Darwiniana

Seznam diskusních fór - Masožravky venku a v přírodě : 
Jdi na stránku: Předchozí123456Následující
Aktuální stránka: 2 z 6
Re: Hledaji se sary
Autor: Mirek Srba (IP zapsáno)
Datum: 01.04.2005 12:31

Jasně. Taky jsem to zatím neřešil. Jediné co v takovém případě lze udělat - upozornit je na to - pro případ, že o tom sami neví. Další režije je samozřejmě na nich.

Re: Hledaji se sary
Autor: Zdeněk Žáček čestný prezident společnosti (IP zapsáno)
Datum: 01.04.2005 12:54

Srovnání s králíky a bolševníkem jsou záměrně okaté příklady a nelze je brát doslovně. Dokládají, že introdukce lidským přičiněním nebývá z nejšťasnějších.

Re: Hledaji se sary
Autor: Jitka Jiříková (IP zapsáno)
Datum: 01.04.2005 13:31

Tak tohle jsem vážně nechtěla.Příště se radši budu držet zpátky, moc se omlouvám. Morlor i M. Srba mě zcela pochopili. Králíci a bolševník byly ty nejznámější a nejokatější příklady toho,kam až to může všechno dojít,když se do toho vloží člověk. Mohu uvést méně známé příklady zvířátek i kytiček, ale u nich by třeba nikdo nevěděl jak vypadají natož v čem je "problém" s jejich zavlečením. Tak už se povznesme nad králíky (mám jich doma plnou králíkárnu) i nad sáry (ty pro změnu okupují balkon a tam taky zůstanou). Přeji všem hezký slunečný den a kdo má ty "zlé" sáry doma na zahradě v rašeliništi nebo o nich ví někde venku, tak to ,prosím, sdělte tomu studentovi,ať má chudák na čem páchat diplomku či k čemu to vůbec potřebuje......

Re: Hledaji se sary
Autor: Zdeněk Žáček čestný prezident společnosti (IP zapsáno)
Datum: 01.04.2005 15:07

Jitka to shrnula dokonale,není co dodat.

Re: Hledaji se sary
Autor: Jaroslav Liška (IP zapsáno)
Datum: 06.04.2005 07:42

Mám brát Mirku tvoje vyjádření o výskytu špirlice na Tříjezerní slati jako vtip nebo skutečnost!

Re: Hledaji se sary
Autor: Mirek Srba (IP zapsáno)
Datum: 06.04.2005 09:12

Je to skutečnost. Rakouskému kolegovi jsem tuto informaci už dávno předal osobně. Za svoji neschopnost považuji, že jsem dodnes nenapsal informativní dopis na správu NP, přestože o této populací vím už asi rok a půl. Osobně jsem je sice neviděl, ale info od RNDr. Pichla, který navíc disponuje fotografiemi mi stačí.

Re: Hledaji se sary
Autor: Petr Filek (IP zapsáno)
Datum: 06.04.2005 10:22

Tak aje to venku!Co teď třeba udělat spanilou jízdu na Tříjezerní slať a tam se utkat v litém boji příznivci a odpůrci vzsazování!!Rozhodčí bude ředitel NP,a boj bude pokračovat do posledního žijícího člena Darwiniana .Ten pak slavnostně buď vytrhá,nabo zasadí další "Sáry",ktaré by mněl věnovat pan M.Srba,jakož to místopřeceda Darwiniana a uznávaný odborník.
Mimochodem tam letos plánuji výlet a tuto lokalitu považuji za mimořádně špatně zvolenou na pokusy!Tak že asi nastoupím za "Odpůrce",jenže jsem neduživý a tak asi moc nepomůžu.Skusím tak alespoň nafotit reportáž.
Filda

Re: Hledaji se sary
Autor: Michal Rubeš správce webu (IP zapsáno)
Datum: 06.04.2005 10:26

To je slovo do pranice! grinning smiley



http://www.termiter.cz/dokuwiki/_media//logo.png
Michal

Re: Hledaji se sary
Autor: Rosťa Kracík (IP zapsáno)
Datum: 06.04.2005 10:40

No, výlet by to byl určitě pěknej...hot smiley

Re: Hledaji se sary
Autor: Mirek Srba (IP zapsáno)
Datum: 06.04.2005 13:44

Jasně, taky bych do toho šel. Můžeme tedy nějakou SJD na Šumavu dohodnout.

