Jednoduchý automatický mlhovač do vitríny

datum:
2021-05-21
autor:
Michal Rubeš

U vitrín se setkáváme se dvěma protichůdnými požadavky. Potřebujeme kytkám zajistit vyšší vzdušnou vlhkost, a zároveň přístup a koloběh čerstvého vzduchu. Zcela zavřená vitrína sice udržuje vyšší vlhkost vzduchu, ale často přicházejí plísně a choroby. Ve větrané vitríně je zas menší vzdušná vlhkost. Proto se vyplatí do vitríny nainstalovat zvlhčovač vzduchu.

Vhodné pro běžnou domácí vitrínu jsou ultrazvukové mlhovače, které vyvíjejí mlhu malých vodních kapiček, kterou pak foukají do vitríny hadicí. Můžete zakoupit přímo nějaký terarijní mlhovač, tam se ceny pohybují asi od 1300 Kč výš. Další možnost je zakoupit mlhovač do pokoje, který funguje úplně stejně, ale ceny začínají na 600 Kč.

Při nákupu se řiďte hlavně rozměry, aby se vám mlhovač vešel na vhodné místo a samozřejmě objemem nádržky. Doporučuji postavit přímo na vitrínu co nejblíže otvoru, kterým budete mlhu do vitríny vhánět. U terarijního mlhovače obvykle najdete i dostatečně dlouhou vroubkatou hadici, takže můžete mlhovač postavit například za vitrínu. Pamatujte ale vždy na to, že budete muset pravidelně dolévat vodu, tedy vyndávat nádržku. Já používám mlhovače s objemem necelé tři litry a voda v nich mi vydrží asi týden.

U pokojového mlhovače hadici nemáte, takže při výběru hledejte takový, do kterého nějaká hadice půjde zastrčit bez nějakých složitých úprav. Jako hadici doporučuji vrapový sifon ke dřezu. Do mého mlhovače zapadnul naprosto přesně, ale není problém ho jakkoliv uříznout, nebo upravit. Nevýhoda je, že vám vystačí tak akorát, pokud mlhovač stojí přímo na vitríně u otvoru.

Vodu používejte zásadně destilovanou, nebo demineralizovanou, například z domácí reverzní osmózy. Jestli ji ještě nemáte, tak tohle je dobrá příležitost se nad tím zamyslet a za 1500 Kč si ji pořídit. Vaše kytky, nejen masožravky, vám budou vděčné. Ultrazvuková membrána mlhovače se nezanese vodním kamenem a vydrží vám fungovat velmi dlouho.

Takže teď máte mlhovač zapojený do vitríny, tou se vám prohání mlha. Jenže vy potřebujete nějak regulovat kdy ho zapnout a kdy vypnout. Někteří to dělají tak, že mlhovač zapojí do zásuvky s časovačem na kterým nastaví kdy se má mlhovač zapnout a kdy vypnout. Já pro vás mám chytřejší řešení. Použijte spínač řízený čidlem vlhkosti.

Já jsem zvolil spínač Sonoff TH10 s kombinovaným čidlem teploty a vlhkosti. V Česku se dá sehnat asi za 400 Kč + senzor vlhkosti s teplotou za 200 Kč.

Přívodní elektrickou šňůru přestřihnete (před tím ji ovšem vyndejte ze zásuvky), odizolujte všechny čtyři dráty asi na 5 milimetrů. Svazečky drátků pěkně stočte mezi palcem a ukazováčkem tak, ať jsou pevné a nikde žádný malý drátek netrčí stranou. Pak je připojíte do chytrého spínače.

Hnědý drát směrem od zásuvky připojíte na Input L, modrý drát pak na kterýkoliv N.

Hnědý drát od mlhovače připojíte na Output L, modrý pak na druhý N.

Jestliže máte místo vidlice se dvěma dráty tři dráty, pak oba zelenožluté připojte na symbol země.

Dráty se do svorkovnice spínače zapojují tak, že šroubovákem stlačíte bílé tlačítko nad příslušnou dírkou dolů až na doraz, vložíte odizolovaný drát a tlačítko pustíte. Za drát zatáhněte, a pokud drží, je to v pořádku.

Zapojte vidlici do zásuvky a mlhovač by se měl dát zapínat a vypínat pomocí malého kulatého tlačítka nad nápisem Sonoff. Tím ověříte, že vše funguje jak má.

Čidlo vlhkosti nainstalujte do vitríny tak, aby nebylo přímo v proudu mlhy, ale kus stranou. Zároveň by nemělo být moc vysoko, ani nízko. Vzdušná vlhkost mu nevadí, ale vyvarujte se stříkající vody.

Přívodní kablík není moc dlouhý a jeho prodloužení je technicky problematické, já to vyřešil tak jak to vidíte na obrázku.

Když máte vše zapojeno, stáhněte si podle návodu u spínače do telefonu aplikaci eWeLink a připojte spínač na WiFi.

Pokud se vše povedlo, v aplikaci vidíte spínač, můžete ho ovládat, a také vidíte naměřenou teplotu a vlhkost. Nyní zbývá nastavit vámi požadovanou vlhkost.

Doporučuji mlhovač nastavit na nižší výkon někde v první třetině. Malé kapičky mlhy totiž musí nejdříve vyschnout, aby se vzduch vlhkostí nasytil. Ale to záleží na vás a na kytkách, které ve vitríně máte. Když použijete vyšší výkon, mlha se nahrne dovnitř a než čidlo zareaguje, kytky budou mokré.

Jakmile se vypne osvětlení, teplota ve vitríně mírně poklesne a vzdušná vlhkost se zvýší. V noci tedy mlhovač nebude v provozu, případně tam mlhu foukne jen jednou nebo dvakrát.

Tento automatický způsob udržování vlhkosti vás podle způsobu pořízení přijde na 1200 Kč až 2000 Kč. Pokud některé komponenty, nebo všechno, koupíte v Číně dostanete se na polovinu.