JNN "Cefík": Jaroslava Dohnalová


Patrik Hudec: PROJEKT BYL V ROCE 2012 UKONČEN. Pokusné rostliny uhynuly. Více viz Zápisky.

Druhé pololetí 2012: I poslední cefík z JNN zašel. Nevím proč. Podmínky měly téměř stejné. Ten poslední mi přežíval v čisté rašelině, což mě hodně překvapilo, čekala bych, že na tom budou lépe ty, kde je směs rašeliny a písku. Tento poslední cefík byl neustále jako „na houpačce“. Narostly mu nějaké pastičky, pak mu zase zaschly, pak zase narostly a zase zaschly a tak pořád dokola. Nevypozorovala jsem žádný podnět, co by to mohl způsobovat.

Červen 2012: Je mi to líto, ale s mým JNN to vypadá bohužel neslavně :-( Moc mě to mrzí, vůbec nevím čím to. I když jsem měla málo času, kytičky jsem nezanedbávala. Rostlinky byly umístěné celou dobu vedle mého cefíka, kterému se daří dobře. Rostlinky přesto odcházely. Stále stejná písnička – vždy začaly černat nebo usychat listy, až zůstal nakonec jen holý kmínek, který byl živý. Obvykle začal i obrůstat, někdy ne. Je to pro mě prostě záhadou, když se cefíku hned vedle daří dobře. Dopadlo to tak, že mi momentálně zbyl pouze poslední cefík a ten je na tom špatně, zase mu slezly listy, kmínek zůstal. Teď obrůstá asi ze tří stran novou rostlinkou.

19.05.2011; foto J. Dohnalová

Květen 2011: Po konzultaci na fóru se ukázalo, že by příčinou mohlo být přehřívání rostlin nebo houbové plísně. Tudíž jsem odstranila víko z minipařeniště. Očekávala jsem, že rostlinám bude dělat problém nízká RVV, což se naštěstí neukázalo a bez zjevných změn vegetují dál. Na nejvíce poškozené rostlině 2C je vidět opětovný růst (zatím na 2 stoncích). Další 2 stonky zůstávají zelené a stále je tak šance, že opět porostou. Nejlépe prosperující rostlinou je stále 6A, která má proti ostatním značný náskok.

Duben 2011: Vypadá to, že jsem výsledky zakřikla. Rostlinkám začaly černat listy i pasti bez zjevného důvodu. V květináčích jsou vidět pouze chvostoskoci. Z preventivních důvodů jsem tedy použila mospilan. Následně jsem opatrně nůžtičkami odstranila černé listy, aby nezačala vznikat plíseň. Ukázalo se, že rostlině 2C zčernaly naprosto všechny listy (i pasti). Po jejich odstranění se ukázalo, že stonky zůstaly zelené, což by mohlo být i relativně dobré znamení. O něco lépe je na tom rostlina 3B, které také slezlo dost listů, ale některé jí přeci jen zůstaly.

Březen 2011: Je tu jaro, a tak doufám, že se kytičkám přibývající sluníčko bude líbit :-). Z minulého období 2. 6. 2010 až 26. 2. 2011 mi zbylo 7 rostlinek z původních 18, které nezvládly převážně aklimatizaci. Konkrétně přežily:

  • 1. květináč C
  • 2. květináč C
  • 3. květináč B, C
  • 4. květináč B, C
  • 5. květináč -
  • 6. květináč A

S přibývajícími slunečními paprsky začaly kytičky růst a tak mohu říci, že zimu přežilo všech 7 rostlinek, které mi zbyly po aklimatizaci. Což považuji za dobré znamení.

26.02.2011; foto J. Dohnalová

Únor 2011: Během celého období jsem 3× preventivně použila slabý postřik mospilanem (pouze na půdu). Důvodem bylo také neuvěřitelné množství chvostoskoků, které by sice škodit neměly, ale v tomto množství už to bylo na zamyšlení. Dále jsem 2× použila postřik ředěnou heřmánkovou tinkturou (1 : 100) proti plísním.

Nejlépe prosperujícími rostlinky:

  • 3. květináč, rostlinka B – U rostlinky se objevila v únoru 1 maličká odnož.
  • 4. květináč, rostlinka B – Od počátku je tato rostlinka větší trsík, který se dále pomalu rozrůstá.
  • 6. květináč, rostlinka A – Rostlinka je nejmohutnější ze všech (to ovšem může být způsobeno tím, že ostatní „áčkové“ rostlinky nepřežily). U této rostlinky se v lednu objevily 2 malé odnože, které již dobře prosperují.

Prosinec 2010: V listopadu přesazená rostlinka, kterou jsem přendala z rezervního květináče do substrátu č. 2 (viz listopadový zápisek), následovala „podle vzoru“ ostatní a od středu uhnila :-(.