Re: Hledaji se sary
Autor: Petr Filek (IP zapsáno)
Datum: 06.04.2005 15:59

Nyní mně ještě napadlo,jak je na tom legislativa,kdybych byl přistižen v NP Šumava jak rvu "Sáry" s vysvětlením že sem stejně nepatří.
Filda

Re: Hledaji se sary
Autor: Michal Rubeš správce webu (IP zapsáno)
Datum: 06.04.2005 16:35

Podle mého názoru není na návštěvníkovi aby posuzoval zda se má něco vytrhnout nebo ne. Prostě tě zatknou! cool smiley



http://www.termiter.cz/dokuwiki/_media//logo.png
Michal

Re: Hledaji se sary
Autor: J.Neubauer (IP zapsáno)
Datum: 06.04.2005 17:34

Mohl jsem navštívit lokality sár ve Svýcarsku a viděl jsem že zde vedle sebe aniž by si vzájemně škodily rostly D.obovata,P.vulgaris a spousta jiných vzácných a konkurenčně slabých rostlin.Sáry zde nebyly invazivní a tvořily pěkný doplněk.Asi jsem hloupej ale mně se to moc líbilo.Skoda že u nás nic takového není.Nemusel bych Sáry všude,ale jedno nebo dvě místa by se snad našla.A pokud to někdo nesnese tak se těmto místům může vyhnout.

Re: Hledaji se sary
Autor: Mirek Srba (IP zapsáno)
Datum: 06.04.2005 18:47

Ad JN bez komentáře.

Pro Fildu - přesnou formulaci po ruce nemám, ale je to napsáno nějak tak, že v maloplošných chráněných územích (což rezervace je) jsou předmětem všechny organismy a je zakázáno s nimi jakkoliv manipulovat. To znamená, že když si v rezervaci utrhneš čtyřlístek vystavuješ se postihu.

Výskyt S. p. purpurea v PR / NPR v I. zóně NP je pro mě maximálně deprimující, ale... Může jít zrovna o nějaký kontrolovaný experiment pracovníků parku, proto by v tomto pípadě nebylo správné nějak zasahovat. Jediná správná cesta je oslovit je pro případ, že o výskytu nevědí. Další management už je na správě parku.

Re: Hledaji se sary
Autor: Jitka Jiříková (IP zapsáno)
Datum: 07.04.2005 08:05

No už jsem se nechtěla k této diskuzi vracet, ale ty sáry v 1.zońě NP jsou pro mě fakt šok. Jestli se jedná o pokus pracovníků NP, tak "blbější lokalitu" si fakt nemohli vybrat. Klidně by stačila nějaká pidibažinka vedle některé jejich boudy, případně si malinkou bažinku vyrobit hned u "baráku" a ne to bezohledně mrsknout do chráněného ekosystému....ne,ne...nevěřím, že je to pokus pracovníků NP. Spousta z nich jsou přeci ekologové a odborníci....Na stranu druhou bez jejich vědomí by se nemělo nic ničit a likvidovat.Kolik tam toho vůbec je? Třeba je to jen "pár kytek" a po domluvě se správou parku by se daly jednoduše vyndat ,nahrnkovat a poslat o dům dál. Myslím tím, že by si je třeba správa parku mohla prodat a aspoň by si přivydělali, kytky by byly pryč a přesto by nebyly zničené a všichni by byli spokojení až na toho prvoka, který to tam bez jakéhokoliv uvažování vysadil.



Upraveno 1 krát. Naposledy upravil Jitka (17.06.2005 14:45)

