Jak složit papírovou obálku na semínka?

datum:
2021-10-07
autor:
Michal Rubeš

Někteří pěstitelé řeší v čem skladovat semínka. Způsobů je hodně a zdaleka ne všechny vyhovují. V igelitových pytlících, včetně těch zipových, semínka mohou plesnivět, tedy pokud je před vložením řádně nedosušíte. Taky se díky statické elektřině lepí na stěny sáčku, takže vyklepat je je kolikrát nadlidský výkon. Podobně jsou na tom maličké zkumavky s víčkem, eppendorfky. Na dlouhodobější skladování se hodí více papír, přeci jen dýchá a semínka tak vydrží déle. Kupované obálky však mají lepené okraje, ve kterých maličkatá semínka spolehlivě uvíznou. Navíc sehnat malinké obálky není zas tak jednoduché.

Řešením je složit si vlastní papírovou obálku. Bude mít velikost jakou potřebujete a také půjde kompletně rozbalit, takže nepřijdete o žádné semínko zapadlé v hranách.

Způsobů, jak složit obálku na semínka, je velké množství. Prošel jsem internet a vyzkoušel několik způsobů, ale jen jeden byl opravdu funkční, relativně jednoduchý a také pěkně vypadá.

Původně jsem chtěl natočit video, ale obrázky si nemusím zastavovat a rovnou ukazují ty důležité momenty. Tak pojďme na to.

Připravme si čtverec papíru. Nejvíce mi vyhovují takové ty kancelářské poznámkové lístečky co se kupují v papírnictví. Je to pěkný pevný papír s vyhovujícím rozměrem pro malá semínka od rosnatek po špirlice.

Přeložte podélně na trojúhelník.

Rozevřeme zpět na čtverec a přehneme na trojúhelník po druhé úhlopříčce. Nepřekládejte, zmáčkněte jen prostředek. Jde nám jen o vyznačení středu papírku.

Rozbalíte, máme tedy přeloženou úhlopříčku a vyznačený střed.

Přeložte zpět po již přeložené hraně a z jedné strany přeložte růžek směrem k vyznačenému středu. Všimněte si, že růžek končí kousek před koncem papíru.

Přeložte levý roh doprava s tím, že nahoře přeložíte i malý kus z horního trojúhelníku podle obrázku.

Totéž udělejte zrcadlově s pravým rohem. Dbejte na to, aby výška ubrání horního trojúhelníku byla stejná na obou stranách.

Pravý trojúhelník vložte do levého.

Měli byste dostat takovou pěknou „poštovní“ obálku.

Tady je prostor pro vaše semínka.

Vršek obálky přeložte dolů tak, aby špička nepřesahovala spodní hranu. Zároveň by se měl pod vrchním trojúhelníkem objevit malý sklad. Pokud vám tohle nevyjde, tak se vraťte zpět kde jste poprvé skládali levý a pravý trojúhelník a výšku ubrání udělejte menší. Tady to chce trochu praxe.

Odhrňte levou část obálky a prstem vyhlaďte levý horní růžek.

Do vzniklé mezery zasuňte vršek. Bude sám držet.

Zadní strana je hladká, ta se hodí na popisky.

Chce to samozřejmě si to několikrát zkusit nanečisto, ale po třech vyhozených obálkách se vám to jistě bude dařit skládat.