Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


kalendar

Kalendář akcí a událostí

Tento kalendář akcí si můžete přidat do svého Google kalendáře jednoduše tak, že do políčka „Přidat kalendář přítele“ napíšete darwiniana.cz_jikuskivc0en7qqf0tptf151q8@group.calendar.google.com. Žádná událost vám už neuteče.

Kosiště – Letní kosení a odvážení biomasy

Fotografie a videa z této vydařené akce si můžete prohlédnout na stránkách Rosti Kracíka.

2014-02-16 17:34 · Jakub Štěpán

Kosiště – Vypořádání se s nálety

V sobotu 22.2. se uskuteční další úpravy na Kosišti. Čeká nás posekání náletů a případného rákosu a jejich následné odtahání na jednu hromadu. Práce nebude málo, proto každý, kdo má volný víkend a chtěl by ho strávit nějak užitečně, je vítán. Podrobnější informace těsně před akcí. Dotazy a přihlašování viz. vlákno na fóru

A jak to dopadlo?

Přibližně v půl deváté ráno jsme se sešli na Kosišti ve složení:

 • nosič Jakub Štěpán
 • nosič Slávek Macháček
 • nosič Jirka Vaněk
 • nosič Honza Bronec
 • nosička Jana Rubešová
 • prezident a nosič Patrik Hudec
 • motorizovaný kosič Rosťa Kracík
 • motorizovaný kosič Michal Rubeš

Úkol byl jasný. Vyčistit Kosiště od náletových dřevin (hlavně borovičky a břízy), které se tam za dobu naší nepřítomnosti rozrostly tak, až nás to překvapilo. Rosťa s Michalem se chopili křoviňáků a ostatní odnášeli pokosené stromky i stromy na hromadu v příjezdové části lokality. Ze začátku bylo chladno, na lokalitě byly zamrzlé louže. S blížícím se polednem se ale krásně oteplilo a můžeme říct, že lepší počasí být nemohlo! S prací jsme skončili někdy okolo jedné hodiny odpolední. Většina z nás ještě využila nabídky nedalekého pohostinského zařízení, čímž byla letošní první akce na Kosišti úspěšně zakončena.

Na závěr ještě pár fotografií od Slávka Macháčka (více pak zde).

Nálety těsně před zničením.

Při práci.

Hromada nanošené biomasy.

Lokalita před a po našem zásahu. Rozdíl je jednoznačný.

Kompletní sestava pracovníků.

Protože je teplo, některé tučnice už otevírají hibernakula.

No a nakonec jedna fotka od Rosti. Pan prezident šel všem příkladem!

Pan prezident příkladem.

2014-02-16 09:58 · Jakub Štěpán

Setkání pěstitelů

V pondělí 1.10.2012 se opět od 18 hodin sejdeme v restauraci U Chlupatýho ducha.

2017-03-10 21:29

Výstava masožravek 2011 – Darwiniana

Již osmé pokračování tradiční výstavy především pěstitelských výdobytků členů společnosti Darwiniana. Tentokráte vás uvítáme v termínu na přelomu jara a léta.

Výstavu pořádá Darwiniana od 17. 6. do 26. 6. 2011 ve spolupráci s Botanickou zahradou Přírodovědecké fakulty UK v Praze. Koná se v horním skleníku BZ PřF UK, Na Slupi 16, Praha 2, otevřena bude každý den od 9:00 do 18:00, vstupné zůstává dospělí 30 Kč, studenti a důchodci 15 Kč, členové Darwiniany, ZTP s doprovodem a děti do 6 let zdarma. Na výstavě budou k zakoupení rostliny, trička, literatura a další. Všichni jste zváni!

Letos přislíbil účast i Andreas Wistuba se svou rozsáhlou nabídkou, takže bude na co se těšit.

Pokud byste chtěli pomoci s instalací a průběhem výstavy nebo zapůjčit rostliny do expozice nebo měli jakýkoliv dotaz, pište na e-mail: katka.kralova90@gmail.com.

K dispozici je přehledná mapa Jak se dostat ke skleníku.

První sobotu, tedy 18.6., se koná Valná hromada společnosti a volby Správní rady.

Pro případné dotazy máte k dispozici příslušné vlákno o výstavě na fóru.

2017-03-10 21:29

Kosiště - Českolipské koukání (aktualizováno 23.5.)

tučnice česká Tahle víkendová akce bude trochu jiná než ostatní. Tentokrát nebudeme pracovat, ale prohlédneme si tučnici českou v květu a zajedeme se podívat na různé rosnatky a bublinatky v okolí. Když se zadaří, uvidíte i Utricularia bremii. K vidění budou i nějaké ty JBK, s tím se však musíte vyrovnat, to už tak v přírodě bývá.

Původně bylo naplánováno, že budeme moci přespat ze soboty na neděli, případně i z pátka na sobotu v rybářské chatě. Bohužel, objektivní problémy subjektivního charakteru jsou příčinou toho, že chatu nebudeme moci použít. Pak jsme uvažovali o přespání na chatě v Otvovicích a nedělní návštěvu Otvovické skály. Tak to taky nevyšlo, takže se jedná „jen“ o výlet na Kosiště a jeho okolí.

Takže se sejdeme v 9:30 na Kosišti. Kdo nezná cestu, dejte mi vědět.

Kdo všechno pojede?

 • Michal Rubeš
 • Jana Rubešová
 • Tonda Rubeš
 • Lucka Rubešová
 • Jarda Neubauer
 • Pepa Malínský
 • Jakub Štěpán
 • Lukáš Němeček
 • Jirka Vaněk
 • David Novák

Ohlášení odpadlíci, co nepojedou:

 • Patrik Hudec
 • Adam Veleba
 • Zbyněk Elingr

Jídlo a pití

Jídlo s sebou, nebudeme se zdržovat v restauracích.

A jak to dopadlo?

Moc pěkný výlet. Déšť se nám, až na pár kapek, vyhnul. Kosiště nádherné, díky managementu neskutečně prokouklo. Zachytili jsme první květy tučnic.

Dále jsme navštívili lokalitu pod Konvalikovým vrchem. Tam jsme bohužel nenašli jedinou tučnici. Tohle je konec jedné původní lokality tučnice české.

Na Baronském rybníku to nebylo o moc lepší, tučnic jsme tam našli asi tak čtvrtinu v porovnání se stavem před dvěma roky. Chtělo by to management, ale na tohle už nemáme sílu.

Nesnažte se tam něco na vlastní pěst zachraňovat! Můžete udělat více škody než užitku. Je třeba brát v úvahu souvislosti jako další vzácné rostliny na těchto lokalitách, čistotu genofondu a podobně. Pokud vás svrbí ruce, kontaktujte Darwinianu, nebo AOPK.

Nakonec jsme se přemístili k Jardovi na zahrádku a obdivovali jeho výpěstky.

Více se dozvíte v časopise Trifid

2017-03-10 21:29
kalendar.txt · Poslední úprava: 2017-08-20 14:24 (upraveno mimo DokuWiki)