Re: Hledaji se sary
Autor: František Malý (IP zapsáno)
Datum: 07.04.2005 08:18

Všechno je věc subjektivního náhledu a názoru!
Silně pochybuju, že by to byla aktivita někoho ze správy parku!Správa parku by měla především bojovat s kůrovcem a ne se sárama, které v první nebo v druhé zóně 100% nemají co dělat (jsou nepůvodní - paradox - asi před 200 lety byla na Šumavě obrovská kalamita a celá Šumava byla zalesněna smrkem z celé republiky ze všech lesních vegetačních stupňů od nížin až po smrk z vrcholových partií - jsem zvědav jak rychle a čím zalesní Vysoké Tatry - tolik vysokohorského smrku nikde neseženou-bohužel).
Nad otázkou původnosti a nepůvodnosti jsem za poslední roky strávil několik dní, debatami několik hodin a vždy je to věc názoru.
Svět je pod obrovským vlivem člověka, který ovlivňuje vše a všechno. Svět má určitý vývoj, nové populace vznikají a jiné zanikají a to buď pod vlivem činnosti člověka nebo bez něho. Jen jsem ještě nevyřešil, který rok chtějí ochránci přírody zakonzervovat (nikoho se nechci dotknout, přírodu mám nesmírně rád a pohybuji se vní od 6 let, ale ochráncem přírody bych nechtěl být na základě zkušenosti s tzv. ochránci přírody) je to rok 1352 nebo 1645, 1815, 1853, který rok je ten správný co se má v nezměněné podobě zachovat a pro příští generace uchovat.
Pár příkladů na zamyšlení: 1. Návrh vyklučit kleč z nejvyšších partií Jeseníků, protože je tam nepůvodní (paradox jiní ochránci přírody ji tam vysadili) a budou se tam pást krávy, ovce tak jak se to dělalo dřív. Až mimořádně silné srážky odnesou všechnu půdu a budou tam holé skály a dole povodně (vsakovací schopnost takového území je na 0) kdo bude zodpovědný? 2. Zlikvidovat Kamzíka v Jeseníkách, je nepůvodní (populace přivezena z alp) kamzík se zde několik desetiletí rozmnožuje, populce je zde zdravější než v alpách, počty klesly na nějakých 145 kusů (dříve škody dělali-počty kolem 300ks), ale prý zrovna teď poškozují květenu pod Pradědem, jejíž výskyt je pochybný.
3. ochránci zvířat vypustili norky americké z farem na jižní moravě a ty se nekontrolovaně množí a šíří po republice.
4. Problematiku původnosti lesních dřevin nechám radši stranou.
Ad absurdum : Vyženeme z naší republiky vietnamce, číňany, černochy, američany jsou tady nepůvodní, akorát mám strach, abych nešel taky a moji niku neobsadil nějaký pravý původní kelt, který se kdysi odstěhoval! Kuchařce na obědě řeknu ať mě dá prázdný talíř, protože brambory s krůtím řízkem jsou nepůvodní (z rizota chci na talíř pouze mrkev,nepůvodní plodiny nejím(je vlastně mrkev původní?)).
Zpět k sárám: někde v Beskydech je také prosperující populace (rostou) s. purpurea.
Dle mého skromného názoru nevidím důvod proč bych si ve svém českém lese na vlhkém stanovišti nevysadil sáry? I když je radši budu mít na zahradě, aby mě je někdo nevytrhal .... Ale skřípeto. Na druhé straně - Kdo bydlí v paneláku, má les nemá zahradu, parapet 15x80 cm s tchýní za zády a jejím jazykem na parapetu .........
Vše je věc názoru! Kdybych chtěl, popsal bych další případy, ale mám strach, že budu vyloučen Z Darwiniany, mé přihlašovací jméno a heslo nebude fungovat, kytky mě pochcípají a mě sežere plíseň šedá!

Tímto příspěvkem jsem nechtěl nikoho urazit, naštvat ...... je to pouze MůJ NÁZOR!

MR ZDAR!

Fanda

Re: Hledaji se sary
Autor: Jakub Fišer (IP zapsáno)
Datum: 07.04.2005 08:26

Pěkně napsáno.Nějak tak to taky cítim.

Smrtihlav - moderátor
Než položíte dotaz zkuste použít nástroj HLEDAT.Ulehčíte práci nám a najdete daleko víc informací.
icq :199871213
email:jakubfiser@seznam.cz
[www.testament.unas.cz]

Re: Hledaji se sary
Autor: Miloš Šula (IP zapsáno)
Datum: 07.04.2005 08:52

Zajímavej názor k zamyšlení. Fakt je, že svět byl vždy malá míchanice druhů. Dříve se o to starali živočichové v malém a teď člověk ve velkém. Myslím, že s minulostí si to nelze spojovat, byli zde zdomácněny člověkem spousty druhů rostlin a zvířat mnohé se přemnožili a stali se invazivní ( někteří si možná ani nedovedou představit kolik asijských/evropských rostlin se během posledních sta let dostalo do Ameriky a zdomácněly tam, samozřejmě na úkor původní květeny ), mnohé "integraci" s našim prostředím nepřežili, další rostliny lze držet "na uzdě" a větší nebezpečí od nich nehrozí. A právě NP by měl být "chrámem" rostlin, které jsou postupně vytlačovány. Proč tam nevysadí tučnice, rosnatky, či jiné chráněné vlhkomilné rostliny ? Každé změnšení lokality je pro rostliny z genetického hlediska negativní a dochází k častějším mutacím. Proč tuhle rostlinnou revoluci ještě urychlovat a to ještě zrovna v těch "nejposvátnějších" místech ?

