Darwiniana

Seznam diskusních fór - Masožravky - ostatní témata : 
Mrazuvzdornost MR
Autor: Jiří Drozd (IP zapsáno)
Datum: 19.09.2005 15:47

Ahoj přátelé MR, teplé počasí nám pomalu končí a nastává doba pro většinu našich miláčků ne zrovna ideální. S tím je spojena pro nás majitele venkovních rašelinišť a mokřadů i nepříjemná povinnost přenášet spoustu kytek do chráněných podmínek v teple domova. U řady z nich je to však nejspíš zbytečné, neboť by v pohodě měly snést podmínky našich středoevropských zim. Rád bych se zeptal, jaké kdo máte osobní zkušenosti s celoročním pěstováním MR ve venkovním rašeliništi. Jde mi hlavně o to, co máte osobně odzkoušené. Já jsem zatím zaznamenal úspěchy s:
Sarracena purpurea ssp. purpurea a Sarracenia flava ssp. flava (zkoušel jste někdo ostatní poddruhy?). Letos mi prvním rokem nádherně zimovala Sarracenia oreophila(té se daří venku lépe než ve skleníku). Už druhým rokem držím přes zimu venku i Dionaeu muscipulu(Ta se sice drží, ale žádná sláva to není). Jako bezproblémové se mi zatím jeví všechny temperátní tučnice (alpina, vulgaris, grandiflora, vallisneriifolia, poldini, leptoceras) a Drosera rotundifolia. Naopak neúspěch jsem zaznamenal u Drosera binata.
Hlavně by mě zajímaly vaše zkušenosti s ostatními druhy špirlic. Slyšel jsem o mrazuvzdornosti S. leucophylla. Dokonce i S. psittacina, považována za jednu z nejchoulostivějších, by snad měla snést něco kolem -20°C.eye popping smiley Zkoušeli jste někdo?
Těším se na vaše postřehy a zkušenosti (I ty negativní mají velkou cenu!).
Georg



Upraveno 1 krát. Naposledy upravil Georg (20.09.2005 13:36)

Re: Mrazuvzdornost MR
Autor: Jiří Drozd (IP zapsáno)
Datum: 20.09.2005 13:39

Neříkejte, že všichni mučíte své rostliny v klimatizovaných vitrinách, fytotronech a dalších podobných technokratických "nesmyslech"!? confused smiley

Re: Mrazuvzdornost MR
Autor: Miloš Šula (IP zapsáno)
Datum: 20.09.2005 13:47

S. psittacina a -20C ? No nevim. D. binata zimuju na balkone. Teploty tam jsou tak -5C pri mensich teplotach uz je radeji davam domu pres noc.Rozhodne se nebat je dat ven, ale víc jak -5 bych dal jen D.rotundifolia , S. purpurea u ostatnich radeji o neco tepleji.

Re: Mrazuvzdornost MR
Autor: Jiří Drozd (IP zapsáno)
Datum: 20.09.2005 14:24

Mě zatím S. psittacina vydržela něco kolem - 5°C : substrát, ve kterém byly kytky nasazené byl několik dní promrzlý na kost, ale na rostlině to žádné následky nezanechalo. Ještě k S. oreophila: ta se v mé venkovní bažině chová skoro jako plevel, paradoxně se u mě stala asi nejagresivnější špirlicí(nejrychleji roste a odnožuje jako ďas). Hlavně je venku pořád ještě krásně zelená a má dokonce zachováno několik pravých láček. Rostlina pěstovaná za oknem už dávno zrudla a ani zdaleka neroste tak bujně jako ty venku.

Re: Mrazuvzdornost MR
Autor: Rosťa Kracík (IP zapsáno)
Datum: 20.09.2005 14:24

V rašeliništi mi roste S.purpurea a její kříženci, P.vulgaris,P.grandiflora,D.rotundifolia,D.anglica. Zkoušel jsem i mucholapku, zimu vydržela, ale celé léto se z toho vzpamatovávalawinking smiley
Letos budu zkoušet zimovzdornost křížence S.flava x oreophila
Takhle to vypadá v mém rašeliništi:winking smiley
[sweb.cz]


Rosťa Kracík
rosta_kracik@volny.cz
www.kraca.estranky.cz
Skype: kraca.73
http://sweb.cz/Cephalotus.follicularis/R%C5%AFzn%C3%A9/logokraca.jpg

Re: Mrazuvzdornost MR
Autor: Zbyněk Zezula (IP zapsáno)
Datum: 21.09.2005 12:25

Jednou mi venku přezimovala D.pygmaea

Re: Mrazuvzdornost MR
Autor: Kateřina Braunová člen správní rady (IP zapsáno)
Datum: 05.10.2005 15:05

eye popping smiley docela bych se bála dát svoje kytí na balkon, ae zase se bojim je nechat v pokoji confused smiley ... ve sklepě je sice kolem 10, ale je tam tma a vlkho, to bych se bála plísně sad smiley

Re: Mrazuvzdornost MR
Autor: Jakub Fišer (IP zapsáno)
Datum: 05.10.2005 17:12

Zkuste nemrznoucí kapalinu do ostřikovačů grinning smiley

Smrtihlav - moderátor
Než položíte dotaz zkuste použít nástroj HLEDAT.Ulehčíte práci nám a najdete daleko víc informací.
icq :199871213
email:jakubfiser@seznam.cz
[www.testament.unas.cz]

Re: Mrazuvzdornost MR
Autor: Jitka Jiříková (IP zapsáno)
Datum: 06.10.2005 08:26

Já tedy jsem srab a jakmile klesne teplota k nule ,tak odvlékám všechny sáry i darlingtonii domů, ale jen třeba na noc, mám je na tácech, takže je nemusím vytahovat z rašeliniště a jen to bafnu a celé odnesu z balkonu do pokoje na zem a ráno,když už je nad nulou vyhodím zas ven. Pravda je, že už musím chodit na šestkrát,kytky se nějak pomnožily....Ale co musím říct a dát za pravdu je ta oreophila. Máme stále krásné tři funkční láčky a hafo zelených fylodií a je to zkrátka kus. Nechám je venku co nejdéle to půjde i když to bude znamenat běhat s nimi třeba každou noc domů....(mám hodně psittacin a kříženců s nimi).Binata je na parapetu a tam jí nechám celoročně. Na zimu budu muset hodně větrat, abych snížila teplotu v pokoji,nemám jinou možnost "uskladnění". Tak mě napadá, jak dlouho musí trvat hibernace- to chladové období? Nestačily by třeba jen dva měsíce? Dejme tomu od půlky listopadu do půlky ledna, že bych pak nemusela zbytečně klepat kosu ......?



Upraveno 1 krát. Naposledy upravil Jitka (06.10.2005 10:51)



Toto fórum je dočasně otevřeno pouze ke čtení. Prosím, zajděte sem zase později.

This forum powered by Phorum.
rss