Výstava 2012: den 0. (instalace)

čtvrtek 14. 6. 2012 – instalace
Den před Výstavou. Roli strážce vstupní branky se ujala už ve středu Katka Králová. Rosťa Kracík si dal za cíl dorazit už na osmou hodinu, aby se vyhnul každodenní útrpné realitě hlavního města: dopravní zácpě. Obdobně jsme plánovali čas příjezdu také já a Michal Kouba, který vezl největší část z potřebných věcí Darwiniany, uskladněných u něj doma.

Už můj prvotní odhad, že své rostliny i výpěstky Katky Braunové určené jak do expozice, tak něco málo jako přebytky k prodeji, spolu s akvárii, fotkami MR ochotně zapůjčenými z PřF UJEP, třemi novými infotabulemi (už jich máme devět), sborníky atd. dostanu do auta s přehledem za půl hodiny, se ukazuje jako zcela zcestný. Stařičké Daewoo jsem naložil za 56 minut, a to ještě v poslední čtvrhodince vydatně popoháněný houstnoucím deštěm. Ten nás ostatně doprovázel po celý den. Když už nic jiného, rostlinám takové počasí evidentně prospívalo. Že bych se ale byl nucen na magistrále krotit, abych nepřevrátil kytky, opravdu nehrozilo. Do zahrady jsem proti svému přání dorazil s takřka hodinovým zpožděním a s průměrnou provozní rychlostí 17 km/h. Rosťa mě uklidnil, že ani on se navzdory brzkému příjezdu dopravním komplikacím nevyhnul a podle ohlasů dalších pomocníků, kteří se během dopoledne dostavili do horního skleníku BZ PřF UK Na Slupi 16 pomoci s instalací, se kupodivu situace příliš nezlepšila ani v následujících hodinách. Ještě před obědem zastavila u branky dodávka se čtyřmi 250litrovými pytli kvalitní bílé rašeliny, kterou nám na Výstavu již třetím rokem za sebou ochotně darovala firma Rašelina a.s.. Pro nás to znamená nejen finanční, ale i obrovskou časovou úsporu.

V průběhu dne se sešla silná skupina pomocníků a kdo jen trochu mohl, nezapomněl přinést alespoň jednu přepravku výstavních rostlin. A nejen svých. Moc děkujeme! Martin Dlouhý přivezl hned dvě velké přepravky nádherných sár Markéty Aubrechtové a Milan Petras krom obsahu Obchodu dovezl i masožravky Jirky Havrdy, především trpaslíky. Michal Rubeš, jako každý rok, zajistil (nejen) IT zázemí. Dorazili také Honza Bronec, Zbyněk Elingr a další. Instalaci si rovněž nenechal ujít Pepča Mazurek, jehož hlavním úkolem je alespoň trochu korigovat náš naprostý necit pro jakoukoli estetiku. Odpoledne jsem pak s nastydlou Katkou Královou vyrazil nakoupit chybějící potřebné věci (hlavně balíky vod) a vyzvednout její rostliny a psy Dinu a Zipa. Během kratičkých přestávek vyřizuji v mobilu poštu a posílám ČTK vše potřebné k Výstavě včetně Michalem Koubou předpřipraveného textu k hlavnímu taháku: masožravé popínavce Triphyophyllum peltatum. V pátek by měl článek vyjít, což je skvělá zpráva.

S příjezdem prodejců Ludo Verdycka a Pavla Bartoně se skleník velice rychle zaplnil rostlinami a interiér začíná velice pomalu dávat příslib, že by se v něm snad i mohla brzy odehrát nějaká akce spojená s masožravkami. Práce je však nad hlavu. Brzy své kolegy a kamarády opouštím znovu – musíme ještě nechat vytisknout fotografie do Fotosoutěže. Na I. P. Pavlova mi však situaci vydatně komplikuje uzavřená stanice metra, a tak se už žel ani nestihnu rozloučit s Pepčou. Hrubé přípravy jsou hotové a až do deváté večerní ladíme především expozici a detaily. A samozřejmě tiskneme cedulky k rostlinám, což je nikdy nekončící činnost. Zpoždění se nevyhýbá ani Adamu Velebovi, a tak se s ním vidím až druhý den v pátek ráno.