kosiště jsme přijeli chvilku před půl desátou jako poslední.

Na místě už byli všichni kdo se ohlásili. Dan s Jardou dokonce už od rozbřesku káceli nálety, aby vyrovnali absenci druhého křoviňáku.

Povedlo se nám otevřít vchod do prostoru mezi lesem a valem a odstranili jsme i nálety z části přední louky. S krátkými přestávkami to byla práce na celé dopoledne.

Přišla se na nás podívat paní Sýkorová z místního AOPK. Prošli jsme si Kosiště a upřesnili co, kdy a jak je třeba udělat. S naší činností je zdá se spokojená, kdybychom toho však zvládli více, bylo by to lepší. Budu muset vymyslet, jak na pracovní akce dostat více lidí. :-)

Otevřený vstup k zadní části Kosiště. Tohle místo bylo křovím zarostlé podobně jako v levé části obrázku.
Důkaz, že Darwiniana využívá i dětskou pracovní sílu.
Nebylo nás moc, o to více jsme se museli ohánět.
Odnosit větve, shrabat rákos, odnosit rákos. Prostě uklidit po Jardovi.
K nošení rákosu používáme pytel na dlažební kostky, který se nám už tolikrát osvědčil.
V přední části snímku jsou vidět pahýly, které zbyly po křoví. Je vidět, že to bylo pořádné křoví.
Paní Sýkorová z AOPK dává instrukce Jardovi.
A pěchujeme…
Panoramatický pohled na vyčištěnou část Kosiště. Čistilo se i více vlevo na otevřené části louky.
A závěrečné focení na hromadě biomasy.

Účast byla tentokrát slabší, omluvila se většina skalních Kosišťáků. I tak jsme udělali kus práce. Ovšem kdyby nás bylo 5× více, zaměstnali bychom všechny.

Velmi důležitá byla pro nás návštěva paní Sýkorové z místního AOPK. Přímo na místě jsme si mohli ujasnit budoucí směřování prací na Kosišti. Tučnici (a nejen jí) management prospívá, její populace se několikrát znásobila. Malá ohniska výskytu jsme našli různě po louce a hodně nás překvapil nález dvou exemplářů přímo u vstupu na lokalitu!

Rovnou jsme se domluvili na třetí letošní akci – Očistný oheň. Hromadu biomasy je třeba zlikvidovat, takže se někdy v listopadu sejdeme za jediným účelem, a to je jejím spálení. Konečně. Termín upřesním, zůstaňte naladěni.

Ještě přikládám odkazy na galerie z akce: Slávek a Honza.

Děkuji vám všem za pomoc!

A na závěr skupinová fotka od Slávka!