Výstava 2012: den 7.

čtvrtek 21. 6. 2012
Konečně jsem na výstavu donesl teploměr s vlhkoměrem, abychom se mohli podívat, jak si vedeme ve skleníku. Přestože dnešní teploty nepřekročily 26 °C, v prostorách skleníku jsme se nad čtyřicítku podívali. Kolik tedy bylo uvnitř, když padaly v uplynulých dnech v republice teplotní rekordy, se ani neodvažuji tipovat. 50 °C je ale rozhodně reálných.
Co se relativní vlhkosti vzduchu týče, tak ta v okamžiku, kdy teplota začínala číslicí 4, spadla až pod pouhých 30 %. Samozřejmě u kytek v nádobách s nacucanou rašelinou musela být RVV vyšší, což dosvědčuje i fakt, že i např. Drosera regia, tomu všemu navzdory, nepřetržitě rosí. Rosnatky, na které jde mlha, jsou na tom ještě o třídu lépe a jde to na nich vidět. Bude-li zítra trochu volného času a nezapomenu, pokusím se udělat pár srovnání pro zajímavost.

Dnes přišla neohlášeně jedna třída žáků na prohlídku – průvodcovství se opět velice ochotně ujal Michal Rubeš. Zítra to bude zajímavější, protože bude trojboj: v 9:00, v 9:30 a v 10:00.

O zajímavé zpestření se postarala starší paní, která s sebou přinesla atlas květeny profesora a botanika Františka Polívky ze začátku minulého století. Zde jsou totiž na území koruny české po boku rosnatek, bublinatek, tučnic a aldrovandky zmíněny další rostliny, považovány autorem rovněž za masožravé (případně s vysokou pravděpodobností za masožravé): lepnice alpská, podbílek šupinatý, štětka obecná a rovněž smoloroň (původem ze Severní Ameriky). K tomuto tématu se jistě ještě někdy vrátíme.

V průběhu dne jsem dopytlíkoval další semínka do banky ze sbírky své a Katky Braunové. Například o Drosera peltata určitě nouze nebude.

Prodeje magnetek, sborníků, triček, substrátů, pexes, brožur a dalších věcí z Obchodu nám dělají radost. Odpoledne jsem se dokonce musel vypravit do oblíbené Biskupské zahrádky pro další rašelinu, protože nám prakticky došla. Měl jsem štěstí. Mezi substráty jsem objevil bílou rašelinu v malých 10litrových pytlích, takže jsem vzal hned tři.

Opět se v průběhu dne zastavilo několik členů Darwiniany a jedna ze členek neodolala a odcházela hned s několika igelitovými taštičkami plnými masožravek. Přeji jí tímto dodatečně, ať prosperují.

Večer vyrazila Katka Králová do divadla, takže pomoci s hlídáním skleníku přišel dlouholetý člen Pepa Šonka. Opět si bylo co vyprávět. A ani Pepa neodejde s prázdnou – v přebytcích členů Společnosti jej zaujala špirlice.

Ještě k měření: Při mém odchodu krátce po půl desáté bylo ve skleníku 24 °C a RVV 46 %. Venku, alespoň podle na webu dostupných údajů z meteostanice, mohlo být okolo 18 °C. Tolik pro představu.

Tržba za návštěvnost byla oproti čtvrtku 2011 o cca 10 % nižší. Loni přišlo více tříd a počet prodaných 15Kč vstupenek se zastavil až na 115. Dneska to nebyla ani polovina a zachraňovalo to alespoň základní, 30Kč vstupné, kde jsme si o více než polovinu polepšili.