O Knize

Vážení čtenáři,

tyto webové stránky mají za úkol shromáždit a populárně-naučnou formou prezentovat informace o masožravých rostlinách. Postupně sem budou přibývat články o masožravkách z nejrůznějších pohledů. Od jednotlivých druhů po celé čeledě i vyšší vývojové skupiny, od pěstitelských návodů po biologické zajímavosti ze světa masožravek.

Aby však stránky postupně neztichly v půli cesty, když z autorů vyprchá prvotní nadšení, vytyčili jsme si před sebe hmatatelný cíl: papírovou knihu. Tomu se podřizuje veškerá tvorba obsahu, a to jak textu, tak fotografií, kreseb i grafiky. Dílo s názvem Masožravé rostliny neboli masožravky vzniká kolektivní formou na webu www.darwiniana.cz/kniha za použití wiki techniky otevřenou formou pod kontrolou odborné i laické veřejnosti pod záštitou české společnosti pěstitelů masožravých rostlin Darwiniana. To znamená, že během vzniku knihy budete moci autorům „koukat pod prsty“ a sledovat, jak roste a kolik nám k tomu velkému milníku zbývá.

Možná se ptáte, proč by si někdo kupoval knížku, když už všechno v ní napsané bude dostupné i na tomto webu? Inu, mnozí z nás si cení listování opravdovou knihou, možnost vzít si ji do klidného místa, číst a užívat si vůně papíru… Budeme tedy usilovat o kousek vyrobený z kvalitních materiálů a s nevšední grafikou, který bude (jak skromně doufáme) ozdobou vaší knihovny. Zároveň bude aktuální předobraz knihy stále na webu a jednotlivé fotografie i kapitoly budou vybavené QR kódy, takže za pomoci telefonu si je budete moci zobrazit v plném rozlišení a přiblížit detaily nebo v budoucnu srovnat, zda v textu nedošlo k aktualizacím.

Celá kniha vzniká pod licencí CC-BY, tedy můžete obsah libovolně sdílet i upravovat, můžete ho použít k libovolnému účelu. Jediná podmínka je uvést autora, bude stačit například odkaz na tento web. Tato volná licence se týká jak textů, tak všech použitých fotografií a kreseb, ale i grafiky a úpravy.

  • kniha/start.txt
  • Poslední úprava: 2023-08-28 19:38
  • autor: Adam Veleba