Tajemný svět masožravých rostlin 2018

datum:
2018-09-02
autor:
Michal Rubeš

Už několik let jsme se s Janou chystali do Rakovníka, kde už čtrnáct let pořádají v areálu Botanické zahrady SZeŠ Rakovník výstavu masožravek František Pazdera, Marek Röder a Michal Trpišovský. Tentokrát nám to konečně vyšlo.

Z centra Prahy jsme do Rakovníka jeli autem slabou hodinu a zaparkovali u nádraží za botanickou zahradou. Příroda byla z počasí nadšená, 14 °C, přeháňky. My jsme sice trochu mokli, nicméně nás to nemohlo odradit.

Od parkoviště vedly ukazatele až k domečku hned u bočního vchodu do zahrady, kde byla ve venkovních zastřešených prostorách vlastní výstava masožravek.

Na plotě zahrady byla umístěná nádherně vyvedená plachta s informacemi o masožravkách.
Zákoutí se špirlicemi.
Velmi pěkně provedené informace o rozšíření masožravek a typech pastí.

Přivítali jsme se s organizátory výstavy a krátce si popovídali, neboť i přes mírně nepříznivé počasí chodilo dost návštěvníků obdivovat vystavené exponáty a případně si koupit nějakou tu kytičku domů.

Měli jsme velké štěstí, protože nás František představil právě příchozímu panu doktorovi Škoudlínovi, který má na starosti hlavně botanický systém, jež je chloubou této zahrady. Pan doktor nám byl milým průvodcem z nejpovolanějších, ukázal nám celou expozici a dozvěděli jsme se díky němu spoustu zajímavostí.

Hned u domečku s výstavou je chovatelská část zahrady, ve které je i mělké jezírko.

Ocúny byly jako jedny z mála rostlin v květu. Horké léto rostliny donutilo vstoupit do podzimního období o několik týdnů dříve, než je obvyklé.

Vzácné druhy obilí, včetně původní pšenice jednozrnky.
Jabloně byly obsypané jablky. Letos se urodilo.
Různé druhy trav.

Jetele. Hodně různých druhů jetele. A tady popsaný botanický systém, který si návštěvníci mohou prohlédnout na okolních, tématicky osazených záhoncích.

Zahradou nás pan doktor prováděl asi hodinu a půl. Bylo toho hodně k vidění a ke všemu jsme dostali poutavý výklad. Ještě jednou touto cestou děkujeme!

Vrátili jsme se zpět do domku s výstavou masožravek, byl čas oběda, návštěvníků ubylo, tak jsem mohl v klidu pořídit několik fotek.

Výstavka různých druhů.
Něco k prodeji.
A něco více k prodeji. Rostliny byly ]pěkně zapěstované a kupující si odnášeli domů krásné kousky.
Nádherné darlingtonie. Letos sice nevyrostly tolik do výšky, zato se ale pomnožily.
Nádherně osázený kámen Zdeňka Abraháma.

Výstava byla spíše komornějšího charakteru, a přesto pestrá - k vidění bylo mnoho různých druhů masožravek. Kromě náhodných návštěvníků se vrací pěstitelé, kteří si již tradiční součást rakovnického posvícení oblíbili a na své si přišli i zkušení pěstitelé.

Přejeme rakovnickému týmu hodně síly a inspirace do mnoha dalších ročníků!