07.11.2010; foto J. Dohnalová

Listopad 2010: Kvůli konkurenci jsem kolem rostlinek vytrhala mechy. V květináči, kde byly rezervní a absolutně nejslabší rostlinky, přežila z pěti jen jediná, což ovšem bylo způsobeno jejich ne zrovna vitálním stavem už na začátku. Tuto jedinou přeživší jsem jako náhradu umístila do květináče č. 2 (rašelina s křemičitým pískem 1 : 1) na místo rostlinky A. Tím je zásoba rezervních cefíků u konce.

Červenec 2010: Během prvních dvou měsíců nakonec odumřely následující rostliny:

  • Substrát č. 1: A, B (jen rašelina)
  • Substrát č. 2: A, B (rašelina s křemičitým pískem 1 : 1)
  • Substrát č. 3: A (rašelina s křemičitým pískem 1 : 2)
  • Substrát č. 4: A (rašelina s křemičitým pískem a perlitem 1 : 1 : 1)
  • Substrát č. 5: A, B, C (rašelina s perlitem 1 : 1)
  • Substrát č. 6: B, C (rašelina s perlitem 1 : 2)

Patrik Hudec: Za poznámku jistě stojí fakt, že prvotní úmrtnost cefíků byla úměrná jejich velikosti! Z největších rostlinek (série A) přežila pouze jedna jediná, a to ta ve směsi rašeliny s perlitem v poměru 1 : 2. Ze střední velikosti (série B) přežily dva jedinci – v rašelině s křemičitým pískem v poměru 1 : 2 a s křemičitým pískem a perlitem v poměru 1 : 1 : 1. Paradoxně jako nejvitálnější se ukázaly původně nejmenší rostlinky (série C). Zde naopak pouze ve dvou případech cefíci uhynuli, a to v obou směsích rašeliny jen s perlitem, tedy jak v poměru 1 : 1, tak 1 : 2.
Květináč se substrátem č. 5 už proto bude na další fotodokumentaci scházet. Ostatní ale zůstávají „ve hře“.

Červen 2010: Na počátku období měly kytičky problém s aklimatizací, kterou jsem se pokoušela řešit na fóru Darwiniany. Některé rostliny začaly černat. Příčinu však netuším – zacházela jsem s nimi opatrně a RVV mají vysokou. Během měsíce odešla řada kytiček, ačkoliv jsem se tomu snažila zabránit postřikem zředěné heřmánkové tinktury a také postřikem proti škůdcům (Mospilan). Bohužel postřiky nepomohly, protože kytičky uhnívaly rovnou od středu, ovšem bez zjevného důvodu.


25.05.2010; foto J. Dohnalová

Mlaďoučké cefíky jsem obdržela prostřednictvím pošty dne 25. 5. 2010 a samozřejmě jsem je ve stejný den zasadila. S rostlinkami jsem zacházela opatrně. Samy se poslušně „rozpadaly“ na jednotlivé rostliny, takže jsem nemusela vynaložit žádné násilí na jejich rozdělení.

  1. jen rašelina
  2. rašelina s křemičitým pískem 1 : 1
  3. rašelina s křemičitým pískem 1 : 2
  4. rašelina s křemičitým pískem a perlitem 1 : 1 : 1
  5. rašelina s perlitem 1 : 1
  6. rašelina s perlitem 1 : 2
  • rašelina: Agro CS, velikost balení 10 litrů
  • křemičitý písek: Akva písky, zrnitost do 3 mm, velikost balení 3 kg
  • perlit: Agro CS, velikost balení 3 litry
  • drenáž (asi 2 cm): keramzit Agro CS, zrnitost 4–8 mm, velikost balení 1 litr
  • květináče: hranaté o straně 9 × 9 cm a výšce 8,5 cm
  • zálivka: dešťová voda (případně destilovaná); výška zálivky 0,5–1 cm
25.05.2010; foto J. Dohnalová

Do 6 květníků jsem na dno nasypala asi 2cm drenážní vrstvu keramzitu a následně příslušnou směs substrátu od 1 do 6. Kvůli prevenci před smutnicemi jsem je prolila namíchaným insekticidem Mospilanem. Dále následovalo osázení. Do každého květníku jsem umístila 3 jedince, přičemž jsem se snažila, aby byla srovnatelná jejich vitálnost. Ve všech květnících je 1 nejsilnější rostlinka (označení A), 1 průměrná (označení B) a 1 slabá (označení C), viz návodná mapka. Rozmístění rostlinek a orientace všech květníků koresponduje s návodnou mapkou.

mapka

25.05.2010; foto J. Dohnalová

Cefíci jsou v pařníčku na okně s orientací na jih až jihovýchod s přímým osvitem po dobu asi 3 hodin. Jinak bez přímého slunce. RVV je vysoká, jak je vidět ze zarosení skleníku.