Re: Hledaji se sary
Autor: Petr Filek (IP zapsáno)
Datum: 07.04.2005 12:03

No vida,místa výskytu se množí!!Tak alespoň v něčem doháníme Švýcary.Nyvysazujte zas tak rychle,já nestihnu objezdit všechny lokality!!!Možnosti a finance mám velmi omezené!!
Patřím sice k odpůrcům vysazování nepůvodní květeny,ale napadla mně taková myšlenka:Když se rostliny rozšiřuji přirozenou cestou(vítr,voda a nebo ptáci či jiná zvířata)je to v pořádku a k přírodě to patří.Když to dělá člověk,je to špatné.Tedy mi z toho vychází,že nepatříme do přírody a jsme z vesmíru a nebo jsme ti nejblbější z přírody a nepatříme na vrchol pyramidy ale naopak.Co na to ten pán,po kterém se jmenujem?
Jinak bych rád na lokality s výskytem S.rád vyrazil a nebudu je ničit.Jde mi o fotoreportáž.Je li nějaký další nadšenec,klidně se můžem domluvit.
Filda

Re: Hledaji se sary
Autor: Miloš Šula (IP zapsáno)
Datum: 07.04.2005 12:31

Fildo človek je sice součást přírody, ale narozdíl od ostatních to dělá úmyslně a mnoohem rychleji a ve větším rozsahu. Je to jako omlouvat svržení bomby na Hirošimu s tím, že by ty baráky stejně jednou spadly a lidi jednou stejně umřeli....

Re: Hledaji se sary
Autor: Michal Rubeš správce webu (IP zapsáno)
Datum: 07.04.2005 12:47

Podle mého názoru člověk do přírody v jistém slova smyslu nepatří. Přeci jen má jiný "level" než zbytek organizmů na téhle planetě. Proto by se měla rozlišovat příroda člověkem nedotknutá a pak ta dotknutá. Do té první kategorie patří (by měla patřit) CHKO, NP a tak podobně. Nedotýkejme se jí tam. Pokud však cizí a invazní organizmus vysadíme vedle takové oblasti, jistě se jí později dotkne. Pokud je neivazivní, snad se jí nedotkne. Mnoho plevelu však uteklo i z oplocených zahrádek.
Jak jsem psal, na přírodě je nádherná její rozmanitost. Pokud však všechno bude růst a žít všude, tak toho v první řadě 50% vychcípá a v druhé řadě bude příroda jaksi fádní.
Na špirlice v přírodě se jeďte podívat do ameriky, bude to jistě zajímavý výlet.
Teď mne napadl takový příměr: Zkuste na Staromáku postavit pagodu. Taková pagoda může být velmi zajímavá a asi nebude nikomu přímo škodit, ale jaksi se tam nehodí...



http://www.termiter.cz/dokuwiki/_media//logo.png
Michal

Re: Hledaji se sary
Autor: Jitka Jiříková (IP zapsáno)
Datum: 07.04.2005 14:05

Souhlasím s p. Rubešem. Ono totiž už jen posoudit co je invazní a neinvazní rostlina je těžké. Pár lidí se do mě obulo kvůli tomu bolševníku.Ano ten je velmi invazní,protože je mu srdečně jedno jestli roste u někoho na dvorečku vedle hnoje nebo v pangejtu u pole,na kraji lesa, na louce ,ve městě na skládce,kdekoliv. Sáry se "nerozlézají" mimo vodu tedy mokřady ,proto se mohou jevit neinvazně, ale nakolik jsou neinvazní jen v rámci toho mokřadu? Toť otázka....můžou pomalu , ale jistě obsadit celý mokřad a tam zůstanou, na "sucho" nepůjdou, ale ty mokřadní kytí taky nemají kam jít a jestli nedokážou sáru uzurpovat, potlačit či jinak omezit, zákonitě během několika let až desítek let podle velikosti bažinky a tím pádem doby ,kdy nastane "přetlačování o zbývající místo" končí.... Nezařve samozřejmě celé společenstvo, ale jen několik konkrétních druhů, které mají schodné nároky se sárou a tudíž jí konkurují.Ona tu nemá žádného přirozeného nepřítele (kromě některých členů Darwiniány grinning smiley) a tak se bude rozrůstat rychleji než konkurenční české rostliny, které musí žít v určitých vztazích s ostatními druhy rostlin a zvířat, takže ty se zpětně ovlivňují tak ,aby u žádného druhu nedošlo k přemnožení ,aby jejich populace byla pro prostředí únosná.Vyhynutím těch některých druhů se naruší ta jemná "symbióza" vztahů mezi jednotlivými druhy,rozpadne se rovnováha a ekosystém jde do "háje " a musí se znova vývojem snažit najít tu správnou rovnováhu jinak se to začne bortit jak domeček z karet. Příklad na zvířátkách, protože teď na honem mě rostliny nenapadly. Komáři- hnusný odporný hmyz, který kdyby vychcípal by mi vůbec nechyběl- to si říkám já pán spíše paní tvorstva.Ale ouha- ty komáry chytají hmyzožravý ptáci a masožravky, hmyzožravé ptáky dravci, dravce možná větší dravci,říká se tomu potravní řetězec. Je to návaznost a závislost jednoho druhu na druhém a to funguje i mezi rostlinami a živočichy- vyroste tráva tu sežere kráva, tu sežere člověk, člověka už bohužel nic. Nebudeli tráva, nebude kráva a člověk ten mizera si najde něco jiného,protože sežere všechno na co přijde.Jiné zvíře má třeba tu smůlu, že je úzký specialista a tudíž vymře- vymře třeba proto, že díky konkurenční zavlečené rostlině vymizí ta, která je jeho potravou.Podobné je to mezi rostlinami, jen se nejedná o potravní závislost. A to je důvod, proč jsem proti vysazovaní nových druhů člověkem. Je taky rozdíl co zavleče vítr a zvířata, protože to nebývají taková kvanta rostlin jako výsadba člověkem a ne z takové dálky - myslím přes celý oceán jako u sár. Přes oceán se většinou dostanou druhy jen díky člověku a není to vždy šťastné pro místní faunu a flóru. Tak doufám, že jsem nikoho nenadzvihla a nenamíchla ,ale že jsem trochu ukázala pohled z opačné strany. Sáry mám vskutku ráda, počet těch "potvor" u mě doma stoupá závratnou rychlostí a možná nakonec budu muset být já,kdo jim vyklidí pole, ale nerada bych,kdyby kvůli něčímu krásnému pohledu na neobvyklou rostlinu vyhynula nějaká ta naše "obyčejná".

