Darwiniana

Seznam diskusních fór - ČKD : 
Jak pěstovat mucholapku (Dionaea muscipula)?
Autor: Borek Straka (IP zapsáno)
Datum: 24.09.2006 15:23

Mucholapku můžete pěstovat podobně jako jiné pokojové rostliny, není příliš náročná. Přesto byste meli dodržet několik základních požadavků. Mucholapky milují hodně světla, umístěte je volně na nejslunnější okno vašeho bytu a nebo ještě lépe na balkón. Tam můžou být od jara až do podzimu. Nemusíte se dokonce bát, že by vám s příchodem prvních mrazíků zmrzly. Je zbytečné je zavírat do akvárií nebo skleněných koulí, budou vám vděčnější za čerstvý vzduch. Mucholapky netřeba rosit.

Od jara do podzimu je nechte stát v misce s vodou. Na zimu pak zálivku omezte, aby substrát úplně nevyschl, ale aby rostlina nestála v bahně. V zimě je také pro úspěšné pěstování potřeba snížit teplotu na ideálních 5 - 15 stupňů. Nevadí ani pokles teploty pod bod mrazu, některé zdravé a otužilé mucholapky dokáží přežít i naši zimu venku. Pokud nemáte chladnější chodbu nebo zasklený balkón, dejte rostlinu alespoň blízko okna, kde je teplota nižší než ve zbytku pokoje. Nevhodné by ale bylo umístění nad topení.

Mucholapka potřebuje i v zimě hodně světla, které ji musíte zajistit. Nemáte-li světlé a chladné okno, můžete jí v zimě přisvětlovat zářivkou (kolem 12 hodin denně). Na nedostatek světla a příliš vysoké teploty by přes zimu mohla i zajít. Mucholapka tvoří v zimě jiný typ listů s širšími řapíky, pasti naproti tomu nejsou moc funkční a rostliny v tomto období není vhodné přikrmovat. Zčernalé listy odstraňujte, aby se snížila možnost napadení houbami a plísněmi. Občas překontrolujte, zda rostliny nemají zkoucené listy, což by mohl být příznak mšic nebo jiných škůdců. Raději je v takovém případě postříkejte slabým roztokem některého méně drastického insekticidu. V zimě rostliny nerostou tak rychle a škůdci jim můžou o to více ublížit.

Neměli byste rostlině často dráždit pasti a zkoušet si sklapování. Každý list má omezený počet sklapnutí, než přestane plnit svou funkci a rostlina se tím vysiluje. Mucholapky ochotně kvetou, ale květ není příliš atraktivní. Kvetení rostlinu značně vysiluje a pokud máte jen jednu, je lepší poupě odstřihnout, abyste o rostlinu nepřišli. Semínka byste stejně nezísklali, na to jsou potřeba dvě nepříbuzné rostliny. Mucholapky se rozmnožují nejčasteji odnožováním. Po čase můžete oddělek osamostatnit a rozsadit zvlášt.

Diskutovat můžete ve fóru Mucholapka - jak na ni?. Přečtěte si také odpovědi na otázky Jaký substrát použít pro masožravky? a Jakou vodou mám masožravky zalévat?

Borek - ICQ - web
http://bo-net.cz/!/byebyefly.gif



Upraveno 6 krát. Naposledy upravil Borek Straka (16.11.2006 00:56)



Toto fórum je dočasně otevřeno pouze ke čtení. Prosím, zajděte sem zase později.

This forum powered by Phorum.
rss