Každý může být vystavovatel nebo organizátor

datum:
2021-06-08
autor:
Michal Rubeš

V pátek 18. června začíná pěstitelská Výstava, kterou už sedmnáct let pořádá česká společnost pěstitelů masožravek Darwiniana. Protože je to pěstitelská výstava, tak všechny vystavené masožravky mají svého pěstitele, a tedy i majitele, z vašich řad. Rovněž organizace a veškerá práce s Výstavou spojená stojí na bedrech vás, pěstitelů.

Kdokoliv z vás může přinést masožravku do Výstavy. Může to být jedna kytka, jedna přepravka, jedno auto. Na množství nezáleží. Nemusí se jednat o nějakou zvláštnost, i o pěkně rostlé kapské rosnatky je zájem. Každý pěstitel má totiž jinak narostlé kytky, a proto je zajímavé mít možnost vidět různě pěstované rostliny.

Kytky je třeba dopravit během čtvrtka do skleníku. Tam si je přebereme, označíme vaším jménem a jménem rostliny a umístíme do expozice. K vyzvednutí budou nejlépe odpoledne v neděli 27. června, ale lze se domluvit i na dřívější termín.

Během výstavy bude o vaše kytky řádně postaráno. Během let jsme výstavní péči poměrně slušně vypilovali, takže majitelům se kolikrát vracejí pěkně vyletněné a zdravé rostliny. Samozřejmě stát se může kde co, úmrtnost však máme opravdu minimální.

Jako odměnu mají vystavovatelé vstup po celou dobu na výstavu zdarma. Tradicí pak je, že polovina výnosu z výstavy se rozdělí rovným dílem mezi všechny vystavovatele podle počtu květináčů. Nezáleží tedy na vzácnosti nebo typu rostliny. Obvykle se cena za jeden květináč pohybuje v řádech desítek korun.

Ve čtvrtek 17. června budeme instalovat výstavu, tedy přivážet kytky, nosit rašelinu, šoupat se stoly, věšet dekorace, stínovky, vitríny, obrázky, … Bude toho hodně a každá pomocná ruka je vítána. Ve skleníku budeme od 10 hodin a končíme obvykle kolem sedmé večer. Budeme moc rádi, i když přijdete ze školy nebo z práce třeba jen na dvě hodiny.

Odměnou vám bude vstup na výstavu po celou dobu jejího trvání zdarma. Popovídáte si s dalšími pěstiteli, a že bude o čem. No a nezanedbatelná výhoda je vidět, co přiváží prodejci na jejich stánky. Ty nejzajímavější kytky totiž najdou svého nového majitele už před otevřením výstavy.

Ano, má to smysl. Během výstavy je třeba stále dohlížet na kytky, aby se jim nic nestalo. Návštěvníci málokdy poškodí nějakou vystavenou rostlinu. Nepočítám tedy sklapnuté mucholapky. Je třeba dohlížet na zalití, zda někde nevadí přímé sluníčko, neobjevil se nějaký škůdce, atd … Rovněž stále dokola zodpovídáme dotazy návštěvníků, radíme co si mají domů koupit, co ne, jak to pěstovat. Obvykle si vystačíte se základními znalostmi příručky pro začátečníky.

A co z toho budete mít? Občerstvení zdarma, ale hlavně kontakt s pěstiteli, rostlinami, lidmi.

Výstava se uklízí v neděli 27. června odpoledne. Je to docela fofr a každá ruka je opět vítána.

Odměnit vás moc nemůžeme, ale budete si třeba moci odnést dostatek skvělé bílé rašeliny, ve které kytky vystavujeme, a která by jinak skončila na kompostu zahrady. Tou dobou se také prodejci a pěstitelé zbavují kytek co neprodali a neudali. Ceny povážlivě klesají. Je dobré tu být.

Jestli chcete vystavovat nebo pomáhat, napište prosím na info@darwiniana.cz, nebo použijte Chat v rohu obrazovky. Je vhodné se také zapsat do tabulky, ať víme kdy bude k dispozici kolik lidí. Také mi můžete zavolat — Michal Rubeš 777350250.


Těšíme se na shledanou na Výstavě!