Re: Hledaji se sary
Autor: Petr Filek (IP zapsáno)
Datum: 07.04.2005 14:30

Tak tohle je konečně diskuse podle mého gusta!!Co takhle udělat anketu(na jiných stránkách jí vídávám),aby jsme viděli a věděli jak se členové a veřejnost k této otázce staví.(asi pro Termitera).
Filda

Re: Hledaji se sary
Autor: Michal Rubeš správce webu (IP zapsáno)
Datum: 07.04.2005 15:23

Zamyslím se nad tím. confused smiley



http://www.termiter.cz/dokuwiki/_media//logo.png
Michal

Re: Hledaji se sary
Autor: Michal Rubeš správce webu (IP zapsáno)
Datum: 07.04.2005 17:38

Tedy jsem se zamyslel a funkci hlasování implementoval.

Na vás je teď najít vhodnou otázku a k ní několik možných rozumných odpovědí. Já pak vyhlásím hlasovačku. Tak se snažte! tongue sticking out smiley



http://www.termiter.cz/dokuwiki/_media//logo.png
Michal

Re: Hledaji se sary
Autor: Jitka Jiříková (IP zapsáno)
Datum: 08.04.2005 08:41

Mám návrh na dotaz anketky.
Souhlasíte s volnou výsadbou cizích druhů do naší přírody?

a) ano
b) ne
c) je mi to jedno

Re: Hledaji se sary
Autor: Rosťa Kracík (IP zapsáno)
Datum: 08.04.2005 08:47

Také s tímto návrhem souhlasím, šup s ním na web...thumbs up

Re: Hledaji se sary
Autor: Michal Rubeš správce webu (IP zapsáno)
Datum: 08.04.2005 09:42

Tak to tam máte: [forum.darwiniana.cz]



http://www.termiter.cz/dokuwiki/_media//logo.png
Michal



Upraveno 1 krát. Naposledy upravil Termiter (08.04.2005 15:56)

Re: Hledaji se sary
Autor: Jitka Jiříková (IP zapsáno)
Datum: 08.04.2005 09:46

To byla rychlost thumbs up! Moc díky!

Re: Hledaji se sary
Autor: Petr Dvořák (IP zapsáno)
Datum: 08.04.2005 09:54

Tahle otázka je formulovaná tak, že na ní snad nikdo nemůže odpovědět ANO. Myslím, že by bylo vhodnější, omezit to aspoň na masožravky a né se ptát obecně na cizí druhy. Případně mě napadá další otázka: "Souhlasíte s 'očišťováním' naší přírody od nepůvodních druhů masožravek?". Tam už bych hlasoval jinak spinning smiley sticking its tongue out

Jdi na stránku: Předchozí123456Následující
Aktuální stránka: 2 z 6


Toto fórum je dočasně otevřeno pouze ke čtení. Prosím, zajděte sem zase později.

This forum powered by Phorum.
rss