Setkávání pěstitelů masožravek na síti

autor:
Michal Rubeš

V současné době koronové jsou kontakty mezi pěstiteli a lidmi obecně velmi omezené. Naše pravidelná setkání jsme museli zrušit na dobu neurčitou. Přemýšlel jsem tedy, co by se dalo dělat jiného, jak alespoň z čísti nahradit chybějící kontakt. Začátkem roku jsem tedy začal připravovat Setkání pěstitelů masožravek na síti a ve čtvrtek 14. ledna jsme se poprvé sešli u obrazovek. Od té doby se pravidelně scházíme každý druhý čtvrtek od dvaceti hodin, aniž bychom museli opustit své domovy nebo skleníky.

Setkání je veřejné, připojit se může každý. Můžete jen poslouchat s vypnutou kamerou a mikrofonem, nebo se účastnit diskuze, klást otázky, odpovídat, ukázat vaší sbírku, pochlubit se zajímavým květem nebo ulovenou kořistí, atd. Je to jen na vás.

Jak se tedy můžete připojit?

Setkání probíhá pomocí videokonference Google Meet. Připojit se můžete z počítače, chytrého telefonu nebo tabletu.

... z počítače

Na počítači stačí klepnout na odkaz https://meet.google.com/nfu-xtza-dja, který je stejný pro všechna naše setkání. Otevře se webová stránka, kde si nastavíte kameru, mikrofon a vstoupíte do vlastního přenosu. Vše je česky a celkem srozumitelné.

Pokud máte nějaké potíže s připojením, kamerou, mikrofonem, atd., vyzkoušejte webový prohlížeč Chrome. Sice by konference měla běžet všude, ale pro Chrome je zvláště přizpůsobená.

... z telefonu nebo tabletu

Nejdříve si stáhněte aplikaci Google Meet pro Android, nebo pro iOS. Pak klepněte na výše uvedený odkaz pro vstup do konference, nebo přímo v aplikaci zadejte kód nfu-xtza-dja.

... nanečisto

Pokud nemáte s připojením zkušenosti, napište mi na michal@termiter.cz, zavolejte na +420777350250 nebo pište přes Messenger. Domluvíme si zkušební připojení, nastavíme kameru a mikrofon, projdeme si případné nástrahy.

Tak v první řadě je třeba napsat, že zapojovat se vůbec nemusíte, pokud nebudete chtít. Setkání se můžete účastnit třeba jen jako divák.

Jestliže se chcete na něco zeptat, je dobré se přihlásit o slovo ikonou ručičky. V opačném případě hrozí, že se budeme různě přerušovat. Dotazy a vaše krátké poznámky také můžete psát do chatu. Ten je vhodný třeba pro odkazy na zajímavý výrobek, který se právě probírá, na video nebo článek o kterém je řeč, atd.

Pokud zrovna nemluvíte, mějte prosím vypnutý mikrofon. Jistě znáte situaci, kdy zvuky v pozadí jednoho připojeného baví zbytek účastníků. Naštěstí má moderátor možnost vám mikrofon na dálku vypnout. Zapnout vám ho však nemůže.

Zapnutá kamera je samozřejmě žádoucí, tohle je hlavně setkání a většina z nás se chce vzájemně vidět. Je však jasné, že ne vždy jste v situaci, kdy chcete, aby vás ostatní viděli. Takže to je na vás.

Setkání se nenahrává. Probíhá jen živě. Takže nikde není možné najít záznam, není možné se zpětně podívat jak přesazovat láčkovky, jak množit tučnice z lístků a podobně. Na jednu stranu je to škoda, ale kdyby se setkání nahrávalo, bylo by nutné mít od každého účastníka souhlas a rozhodně by se nejednalo o tak bezprostřední povídání, jako je teď. Každé setkání je tak jedinečné, má svoji atmosféru. Podobně jako setkání v hospodě nebo u známého ve skleníku.

To můžete zjistit v kalendáři Masožravých událostí, ve skupině Masožravky na Facebooku nebo na našem Twittru.

Setkání probíhají pravidelně každý druhý čtvrtek od osmé večerní hodiny.

Ve skupině Masožravky na Facebooku vždy zakládám událost, do které píšu jaká hlavní témata budeme probírat. Tam můžete i napsat co byste chtěli případně slyšet a vidět, nebo čím byste chtěli sami přispět.

Budeme rádi, když se s námi podělíte o nějakou zajímavou zkušenost, o to co vám zrovna květe a láčkuje, jak se vám povedla zazelenit vitrína, co se ve skleníku urodilo, atd. Máme mobilní telefony s kamerou, můžete nám tedy živé obrázky zprostředkovat přímo z místa.

Těším se na další setkání!